banner278

MANİSA DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK DAHA

Manisa Devlet Hastanesi bir ilke daha imza attı. Karaciğer ve pankreas salgılarının döküldüğü kanalları incelemeye yarayan Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreatografi (ERCP) ünitesinin açılışı yapıldı. Manisa ve Ege Bölgesi'ndeki civar illerdeki hastaların İzmir'e gitme zorunluluğu ortadan kalktı.

MANİSA DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK DAHA

HABER: BÜŞRA GÜRBÜZ

Artık Hastalar İzmir'e Gitmek Zorunda Değil 

Ege Bölgesinde bir tek İzmir'de bulunan Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreatografi (ERCP) ünitesi artık Manisa'da da var. Manisa ve bölgedeki civar illerdeki hastaların Ünitenin bulunduğu İzmir ve ya Bursa'ya gitme zorunluluğu ortadan kalktı. 

MANİSA'DA İLK ERCP DENEYİMİ UYGULANDI

ERCP ünitesini Manisa'da ilk uygulamasını yaptıklarını söyleyen Manisa Devlet Hastanesi İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Erhan Ergin, 3 yıldan beri Manisa Devlet Hastanesinde çalışıyorum. Bu gün ilk defa Manisa'da Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreatografi (ERCP) ünitesini açmak için buradayız. İlk hastamıza da Manisa'da bu yöntemi uygulamış olduk" diye konuştu. 
 
"EHİL ELLERDE YAPILMASI GEREKİYOR" 

ERCP Yöntemi hakkında bilgi veren Ergin; "ERCP dediğimiz yöntem safra yollarını ağızdan girilen bir cihazla ordaki taşları çıkartmak, tümörlere müdahale etmek ve elimizdeki cihazla tümörleri inceleyerek teşhis koymak ve safra yolunun akışı sağlamak. Safra kessindeki taşları zamanla çeşitli yağlı yiyeceklerle ve çeşitli nedenlerle safra yoluna düşmekte ve burayı tıkamakta. Burada Pankreas kanalı ile safra kanalı ortak açılmakta bunların akışının tıkanması neticesinde şiddetli karın ağrısı ve biyokimyasal kan tahlilleriyle seyreden bir hastalık ortaya çıkmakta bu hastalıkların erken döneminde de yine ERCP'nin faydası var. Komplikasyonu yüksek olan bir işlem olduğu için ehil ellerde yapılması gereken bir işlem o nedenle Ege Üniversitesinde 1 yıl boyunca bunun eğitimini aldık ve hala onlarla çalışmalarımıza devam etmekteyiz" dedi.  

GEREKLİ DONANIM MANİSA DEVLET HASTANESİNDE MEVCUT 
Manisa Devlet Hastanesi'nin bu konuda gerekli donamıma sahip olduğunu anlatan Ergin; "Manisa halkına buradaki halkımıza böyle bir faaliyeti getirdiğimiz için oldukça mutluyuz. Bu yöntem için iki hemşiremizi de Ege Üniversitesine gönderdik. Onlar da yeterli donanıma sahip oldular. Bu konuda gerekli cihaz ve edevatları da hastanemize kazandırdık. Artık hastalarımızın yararına bu yöntemi yapmaktayız bu hizmeti açmış olmaktayız" dedi. 

HASTALARIMIZ ARTIK İZMİR'E GİTMEK VE BEKLEMEK ZORUNDA DEĞİLLER 

Bu yöntem için hastaların İzmir'e gitmek zorunda olduğunun ve bu zorunluluğun artık ortadan kalktığının altını çizen Doktor Ergin; "Ege Bölgesinde ilk değil ama bölgemiz itibariyle yeni bir uygulama. Özellikle Kütahya'da, Afyon'da ve Balıkesir'de bu işlem yapılamıyor ve oralardaki hastalar da mağdur oluyor. İzmir'e ve Bursa'ya sevk durumunda kalıyorlar. Tabi ki Manisalı hastalarımız da bu durumdan mağdur oluyor. Ama artık hastalarımızın İzmir'e gitme gerekliliği ortadan kalkmış oldu. Bu uygulamalar Manisa'da da artık rahatlıkla uygulanmaya başladı. Biz bunun için iyi bir ekip kurduk. Doktorundan hemşiresine, anestezi uzmanına kadar herkes eğitimini aldı bu yöntemin ve herkes ne yapacağını çok iyi biliyor. Ve biz bu işleme Manisa Devlet Hastanesinde Başladık" diye konuştu. 

TÜMÖRLERİ DE TESPİT EDEBİLİYORUZ
 
Tümötleri de bu yöntemle teşhis edebildiklerini aktaran Ergin, tümör teşhisi konulursa Manisa Devlet Hastanesinde kesin teşhis ve tedavisinin yapılabildiğini de sözlerine ekledi. Doktor Ergin sözlerini şöyle noktaladı: "Bu işlem yaklaşık 25 - 30 dk arasında sürüyor ama bazı durumlarda 1 saate kadar da uzayabiliyor bu süre tümör saptanabilir pankreas yolundaki tıkanıkların açılması gibi çalışmalar sürenin uzamasına neden olbiliyor. Ortalama 1 saat dürebiliyor. Bu ERCP yöntemi çok kolaylıkla sıraya girmeden anında yapılan bir işlem değil. Ama Manisa'da bunu çok daha çabuk bekletmeden hastaları yormadan  yapıyoruz. Eğer tümör teşhisi konulursa da yine Manisa Devlet Hastanesi bünyesinde bunun kesin teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Artık Hastalarımızın İzmir'e ya da başka kentlere gitmesi ve günlerce sıra beklemesi ortadan kalkmış oldu"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FADİME AKYER - 2 yıl önce

BİZİM MANİSA DEVLET HASTANESİ OLARAK DOKTORLARI VE TÜM ÇALIŞANLARI OLARAK 10 NUMARA HİÇ BİR YEDE BU KADAR İLGİ VE ALAKAYI BULAMAZSINIZ. BÜTÜN DOKTORLARIMIZ VE ÇALIŞANLARIMIZ KUTLUYORUM VE TEŞEKKÜR EDİYORUM.


Avatar
Hoca Recep Tayyip - 2 yıl önce

Manisa devlet hastanesi iflas etmiş. Personeline nöbet tutturmuyor döner farkı ödemiyor. Bütün personel sefil olmuş ve %99 u icralik olmuşken ne başarısı bu?