MANİSA İHRACATTA 7.SIRAYI BIRAKMIYOR

İhracatta 9 yıldır bulunduğu sırayı koruyan Manisa'nın, Mayıs Ayı ihracat rakamlarını açıklayan Manisa Ticaret ve sanayi odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, rakamların sevindirici olduğunu söyledi. Manisa İhracatta, buyıl da Türkiye sıralamasındaki 7. sırasını kaptırmadı. Coşkun, Türkiye genelinde yüzde 5,8 , Manisa genelinde yüzde 5,6 oraında bir artış olduğuna dikkat çekerek, Mayıs ayı içinde Türkiye genelini yakalamış durumdayız" dedi.

MANİSA İHRACATTA 7.SIRAYI BIRAKMIYOR

Türkiye Geneli İhracat rakamları açıklanmıştı. İhracatta yüzde 8'lik artışla sevindirici bir tablo çizen Türkiye'nin ihracat rakamları geçtğimiz yıla oranla 12 milyar 676 milyon dolardan 13 milyar 412 milyar dolara yükseldi.

Manisa'nın ihracat rakamlarını açıklayan Manisa Ticaret ve sanayi odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa'nın 9 yıldır Türkiye genelinde 7. sırayı koruduğunu söyleyerek, "Sıralama bu yıl da değişmedi fakat yüzdelik dilimlerde sevindirici artışlar oldu" dedi.

 

TÜRKİYE GENELİ İHRACAT RAKAMLARI

 

2014 yılı mayıs ayında Türkiye genelindeki ihracat rakamlarımız 2013 yılının aynı ayına göre 12 milyar 676 milyon dolardan 13 milyar 412 milyar dolara yükselmiş. 11Milyar 135 milyon dolarlık kısmı sanayi ürünlerinden oluşuyor.yaklaşık yüzde 80lik bölümünü sanayi ürünleri kapsıyor. Burakamlar Mayıs ayına ait rakamlar Ocak ayından Mayıs ayına kadarki olan rakamlar ise yüzde 8'lik bir artışla 62 Milyar 134 Milyon dolardan, 67 Milyar 92 Milyon dolara çıktığını görüyoruz. Yani Mayıs ayındaki 5,8'lik artış, ilk 5 ayda yüzde 8 civarında gerçekleşmiş oluyor bu da sevindirici bir durumdur. Yüzde 8'lik olan bölümde sanayi'nin büyük bir payı olduğunu görüoruz.

 

Sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendirdiğimizde 2 Milyar 54 Milyon dolarla otomotiv sektörü 1. sırada yer alıyor. 2. sırada hazır giyim ve konfesksiyon 1 Milyar 615 Milyon dolarlık bir rakama tekabül ediyor. 1 Milyar 591Milyon dolarla kimyevi maddelerin yer aldığını görüyoruz

ihracat rakamlarını açıkladı. Bu artışta sanayinin yüzde 80'lik payı olduğunu söyleyen Coşkun, sektörel bazda ise 1. sırayı otomotiv sektörünün aldığını ifade etti.

 

MANİSA'NIN İHRACAT RAKAMLARI

 

Manisa'nın Mayıs ayı İhracat rakamlarını açıklayan Coşkun,Türkiye genelinde yüzde 5,8'lik bir artış olurken , "Manisa genelinde yüzde 5,6 bir artış oldu yani Mayıs ayı içinde Türkiye genelini yakalamış durumdayız. Ilimiz 2014 yılı Mayıs ayında en çok ihracatı yapan iller arasıda 7. sıradaki yerini koruyor" dedi. Ilimiz açısından bakacak olursan 2014'ün Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 lık bir artış var. Türkiye geneli yüzde 5,8 Manisa geneli yüzde 5,6 yani Mayıs ayı içinde Türkiye genelini yakalamış durumdayız. Ilimiz 2014 yılı Mayıs ayında en çok ihracatı yapan iller arasıda 7. sıradaki yerini koruyor. 7 rakamı uğurlu sayımız oldu o değişmeyen rakam yine değişmedi. 2014 yılının ocaktan Mayıs ayına kadar olan diliminde ise yüzde 12,5 lik bir artış gösteriyoruz. Türkiye Geneli için Ocak – Mayıs ayları arası artışın 8 olduğuu söylemiştik. Ilk beş ayda Manisa daha fazla bir artış yaşamış oluyoruz. Bu da ilimiz açısından tabiki sevindirici bir durum. 1 Milyar 585 Milyon a tekabül ediyor yani 7. sıradaki yerimiz 62 Milyar'ın içerisinde yaklaşık 1 Milyar 600 Milyon dolar ihracatla yer alıyoruz. Bu da ilimiz açısından sevindirici bir durum. Tabi amacımız Manisa'yı daha ilerilere taşımak inşallah bu 7. sıra'yı da kırıp daha ilerilere taşırız Manisa'yı"dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.