Manisa'nın Yüzde Kaçı Çekirdek Aile?

Aile ve hanehalkı kavramları, Türkiye`de aile yapısını inceleyen sosyologlarca çok uzun zamandır birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Manisa'nın Yüzde Kaçı Çekirdek Aile?

Aile, evlilik, kan bağı ve yasal yollarla birbirine bağlı, karşılıklı hak ve yükümlülüklerle bir arada yaşayan bireyler topluluğu olarak tanımlanmaktadır. Hanehalkı ise, aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı adreste yaşayan bir veya birden fazla kişiden oluşan topluluktur. Hanehalkı, bir aileden oluşabileceği gibi birden fazla aileden de oluşabilmektedir.

TÜİK tarafından yayınlanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlan çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı %66,9'dur. 

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il %72,7 ile Kayseri olurken, bunu sırasıyla %72,3 ile Osmaniye ve %72,1 ile Ankara takip etmiştir. Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il ise %53,8 ile Şırnak olurken bunu %57,1 ile Kastamonu ve %57,9 ile Tunceli izlemiştir.

Ege Bölgesine bakıldığında 3 183 998 olan toplam hanehalkı sayısının %66,3’ünü çekirdek aileden oluşan hanehalkları oluştururken, çekirdek aileden oluşan hanehalklarının %61,0’ını eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aileler, %26,9’unu sadece eşlerden oluşan çekirdek aileler ve %12,0’ını yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aileler oluşturmaktadır. Ege Bölgesi illeri arasında eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aile oranı en yüksek olan il %62,9 ile Denizli olurken en düşük olan il %56,8 ile Kütahya olmuştur. Sadece eşlerden oluşan çekirdek aile oranının en yüksek olduğu il %34,2 ile Kütahya olurken, en düşük olduğu il %23,9 ile İzmir’dir. Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile oranı en yüksek olan il %14,5 ile İzmir olurken en düşük olan il ise %9,0 ile Kütahya’dır.

Manisa ilindeki 293 589 olan çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı sayısının %62,1’ini eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aileler, %28,2’sini sadece eşlerden oluşan çekirdek aileler ve %9,7’sini yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aileler oluşturmaktadır. 

2015 yılında Manisa ili eş ve çocuklardan oluşan çekirdek aile oranı en yüksek olan 46., sadece eşlerden oluşan çekirdek aile oranı en yüksek olan 31., yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan çekirdek aile oranı en yüksek olan 62. il konumundadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.