Manisa Fen Lisesine CBÜ desteği

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında sosyal ve bilimsel işbirliği protokolü imzalandı

Manisa Fen Lisesine CBÜ desteği

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında Manisa Fen Lisesi, Manisa Güzel Sanatlar Lisesi ve Manisa Spor Lisesi’ni kapsayan sosyal ve bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akış, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, Manisa Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Yılmaz Sertdemir ve Manisa Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Doç. Dr. Harun Çoban katıldı.

Protokole göre; liselerin ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitimin alt yapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim öğretim desteği sağlanması konularında üniversite tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacak. Bu kapsamda üniversite öğretim elemanlarınca söz konusu liselerde taraflarca uygun görülecek koşullarda veri toplanabilecek ve araştırma yapılabilecek. Lise öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret etmesine ve birimlerde bulunan laboratuvarların kullanılmasına üniversite tarafından uygun görülen şartlarda imkân tanınacak. Üniversitede ortaöğretime yönelik fen ve matematik alanları öğretmen yetiştirme programlarında öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi derslerine devam eden öğretmen adaylarının, stajlarını taraflarca belirlenecek kapsam ve koşullarda söz konusu liselerde yapmasına imkân verilecek. Lise öğrencileri ve öğretmenleri, üniversite kütüphanesinden kitapları yerinde inceleyerek veya masrafı kendilerince karşılanmak suretiyle fotokopi çektirerek yararlanabilecek. Üniversite öğretim üyeleri tarafından taraflarca uygun görülen konu, yer, zaman ve şartlarda liselerin öğrencilerine ders verilecek. Söz konusu liselerde bilim eğitimini geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmalarda oluşturulacak komisyonlara üniversite tarafından uygun görülen şartlarda personel desteği sağlanacak. Lise öğrencilerinin, üniversitenin düzenleyeceği bilim, spor ve kültürel etkinliklere katılmasına ve uygun görülen etkinliklerde üniversiteden liseye konuşmacıların gelmesine imkân sağlanacak. Üniversite ve söz konusu liseler tarafından ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması hususlarında taraflarca uygun görülen çerçeve ve kapsamda iş birliği yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığının talebi dahilinde üniversite ve lise arasında bilim eğitimi alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla mühendislik ve uygulamalı bilim eğitiminin geliştirilmesi, lise öğretim programlarının uluslararası akreditasyonu gibi çalışmaların yanı sıra, bu konulara katkıda bulunabilecek insan kaynağının yetiştirilebilmesi için lise ve üniversite arasında işbirliği yapılacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.