MANİSA TARIMIN BAŞKENTİ OLACAK

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş yaptığı yazılı açıklamada, Manisalı herkesin tarımla direk ya da dolaylı bir yönden bağlantısı olduğunu kaydetti.

MANİSA TARIMIN BAŞKENTİ OLACAK

Milletvekili Yurttaş açıklamasında şu ifadeleri kaydetti, “ Manisa’da herkesin tarımla direk ya da dolaylı yönden bir bağlantısı vardır. Türkiye’de üretilen üzümün %85’ini, beyaz et üretiminin %16’sını, yumurtanın %14’ünü, mısır üretiminin %10’unu, kirazın %8’ini Manisa üretiyor. Ülkemizdeki 167 milyon zeytin ağacının 20 milyonu Manisa’da bulunmaktadır. Gediz Ovası gibi dünyanın sayılı ovalarından birine sahibiz. Biz bu güzel topraklardan daha fazla gelir elde etmenin gayreti içindeyiz. İktidarımız döneminden önce Ziraat Bankası %59 faiz ile kredi veriyordu, şimdi bu oranı %5’e düşürdük. Damlama sulama sistemine destek verdik. Baraj ve sulama göletleri ile sulanabilir arazileri artırıyoruz. Ürüne, ziraat aletlerine ve hayvancılığa destek veriyoruz. Yaş sofralık üzüm ihracatına ton başına 130,00TL destek verdik. Okul üzümü projesini hayata geçiriyoruz. Kooperatif ve birliklere destek verdik."

Yurttaş vatandaşları bilinçlendirme konusunda çalışmalarında devam ettiğini kaydederek şunları söyledi, "Tarımdan daha fazla gelir elde etmek için tarım alanlarını korumalı ve toplulaştırma işlemi yapmalıyız. Bilinçli ve iyi tarım uygulamaları konusunda halkımızın bilinçlenmesi için çalışıyoruz. Gereksiz ve zamansız ilaçlama yapmamalı, toprak ve su analizlerine göre gübre ve ilaç kullanmalıyız. Vahşi sulama yerine damlama sulama sistemine geçmeliyiz. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı Tarım Teknolojileri ve Ziraat Fakültesini bir an önce açmanın gayreti içindeyiz. Organize sera bölgeleri kurmak için çalışmalarımız sürüyor. Gediz Nehrini tekrar eski temiz günlerine geri döndürmek amacıyla bir eylem planını devreye koyduk."

Yurttaş Tarım Konusunda Önerileri ise şu şekilde sıraladı:

"1)Bölünmüş arazi sorunu çözülmelidir: Miras yoluyla yıllarca araziler küçüldü. Tarımın önündeki en büyük sorun bölünmüş arazi sorunudur. 3-5 dönümlük arazilerle tarım yapmaya çalışıyor, bunun için traktör, pulluk, pulvarizatör, tarım aletleri alıyoruz. 300-500 dönüm araziyi işleyebilecek makinaları israf ediyoruz. Toplulaştırma kanunu meclisten geçti ve uygulamaya girdi. Toplulaştırmaya destek veriyoruz. Bizimle rekabet eden ülkelerde kişi başına 2000-3000 dönüm arazi düşüyor.

2)Vahşi Sulama Terkedilmelidir: Tüm dünyada su kaynaklarını daha tasarruflu kullanma konusu gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor. Açık sistem kanallarla ve vahşi sulamam sistemi ile suyu israf ediyor, toprağın vasfını yitirmesine neden oluyoruz. Hükümetlerimiz döneminde damlama sulamaya destek verildi ve akılcıl sulama teşvik edildi. Şimdi sulama barajlarının açık kanallarını basınçlı kapalı sisteme almak için çalışıyoruz. Çiftçilerimiz kapalı devre damlama sulamaya geçmelidir.

3)Bilinçli İlaçlama Yapılmalıdır: Eski yöntemlerle ve başkalarından duyduğu ilaç ve gübreyi kullanmaya son vermeliyiz. Toprak, su ve yaprak analizleri yapılarak bitkinin neye ihtiyacı varsa onu içeren gübreler kullanılmalıdır. Gereksiz, bilinçsiz ve kalıntı bırakan ilaçlamadan uzak durulmalıdır. Tarım danışmanı ve mühendislere danışarak ilaç alınmalıdır. Çevre kirliliğinin önlenmesi için fazla ilaçlamadan uzak durulmalıdır. Ayrıca ilaç kutuları gelişigüzel çevreye atılmamalıdır. Bunun için geri dönüşüm sağlanmalı ve bu konuda ziraat odası ve ilçe müdürlükleri projeler geliştirmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan bayrak - 3 yıl önce

Sen neyin derdindesin uzumun fiyati ortada gubrenin mazotun fiyatida cocuk yok karsinda cifcinin anasini aglattiniz.


Avatar
ali veli konya - 3 yıl önce
13 senede olamadı hala daha? Bu şehir bir beş yıl daha mı bekleyecek olması için?.rnAyrıca olması için neden çaba sarf etmiyorsun?.Belki bir dönem daha seçileceksin.