banner278

Manisa TSO Meclisi Vali Güvençer’i Konuk Etti

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekim ayı olağan toplantısına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer konuk oldu. Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda yapılan Manisa TSO Meclis Toplantısına katılan ve konuşma yapan Vali Mustafa Hakan Güvençer, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında oluşan gelişmeleri, 4 aydır görev yaptığı Manisa hakkında izlenimlerini, Manisa’nın ekonomisi, sanayisi, tarımı, turizmini değerlendirdi ve yapılması düşünülen projeleri, Manisa TSO Meclis üyeleri ile paylaştı.

Manisa TSO Meclisi Vali Güvençer’i Konuk Etti

Manisa TSO Meclisi Vali Güvençer’i Konuk Etti
İlgili Galeriye Git
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Ekim ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın yönetiminde Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda yapıldı. Gündem maddelerinin görüşülüp oy birliği ile karara bağlandığı toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer konuk oldu. Manisa TSO Meclis üyelerine hitap eden Vali Güvençer, Manisa ile ilgili düşüncelerini Meclis üyeleri ile paylaştı. Vali Güvençer, konuşmasının sonunda ise Meclis üyelerinde gelen soruları cevaplandırdı.
Manisa TSO Meclis Başkanı Hayati Dolman, meclis toplantısına katılan Vali Mustafa Hakan Güvençer, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Manisa TSO Meclis toplantısı öncesinde TOBB’un 15 Temmuz gecesi için hazırlatmış olduğu film izlendi. Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan o hain saldırının görüntülerinin bir kez daha gözler önüne seren filmin ardında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Ekim ayı toplantısına katılarak Manisa TSO Meclisini onurlandıran Vali Mustafa Hakan Güvençer teşekkür etti. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın işleyişi ve projeleri hakkında bilgilendirme de bulunan Başkan Erbil, İş dünyası olarak 15 Temmuz’dan sonra birlik ve beraberlik içinde hareket ettiklerini, ülkemizin bir daha böyle günleri yaşamamasını temenni etti.
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis toplantısına katılarak, Meclis hitap eden Vali Mustafa Hakan Güvençer, konuşmasına 15 Temmuz sürecine değinerek başladı. Vali Güvençer, ‘15 Temmuz’da her şeyden önce başımıza örülmeye çalışılan  büyük melamet çorabına karşı direnen ve zaferle ödüllendirilen, rabbin yardımına mazhar olan büyük millet ruhu, hiç kuşkusuz. Başta demokrasi şehitleri olmak üzere, bu ülke için yapılabilecek fedakarlıkların en büyüğünü yaparak, canlarını kanlarını bu ülke için feda eden tüm şehitlerimizi saygılı ile şükranla, minnetle hepsinden öte rahmetle anmak boynumuzun borcu. Ama, onun da  ötesi benimde karşısında saygı ile duyduğum selamlamamız gereken o büyük millet ruhu. Yaptıklarımızda bazı eksiklikler, yapmadıklarımızda bazı yanlışlıklar olabilir, muhakeme ve muhasebede, muhakeme ve muhasebe sonrasında kusurlarımız olabilir. Ama şunu gördük ki muhtemelen bu millet artık genlerine işlemiş, sosyal genetik mirası ile feraset ve basiretini, kahramanlığı ve cesareti ile buluşturdu. Fiili duaların en etkilisini hiç şüphesiz sahaya koydu. Allaha çok şükürler olsun öteden beri süre gelen rabbin yüksek yardımına mazhar ola geldiğini bir kez daha gösterdi. Bu büyük millet ruhuna sonuna kadar selam olsun’ dedi.

‘Manisalılığımızla gurur duymalıyız’

15 Temmuz gecesi Türkiye’nin her noktasında olduğu gibi Manisa’nın da en etkili bir şekilde tavrını koyduğunu söyleyen Vali Güvençer, ‘Ülkenin bütünlüğünde olduğu gibi  15 Temmuz gecesi Manisa, millet bütünlüğünün gösterdiği tavrı hep birlikte gösterdi. Bu yüzden hepimiz Manisalılığımızla gurur duymalıyız. 15 Temmuz sonrasında  Olağanüstü Hal ilan edildi. Bu durum Manisa’daki insanlarımıza Olağanüstü Hal Kararlarının Manisalılar üzerinde hiçbir olumsuz teshiri olmadı. Yaşadığımız süreç içerisinde tabiî ki hepimiz kalbimizden derin bir şekilde yaralandık.  İdari ve halk arasında Olağanüstü Hal Kararları ile ilgili olumsuz bir teshir yaşanmadı. 15 Temmuz da biz ne yaptık? Niye bu tuzağa düştük muhasebesinde olumsuz neticeler çıkardı. Hayır. Biz doğrusunu yaptık. Biz önce koşulsuz, şartsız, insanları kardeşlerimizi sevdik. Bu sevginin sonucu olarak, kardeşlerimize, komşularımıza, çalışma arkadaşlarımıza,silah arkadaşlarımıza,  iş arkadaşlarımıza saygı duyduk. Hissettiğimiz bazı yanlışlıkların üzerine araştırıp gitmedik, ayıp araştırmadık. Gördüğümüz her olumsuzluğu gıybet, dedikodu vesilesi yapmadık. Güvenle iş arkadaşımıza, silah arkadaşımıza sırtımızı dayadık, arkamızı döndük. Ama tarihin çok az yazabileceği müthiş bir ihanete uğradık. Hainlere lanet olsun. Biz doğrusunu yaptık. Doğru yapmaya da devam etmek durumundayız. Yani sevmek, ayıp araştırmamak, gıybet dedikodu etmemek, iş arkadaşlarımızla, silah arkadaşlarımızla kol kola, sırt sırta yürümek durumundayız. Günlük gündelik iş hayatımız güven ilişkileri çerçevesinde yürümek durumundadır. Böyle olmalıdır’ dedi.

