Manisa'da Herkese İş Var!

Manisa İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Manisa Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Vali Bektaş, " Manisa’da samimi niyetlerle iş arayan herkesin bulacağı kadar iş var" dedi.

Manisa'da Herkese İş Var!

Manisa'da Herkese İş Var!
İlgili Galeriye Git
Manisa Çalışma ve İl Müdürlüğü hizmet binasında yapılan toplantıda konuşan Vali Bektaş,  gündemdeki konuları görüşeceklerini ifade ederek “ Her ne kadar Manisa’da işsizlik söz konusu değilse de, nitelikli istihdam ihtiyacımız oldukça yüksek, incelenmesi gerekiyor. Manisa’da samimi niyetlerle iş arayan herkesin bulacağı kadar iş var, Manisa’da ciddi anlamda bir sanayi var. Sanayimiz gelişiyor, hangi fabrikanın kapısını açarsak bize diyorlar ki; düz eleman aramıyoruz, nitelikli eleman arıyoruz. Dolayısıyla, bizim nitelikli eleman yetiştirmemiz lazım. Bunun için bir dizi ince iş yaptığımızı biliyorsunuz. Özellikle Meslek Liselerimizin sayılarını olabildiği kadar çoğaltıyoruz. Daha da çoğaltacağız. Akademik liselerden mezun olan çocuklarımızın her birisinin üniversiteye girme kabiliyeti, yeteneği olması lazım. Üniversiteye girme yeteneği ve kabiliyeti olmayan çocuklarımızı akademik liselere de almamalıyız. Bu konuda geçen yıl bir planlama yaptık ve çok olumlu sonuçlar aldık, bunu biraz daha geliştireceğiz. Tabii bunun biraz sınırı var. Akademik liseyi de çok fazla sınırlayamazsınız. Ama kabul edilebilir orana getireceğiz ve piyasanın istediği elemanı biz okullarımızda yetiştirip sanayimizin hizmetine vermek istiyoruz. Bunu başarmalıyız, bunu başaramadığımızda mesleki eğitimi başaramadığımız anlamına geliyor. “ dedi.
Çalışma ve İş Kurumu Manisa İl Müdürü Selim Eroğlu kurul üyelerine  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün faaliyetleri hakkında bilgi vererek;  2016 Mart ayı sonu itibariyle İl Müdürlüklerine  kayıtlı işsiz sayısının  31 Bin 452, kayıtlı işgücünün  ise 83 Bin 634 kişi olduğunu ifade etti.
İl Müdürü Eroğlu,  ”İl Müdürlüğümüzce; 2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle 2 Bin 050 işyeri ziyaret edilmiş, özel sektörden 9 Bin 468 açık iş talebi alınmış ve bu talepler doğrultusunda 6 Bin 316 kişi işe yerleştirilmiştir. Ayrıca, işgücü piyasasında mevcut ve gelecek dönemde meydana gelmesi beklenen mesleki değişim ve gelişmelerin izlenmesi ile işgücü piyasasında, işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu meslek ve becerilerin tespit edilmesi amacıyla, 16 Mart 2015 - 30 Nisan 2015 tarihleri arasında, Manisa il genelinde toplam 2.456 işyeri, İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında ziyaret edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler rapor haline getirilmiştir. Kayıtlı işsizlerin dağılımı, 15 Bin 620 Erkek,  15Bin 096 Kadın,  630 Engelli, 102 Eski Hükümlü, 4 Terörle Mücadelede Yaralanan şeklindedir.  2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle,  İl Müdürlüğümüzce 447 Kurs/Program açılmış, 4.796 vatandaşımız kurs/programlardan faydalanmış olup, söz konusu kurs/programlara 5.782.701,00 TL ödenek aktarılmıştır" dedi.
Eroğlu şöyle devam etti: "2016 yılı Mart ayı sonu itibariyle; İşsizlik Ödeneği kapsamında 7 Bin 916 kişiye 11 Milyon 767 Bin 294,21 TL ödeme yapılmıştır. İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetleri kapsamında, 19 Bin 606 kişi ile bireysel danışmanlık görüşmesi, 146 da İş ve Meslek Danışmanlığı grup görüşmesi yapılmıştır. 4857 Sayılı İş Kanunu Gereği 21 işyerine 6Milyon 479 Bin 698 TL,  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Gereği 37 firmaya 394 Bin 993 TL İdari Para Cezası kesilmiştir. 4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun Uyarınca da 8 işyeri/kişiye 37 Bin 243 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır.” diye konuştu.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.