MANİSA'DA 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

Manisa Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolaysıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde tören düzenledi.   Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, Türkiye’deki sağlık sisteminin işleyişine yönelik açıklamalarda bulundu.

MANİSA'DA 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

Hekim sayısı ya da sağlık personeli sayısından ziyade sağlık sisteminin organizasyonuyla ilgili bir sorun olduğuna dikkat çeken Bilgin, hekim ihtiyacının hiç azalmadığını ve her yıl 5-6 bin civarında hekimin sisteme dahil olmasına rağmen 13 yıl önce 70 bin olan hekim sayısının bugün 140 bine ulaşmış durumda olduğunu söyledi.
Bilgin, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında yıllık hekime başvuru oranı 8.6 ile en yüksek olan ülke durumunda olduğunu vurgulayarak, “Bu başvurunun neden bu kadar yüksek olduğuyla ilgili zihnimizi biraz yormamız gerekir. Bugün uygulanan sağlık sistemi, halkın sağlık hizmeti almaya ulaşmasında kolaylıklar getirmiştir fakat temelde koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere daha sonrasında tedavi edici hizmetler olarak tanımlayabiliriz. Manisa’daki hekim sayısının 2 bin 500 ila 3 bin civarında olduğunu biliyoruz ancak gittikçe artan sağlık hizmet talebi karşısında daha fazla hekimi sisteme entegre ederek bu sorunun çözülmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.
Bugün sağlık hizmeti talebinin oluştuğu sağlık sorunlarına bakıldığında bunların yüzde 70-80’inin birinci basamak yani aile hekimlik siteminde çözülebilir sorunlar olduğunu belirten Bilgin, “Ne yazık ki bugün birinci basamak etkin işlevsel rol üstlenmiyor. Dolayısıyla insanlar ikinci basamağa yöneliyorlar. Şu anda sıkıntı olan yer ikinci ve üçüncü basamak olan devlet hastaneleri ve üniversiteler. Üniversiteler kendi alanlarında ve kendi kabiliyetlerini gerektiren durumlarda hastalarla ilgilenmek durumunda olmaları gerekir ama maalesef bugün birinci basamakta çözülebilecek soruna sahip insanlarımız üçüncü basamağa yani üniversitelere de başvurabiliyorlar. Aynı şey ikinci basamak için de geçerli. Bugün Sağlık Bakanlığı, acil sayısı yüksek olan yerlerde vardiya sistemiyle bazı branşlara ek çalışma alanları oluşturuyor. Bu talebi karşılamak adına hekimleri daha fazla çalıştırma yöntemini tercih ediyor. Aslında bu yöntem sağlık yöntemini karşılamada yeterli bir yöntem değildir” şeklinde konuştu.
“Bugün nitelikli sağlık hizmetinden bahsediyoruz hep ama bugün devlet hastanelerinde ikinci basamakta hastaya ayrılan sürelerde nitelikli sağlık hizmetini oluşması mümkün değildir” diyen Bilgin, “Mümkün olmadığı için halkımız aldığı bu hizmetin doğru ve yeterli olup olmadığı, teşhisin ve tedavinin doğru olup olmadığıyla ilgili emin olamıyor. Emin olamadığı için aynı şikayetleriyle ertesi gün veya birkaç gün sonra başka bir doktora başvuruyor. Yani bu sistem kendi içinde sürekli bir hizmet alımı talebi oluşturuyor. Bununla ilgili bir çalışma yok ama biz sahadan, hastalarımızdan biliyoruz. Hastalarımız çok sık ve aynı şikayetlerle birden fazla hekime gidebiliyorlar. Burada hastaya ayrılan vaktin yetersizliği çok önemli faktör” ifadelerini kullandı.
Bilgin, vatandaşların sağlık hizmetini nasıl alacağıyla ilgili yönlendirme açığı olduğunu savunarak, “Sağlık okur- yazarlığı diyoruz biz buna. Hangi şikayetle nereye gideceği, hangi branşa başvuracağının öncelikle temelde ondan sorumlu olan aile hekiminin belirlemesi lazım. Maalesef sağlık hizmeti yöneticileri yerelde ya da genelde ‘Aile hekiminize gidin önce. Aile hekiminiz sizi hangi branşa ve hekime gideceğinize yönlendirsin’ demiyorlar. Bunun denilmesi lazım. Belki aile hekimlerinin yükünü artıracak bu ama birçok ikinci basamağa yapılacak gereksiz başvuruların da önüne geçecektir” dedi.
İdeal hekimlik yapan hekimin değil, niceliğin ödüllendirildiğine dikkat çeken Bilgin, “SGK, özel sektöre ‘Günlük 60 hasta bakabilir bir uzman hekim. Daha fazlasını ben ödemem’ diyor. Bizim kamudaki hastanelerde 10 dakika aralıklarla randevu veriliyor. Bu, 36-40 arası bir rakam eder. İdeali de budur. Yani gün boyu poliklinik yapan bir hekimin bakabileceği hasta sayısı 40 civarıdır. Ama bugün bu sayı 60-70 hatta 90’dan daha fazlayı buluyor. Burada hekim de şöyle bir tuzakla çalışıyor: Hasta sayısı artıkça hekimin geliri de artıyor.  Hekim, sayış üzerinden performe ediliyor. Doğal olarak hekimler de insanlar ve gelen hastayı reddedemiyorlar. Sistem öyle bir kısır döngüye girmiş durumda ki ideal hekimlik yapan hekim ödüllendirilmiyor, nicelik ödüllendiriliyor. İdari mekanizma şunu istiyor: Gelen her hastaya bakacaksınız. Önemli olan burada talebin karşılanması. Talebin niteliği çok göz ardı ediliyor. Nitelik göz ardı edilince niteliksiz hale dönüşen hizmet, insanları tatmin etmiyor. Maalesef bu sistemde nicelikle, sayıyla yürüyen kısa sürelerde yapılan muayeneler bazı teşhislerin de gecikmesine, aksamasına yol açabiliyor” şeklinde konuştu.
Bilgin, son olarak “Biz ısrarla halkın bilinçlendirilmesini hep söylüyoruz ama idari mekanizmalar bu çağrıyı yapmıyorlar.15 yıla yakın bir zaman oldu, herkesin bir aile hekimi var. Bir hastaneye gitmeden önce aile hekimine gitseler belki çok basit bir yolla sıkıntılarına çare bulacaklar” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.