‘Çok büyük bir badire atlattık’

15 Temmuz da ülkenin çok büyük bir badire atlattığını belirten Vali Güvençer, ‘Manisa 15 Temmuz sonrası hem hasarın giderilmesi, hem de suç ve suçluların tespiti konusunda diğer illerden 15 Temmuz öncesi özellikle adli makamlar tarafından başlatılan tahkikatlar sebebiyle bir adım öndeydi. Bunun avantajını kullandı. Şunu samimiyetle ve gururla söylüyorum. Atlatılan çok büyük bir badireydi. Herkesin bildiği, sıkça ifade edildiği gibi benzer darbe girişimlerinde genellikle sistem, rejim, yönetim hedeflenip darbenin muhatabı kılınırken, bu kez bizati devletin ve milletin varlığı hedeflenmişti. Hedef devletin ve milletin bütünlüğü idi. Bu sebeple de son derece tehlikeli ve ağırdı. Bu ağırlık karşısında ısrarla samimiyetimle hem özel ağızdan, hem de resmi ağızdan söylüyorum. Yaşla kurunun, sapla samanın önemi yok. Yeter ki bir an önce şu bela defedilsin. Ve bu melanetin hesabı görülsün gibi bir algı, hiçbir zaman, hiçbir devlet kurumunda, hiçbir devlet çalışanın da olmadı. Bundan emin olunuz. Yapılması gereken, gerektiği içinde, kıvamında kararlılık ve sertlikle icra edilen tüm tedbirlerde, inanın, hem kurumsal kimlikle, hem de  insan kimliği ile öncelikle her hangi bir insan hakkına tecavüzün, kul hakkına tecavüzün kaygısı sonuna kadar taşındı. Mümkün olabilen azami gayret, azami hassasiyet dikkat, gösterildi ve görebildiğim kadarıyla, duyabildiğim kadarıyla, sokaktan sizler ve sizler gibi insanlardan aldığım yankılardan da çıkarttığım sonuç itibariyle, Türkiye genelinde olduğu gibi, hatta Türkiye genelinden belki de biraz daha yüksek bir oranda Manisa’da yapılan tüm adli ve idare işlemlerde isabet oranı oldukça yüksekti.  Hükümetimizin açıklamalarından da takip edebiliyorsunuz. İtiraz süreci başladı. İdarenin görevden uzaklaştırma tedbirleri, haddi zatında bir cezalandırma işlemi değildi. Adı üzerinde tam anlamıyla bir idari, ihtiyati tedbir kararı niteliğindeydi. Kuvvetli şüpheden yola çıkılarak idare tedbirini aldı. Geçen zaman içerisinde biraz önce söylediğim hassasiyet içerisinde konuları ve kişileri bir kez daha gözden geçirerek, süratle haklarında adli tahkikat başlatılmamış, tutuklanmamış, hakkında iddianame düzenlenmemiş kamu görevlileri ile ilgili göreve iadeler bugünlerde başladı. Her geçen gün tahkikler tamamlandıkça, göreve iade edile kamu personeli sayısı artacak’ diye konuştu

‘Manisa benim sevgilim’

