MANİSA DEVLET HASTANESİNDE YAŞANAN ŞİDDET OLAYI MECLİSE TAŞINDI! O 4 KİŞİ KİM?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde sağlıkta şiddete dikkat çekti.Önergesinde,Manisa’da, 16.01.2014 tarihinde alkollü olduğu iddia edilen dört kişinin Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli sağlık memuru Mehmet Ezer ve Ali Dönmez’i biber gazı ve kesici aletlerle saldırarak darp ettiği olayı hatırlatan Özel, meclise sağlık çalışanlarını darp edenlerle ilgili yeterli çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

MANİSA DEVLET HASTANESİNDE YAŞANAN ŞİDDET OLAYI MECLİSE TAŞINDI!  O 4 KİŞİ KİM?

CHP Manisa Milletvekili Özel, Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını isteği soru önergesinde sağlık çalışanlarına yapılan şiddete değindi. Özel Manisa’da, 16.01.2014 tarihinde alkollü olduğu iddia edilen dört kişinin Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli sağlık memuru Mehmet Ezer ve Ali Dönmez’i biber gazı ve kesici aletlerle saldırarak darp ettiği olayı hatırlatarak şu soruları sordu; 


1. Manisa Devlet Hastanesi acil servisinde görevli memurları darp eden 4 kişinin kim oldukları tespit edilmiş midir?

2. Söz konusu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise söz konusu kişilere herhangi bir ceza verilmiş midir?

3. Ülkemizde son 1 yılda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle kaç kişiye, ne tür ceza verilmiştir?

4. Ülkemizde son 1 yılda yaşanan sağlık çalışanlarına şiddet vakası sayısı nedir? Bunlar hangileridir?

5. Manisa’da son 1 yılda yaşanan sağlık çalışanlarına şiddet vakası sayısı nedir? Bunlar hangileridir?

6. Sağlık Bakanlığı bugüne kadar sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla kaç adet kamu spotu yayınlamıştır?

7. Herhangi bir kamu spotu hazırlanmamış ise, bu konuda halkı bilinçlendirmek amacıyla kamu spotu hazırlanmamış olmasının nedeni nedir?

8. Hasta memnuniyetine yönelik yıllardır süregelen söylemin bir sonucu olan sağlık çalışanlarına şiddetin önüne geçmesi için halkı bilinçlendirmek amacıyla hangi çalışmaların yapılması düşünülmektedir?

9. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını takip etmek üzere kurulan Bakanlık Beyaz Kod Birimi’ne bugüne kadar sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle kaç başvuru yapılmıştır?

10. Bakanlık Beyaz Kod birimi şikayetler üzerine nasıl bir prosedür izlemektedir?

11. Beyaz Kod Biriminin hizmete girmesiyle şiddet olaylarında azalma görülmüş müdür?

12. Beyaz Kod Biriminin adli mercilere yönlendirdiği kaç başvuru olmuştur? Bunlar nasıl sonuçlanmıştır?

13. Özellikle acil servislerde yaşanan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları düşünüldüğünde, acil servislerdeki hasta yoğunluğunu karşılayacak nitelikte ve sayıda sağlık personeli bulunmakta mıdır?

14. Acillerdeki bu yoğunluğu gidermek için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

15. Avrupa’da Sağlık çalışanlarına karşı yapılan sözel ve fiziksel şiddetin cezai yaptırımı vardır. Türkiye’de şiddete uğrayan, darp edilen sağlıkçıların korunması ve şiddeti uygulayanların cezalandırılması için mevzuatta bir değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?

16. Yıllardır artarak devam eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve mevzuatın değişmesi için ölümlü vakaların yaşanması mı beklenmektedir?

17. Sağlık çalışanlarının yaşamını tehdit eden şiddet olaylarının durdurulması için “Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkartmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız, bu yasanın ne zaman çıkartılması planlanmaktadır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET SİNCAR - 3 yıl önce
Sağlıkta şiddet sağlıkçıya eziyet mobbing ve 663 ile dışarıdan idareci atama millet ve devlet sağlıkçının üstüne oynuyor. Memnuniyet oranı arttıkça sağlık çalışanında mutsuzluk artıyor. Kimse hesap sormuyor gemisini yüzdüren kaptan. Yunus Emre'nin dediği gibi ; Olsun be aldırma Yaradan yardır. Sanmaki zalimin ettiği kârdır. Mazlumun ahı indirir şâhı. Herşeyin bir vakti vardır.