Manisa'da Kurban Bayramında Trafik Denetimleri Artacak

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü 10-18 Eylül 2016 tarihleri arasındaki Kurban Bayramı tatili süresince yapılacak olan trafik uygulamaları hakkında bilgi verdi. Emniyetten yapılan açıklamada il genelinde yoğunluktan kaynaklı olarak tedbirlerin artırılacağı bilgileri yer aldı. 

Manisa'da Kurban Bayramında Trafik Denetimleri Artacak

Manisa İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada 9 günlük kurban bayramı tatili süresince trafik tedbirlerine ek yapılacağı bilgisi verildi. 
Bayram nedeniyle yoğunlaşan trafik için alınacak önlemler ve sürücülere yapılan uyarılar şöyle; 

"10-18 Eylül 2016 tarihleri arasındaki Kurban Bayramı tatili süresince, ilimizde yoğunlaşacak trafik akımının kesintisiz sürdürülebilmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat etmelerini ve sevdiklerine kavuşabilmelerini sağlamak için alınan mevcut trafik tedbirlerine ek olarak Kurban Bayramı tatili süresince daha etkin, duyarlı ve kesintisiz bir şekilde trafik tedbirlerimiz planlanarak uygulanacaktır.

TERMİNALLERE DENETİM

Bu kapsamda;
Şehir içi ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Ekiplerimizce;

Terminallerde Yapılacak Denetim Faaliyetleri;

1- Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin takograf, yetki belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigortası, fenni muayenesi ile şoförünün alkol ve sürücü belgesi kontrol edilecektir.

2- Terminallerde takviye kuvvet denetim personeli görevlendirilecektir.

3- Terminal ve izin verilen yerler dışında, şehirlerarası yolcu otobüsü kalkışlarına izin verilmeyecektir.

4- Otobüslerde sürücü, yardımcı personel ve yolcuların emniyet kemeri kullanımına yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacaktır.

 YOLLARDA 24 SAAT EKİPLER OLACAK 

Karayollarında Yapılacak Denetim Faaliyetleri;

1- Son 10 yılın bayram tatillerinde kazaların yoğun olarak meydana geldiği tespit edilen ilimiz güzergâhlarında; 24 saat esasına göre her 10 km’ de bir trafik ekibi olacak şekilde planlama yapılarak, görevlendirilen personel güzergâhta trafiğin düzenlenmesi, denetlenmesi ve muhtemel trafik kazalarının önlenmesinden sorumlu olacaktır.

2- Karayolu yapısı ve işaretlemelerinde tespit edilen eksiklikler sorumlu kuruluşların yetkilileri ile irtibata geçilerek giderilmesi sağlanacaktır.

3- Tatilin başlangıç ve bitiş günlerindeki aşırı yoğunluktan kaynaklı olarak ışıklı kavşaklarda tıkanıklık yaşanabileceğinden bu gibi yerlerde ilave ekipler görevlendirilerek gerekli tedbir zamanında alınacaktır.

4- Trafik kazalarına müdahale etmek amacıyla yeterli sayıda çekici ve kurtarıcı güzergâhta uygun yerlerde hazır bekletilecektir.

5- Bayram öncesinde, kurbanlık hayvan sevki yoğunlaşacağından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personelinin yapacağı denetimlere yardımcı olunacaktır.

6- Tespit edilen trafik kaza nedenleri dikkate alınarak;

 RADAR DENETİMLERİ YAPILACAK

a)      Radarla hız denetimleri, trafik kural ihlallerinin ve kazaların yoğunlaştığı yerlerde sabit ve seyir halinde yapılacaktır.

b)      Sürücülerde uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı doğu istikametine gidişte 05:00-08.00, batı istikametinde ise 17:30-20:00 saatleri arasında güneşinde etkisiyle sürücüler olumsuz etkilendiğinden denetim noktalarında yorgunluk emareleri görülen sürücülerin araç ve evrak kontrolü yapılırken kısa süreli araç dışında dinlenmesi sağlanacaktır.

c)      Çalışma ve dinlenme süresi ihlali tespit edilen ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

d)     Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar ağırlıklı olarak 03:00-07:00 saatleri arasında denetlenecek. Takoğraf ve yetki belgeleri kontrol edilecektir.

 DURUDURULAN ARAÇLARA YAPILACAK OLAN KONTROLLER  

7- Denetim amacı ile durdurulan araçların teknik kontrolleri (kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, reflektif malzeme v.b.) yapılacaktır.

8- Trafik güvenliğini tehlikeyi düşüren bozuk ve standart dışı ışık donanımı denetimlerine ağırlık verilecektir.

9- Trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçlar (çekici, kamyon, tanker  v.b.) trafik akımı normale dönünceye kadar uygun yerlerde bekletilecektir.