Manisa’daki görevinde 4. Ayını doldurduğunu belirten Vali Güvençer,’ Belli resepsiyonlarda bir araya geldik. Birbirimizi tanıyoruz. Yine de kısaca kendimi tanımak istiyorum. Manisa’ya geleli 4 ay oldu. 4 ay önce hizmet etmekten gurur duyduğum Kahramanmaraş Valisi idim. İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. 17 farklı vilayette görev yaptım. Vali olarak 5’inci görevim. Kamu görevinde de 32. yıla girmek üzereyim. Manisa’yı nasıl buldunuz? Manisa’yı sevdiniz mi? Gibi sorular sıklıkça geliyor. Her şeyden önce ülkemi ve milletimi seviyorum. Ülkemin bir parçası, milletimin bir parçası olması hasebiyle zaten peşinen Manisa benim sevgilim. Manisa özelinde, Manisa’yı daha çok sevebilmek adına biraz daha paylaşmak, biraz daha zaman geçirmek, zaman geçirmek ve paylaşmaktan da öte daha önce bir bedel ödemek gerekiyor. Seviyorum demek sadece lisan olarak belki kolay ama sevmek o kadar ucuz değil. Ben, bedel ödemeye hazırım. Güzel bedeller olsun inşallah. Katlanılabilir bedeller olsun, bereketlenen bedeller olsun. Ama henüz o bedel için yeterli zamanı Manisa’da henüz paylaşmadık. Ama , ilk geldiğim günden itibaren Manisa’yı çok sevebileceğimi hissettim. Ve geçen her gün Manisa’yı sevebileceğim yolundaki ilk yargımı besliyor, destekliyor. Maddi mana da fiziki mana da baktığımız zaman Manisa’yı sevemiyorum demek, olsa olsa bir nankörlüğün işareti, ya da körlüğün işareti olur. Ancak sosyolojik mana da şunu söylemek istiyorum. Ben Manisa’da Anadolu’nun özetini gördüm. Bu coğrafyada Anadolu kültürünün bütün unsurları son derece dengeli, uyumlu ve  canlı bir şekilde yaşıyor. Bir insan Manisa’ya geldiğinde kendisini hiçbir zaman yabancı hissetmez. Bu olumlu. Manisa’ya göç eden insanları almış yoğurmuş, bir Manisalılık  alt kimliğinde buluşturmuş. Manisa’da Manisalılığı hissedebiliyorsunuz.  Bu harikulade bir şey’ dedi.

‘Tarım ve sanayi bir arada’

Böylesine güzel bir coğrafyada Dünyanın çok az noktasında tarım faaliyeti ile endüstri faaliyeti birbiriyle çok fazla kavga etmeden, birbirinin alanına çok fazla tecavüz etmeden, birbirini besleyerek ve destekleyerek geldiğine dikkat çeken Güvençer, ‘Bu da Manisa’ya özgü bir özellik. Bu özelliği fark etmeli ve bunu hep birlikte korumalıyız. Manisa Şehzadeler şehri deniyor. Bu nokta da birazcık, hafif  olumsuzluk bir yargıda bulunacağım. Fiziki miras varlıkları konuştuğumuz zaman azlığını ifade ediyoruz, küçümsüyoruz, üzülüyoruz. Bir yandan baktığımız da doğru. Ama bir yandan da Türkiye standartlarında baktığımız da fiziki miras o kadar da kötü değil. Daha iyi olmalı, mevcutları daha iyi korumalıyız. Canlandırmalıyız. Çok çok daha iyi olmalıydı. Ama mevcut bir şeyler var. Ancak, manevi miras, kültürel miras anlamında ben Manisa’yı biraz daha aktüel anlam da fakir buldum. Bu kent geçmişte bir şehzade sancağı ise, bu kentte eğitim hayatı, kültür hayatı, sanata hayatı, ilim hayatı çok daha derinlikli olmalı idi. Bu olamaz değil. Olabilmeli. Bizler bunu olabilir kılmalıyız. Bu konuda hepimize ciddi sorumluluklar düşüyor’ diye konuştu.

‘Hizmet sektörü canlanmalı’

Tarımın ve sanayinin çok iyi gittiğini söyleyen Vali Güvençer, ‘Tarım ve sanayi  kendi boyutunda gidiyor.  Gidecek de. Hizmet sektörü  Manisa’da canlanmak zorunda. Belki hizmet sektöründe ne yapılabilir, kültür , sanat, bilim hayatının yanı sıra  bu konu sizlerin gündeminde olmalı. Manisa bir yatak kent olmamalı. Tek başına bir sanayi kenti olmamalı. İzmir’in taşrası hiç olmamalı. Manisa kendi ayaklarında bugünkünde çok daha fazla durabilen kendini besleyebilen bir şehir olmalı. Böyle bir sorumluluğu var. Her şeyden önce sahip olduğu miras, Manisalılara bunu dayatıyor’ dedi.

‘Güzel bir miras devir aldım’

Göreve başladığında kendisine çok güzel bir miras bırakıldığını sözlerine ekleyen Vali Güvençer, ‘Valilikçe başlatılmış projeler var. Doğrusunu isterseniz çok güzel bir işleyiş ve çok güzel bir miras devir aldım. Eğitim alanında başlamış ve yürüyen projeler var. Sonuna kadar o projelerle beraber olacağım. Organize Sanayi Bölgelerimiz var. OSB’lerimiz gayet sağlıklı ve güzel bir şekilde gidiyor. Eğitim alanında İngilizce eğitimi konusunda bir projemiz var. Tüm Türkiye’nin yakın zaman da eğitim müfredatına girecek KODLAMA ile ilgili harikulade bir proje gidiyor. Bu proje Türkiye’de tek. Bunun bilinmeye ve tanıtılmaya ihtiyacı var. Bu konuda sizlerin desteğini bekliyorum’ dedi.
Konuşmalarında ardında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil ve Meclis Başkanı Hayati Dolman, günün anısına Vali Mustafa Hakan Güveçer’e plaket takdiminde bulundular. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in katılımıyla gerçekleşen Manisa TSO Ekim ayı Meclis toplantısı çekilen hatıra fotoğrafının ardından tamamlandı.
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.