10- Karayolları Genel Müdürlüğünce 10-18 Eylül 2016 tarihleri arasında özel yük taşıma izin belgesi ve özel izin belgesi düzenlenmeyeceği bildirilmiş olup, belirtilen tarihlerde bu kapsamdaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecektir.

11- Yol kullanıcıları üzerindeki algılanan yakalanma riskini arttırmak amacıyla trafik denetim hizmetlerinde görevli personelin bir bölümü yaya ve sivil araçlarla ihbarlı denetimlerde görevlendirilecektir.

12- Yol güzergâhında sivil araçlar ile trafik denetimi yapılacaktır. Seyir halindeyken uyarı amaçlı siren çalarak trafik denetiminin her an ve her yerde yapıldığı ve sürücülerde, tanımadığı her aracın trafik ekibi olabileceği algısı oluşturulacaktır.

13- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde sivil personel tarafından denetleme yapılarak yolcuların daha güvenli bir seyahat yapmaları sağlanacaktır.

14- Vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları şehitlik, mezarlık ve alış veriş merkezleri çevresinde trafik düzeni ve güvenliğini sağlamayı yönelik gerekli tedbirler alınacaktır.

15-  Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen durumlar hakkında ilgili kurumlarla irtibata geçilerek basın yayın organları ve güzergâhta görevli ekipler vasıtasıyla vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacak, ayrıca 155-156 telefon hatlarını arayan vatandaşlarımıza anında gerekli bilgilendirme ve yardım yapılacaktır.

TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA YOLLARI:

ü  Trafikte dikkatli ve hoş görülü olunuz,

ü  Yağışlı havalarda hızınızı azaltın,

ü  Araç kullanırken dikkatinizi dağıtmayın,

ü  Far ayarlarını kontrol ediniz,

ü  Aracınızın bakımını ihmal etmeyiniz.(Fren, balata, çalışmayan silecek, korna, cam ısıtıcısı, kırık ayna, sinyaller vb.)

ü  Dikiz aynasını arka camla örtüşecek bir konuma getirin. Yan aynalar sürücüye geniş bir açı sağlamalıdır.

ü  Koltuğun yüksekliği yolu ve arabayı tam kavrayabileceğiniz durumda olmalı.

ü  Gece yolculuklara çıkmadan önce ışık donanımınızı kontrol ediniz, (far, sinyal, stop lambaları)

ü  Direksiyonun başına geçtiğinizde rahat sürüş pozisyonunuzu belirleyiniz, ayakkabılarınızın pedalları kullanmaya uygun olması gerekir,

ü  Takip edeceğiniz rotayı zihninizde çizip, hangi yolları kullanabileceğinizi hayal edin. Kararsız kalmak kazaya davetiye çıkarır.

ü  Yakın takip ve tehlikeli sürüşten kaçınınız,

ü  Alkollü iken araç kullanmayınız,

ü  Emniyet Kemerinizi mutlaka takınız,

ü  Zeminin ıslak olduğu durumlarda virajlara daha düşük vitesle girmek ve direksiyonda sert hareketler yapmaktan sakının.

ü  Acelecilikten kaçınınız-Hız limitlerini aşmayınız, (Hız Kurallarına uyunuz)

ü  Kavşaklara yaklaşırken yavaşlayınız ve ışıklara riayet ediniz,

ü  Geçme (sollama) kurallarına uyunuz,

ü  Yayalar! Karşıdan karşıya geçişlerde geçiş kurallarına ve ışıklara riayet ediniz,

ü  Sürücüler! Dikkatsiz ve dalgın yayaların yola çıkabileceklerini unutmayınız,

TRAFİK KAZA NEDENLERİ:

            Son yıllarda bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde; hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali ile sürücülerin sabırsız davranışlarının trafik kazalarının başlıca sebebi olduğu anlaşılmıştır

 

Sayın Sürücülerimiz;

            a)Hatalı sollama,

            b)Uykusuzluk ve dikkatsizlik(Cep Telefonu Kullanımı, Uzun süre araç kullanımı v.b.)

            c)Aşırı hız,

            d)Alkollü araç kullanmak,

            e)Fazla yük taşımak,

            f)Trafik kurallarını, trafik işaret ve levhalarını dikkate almamak,

            g)Yol ve hava durumunu dikkate almamak,

            h)Bazı ilaçları (ağrı kesici, sakinleştirici vb. gibi) kullandıktan sonra araç kullanmak,

            ı)Rutin araç bakımlarını yaptırmamak,

            i)Yakın takip,

            j) Emniyet Kemerini takmamanın;

 

Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden olduğunu unutmayınız ve trafik kurallara uyunuz. Tüm yol kullanıcılarına iyi yolculuklar ve hayırlı bayramlar temenni ederiZ"

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.