MANİSA, BÜYÜK BİR DEPREME HAZIR MI?

Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen, il genelinde büyük bir depreme hazır olunmadığını dile getirdi. Arama kurtarma çalışmaları konusunda 17 Ağustos depreminin ardından büyük bir yol katedildiğini belirten Şen, olası bir deprem felaketinde AFAD ekiplerinin Eski Manisa olarak adlandırılan bölgeye ulaşamayacağını kaydetti. Jeoloji Mühendisi Aykut Ece ise, kat sayısı arttıkça deprem bilançosunun ağırlaştığını söyledi.

MANİSA, BÜYÜK BİR DEPREME HAZIR MI?

ÖZEL HABER: BERFİN ADICAN

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 16. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan Manisa İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Bekir Şen, Türkiye’nin yapı stoğu bakımında büyük bir depreme hazır olmadığını söyledi.

DEPREME HAZIR DEĞİLİZ

AFAD İl Müdürü Bekir Şen, “17 Ağustos, acıyı hatırlama günü.  Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bilim adamları, Türkiye’yi büyük bir depremin beklediğini söylüyor. Türkiye, yapı stoğu açısından büyük bir depreme hazır değil. Mevcut yapı stoğumuzla ilgili sorunlarımız hala devam ediyor. Okullarda ve evlerde büyük mesafeler katettik ama mahallelerimiz hala problemli.” dedi.

ESKİ MANİSA, EN RİSKLİ ALAN

Manisa’nın ciddi bir yapı stoğu sorunu olduğunu dile getiren Bekir Şen, “Uzağa gitmemize gerek yok. Manisa’nın kırsalındaki yapı stoğu çok kötü. Bunun dışında merkezde ve ilçelerimizdeki eski yerleşim yerleri de aynı sorunla gündeme geliyor. Merkeze bakacak olursak; Manisa Lisesi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediyesi’nden Aynı Ali bölgesine, oradan da Ulucamii’ne kadar giden hat problemli. Buralarda 2000’den önce yapılan binalar var. Sokaklar çok dar. Eğer bir deprem olursa, biz bu bölgelere ulaşamayız. Seyir Tepesi’ne çıktığımızda kırmızı kiremitlerin dışında bir alan göremiyoruz. Yol göremiyoruz. Bizim yapı stoğu ve yapılanma açısından depreme hazır olmadığımızı görüyoruz. Yeni Manisa dediğimiz bölgede depreme dayanıklı, sağlam binalar yapılıyor. Biz bu binaları yenilersek büyük bir sorunu halletmiş olacağız.” diye konuştu.

MANİSA’DA GEÇİCİ BARINMA MERKEZLERİ BELİRLENDİ

İl genelinde deprem sonrası oluşturulacak geçici barınma merkezleri için yer tespit çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Şen, “Türkiye Afet Müdahale Planı ismiyle yürütülen bir çalışmamız var. Deprem sonrası toplanılacak yer ve güvenli bölgeler tespit ediliyor ve geçici barınma merkezleri oluşturuluyor. Bu planı 28 farklı kurum yapıyor. Manisa’da da büyük ölçüde plan oluşturuldu. Şehrimiz arsa yönünden kısıtlı ve dar bir yapıda olduğu için geçici barınma merkezlerini belli bir bölgeye oturtmadık. Belediyelerimiz geçici barınma yerleri kurulabilecek alanları belirledi ve buna göre altyapı çalışmaları başladı. Plan içerisinde ilin meydanları ve geniş alanlar bulunuyor.” dedi.

MANİSA’NIN ŞANSI ‘AFET LOJİSTİK MERKEZİ’

Afet Lojistik Merkezi’nde 5 bin adet çadırın hazır bekletildiğini kaydeden AFAD İl Müdürü Bekir Şen, “AFAD olarak Akhisar yolu üzerinde Afet Lojistik Merkezimiz var. Bu merkezin içerisinde 5 bin çadır ve kurulumu için gereken aletler hazır. Bunların kurulumu birkaç gün alır. Bir afet olduğu takdirde Afet Yürütme Merkezleri ve 112 merkezlerinden koordinasyon sağlanacak. Evsiz kalan insanlarımızın birkaç gün içerisinde geçici barınma merkezlerine aktarımı yapılacak. Afet Lojistik Merkezi, bizim için büyük bir avantaj. Ege Bölgesi’nde yalnızca Manisa’da var. Bu merkez, tüm bölgelere hitap edecek.” şeklinde konuştu.

DEPREM SONRASI AFAD NE YAPACAK?

Olası bir deprem felaketinde AFAD’ın öncelikli olarak arama kurtarma çalışmalarına ağırlık vereceğini belirten Müdür Şen, “Manisa’nın envanteri elimizde. AFAD’ın yapacağı ilk iş arama ve kurtarma. Tüm kamu ve kuruluşlarımız elini taşın altına koyuyor. Biz, çevre illerden de destek alarak önce arama kurtarma çalışmalarımızı yürüteceğiz, daha sonra geçici barınma merkezlerini oluşturacağız. Şu anda Manisa’da 18 kişilik bir ekip ve 2 adet arama kurtarma aracı var. Biz, Manisa merkezli bir depremde, çevre illerin tamamından destek alarak müdahale çalışmalarına başlayacağız.” dedi.

“BİLİNÇLİ TOPLUMLARDA ARAMA-KURTARMA ÇALIŞMALARINA GEREK KALMIYOR”

AFAD İl Müdürü Bekir Şen, vatandaşların depreme karşı duyarlı olması gerektiğini hatırlatarak, "Vatandaşlarımız öncelikle oturdukları evlerin depreme dayanıklı olup olmadığını bilmeliler. Binayla ilgili mutlaka bir deprem ölçümü yaptırmalılar. Bir deprem olduğu takdirde mümkün olduğunda sakin bir şekilde durulmalı. Bilinçli toplumlarda arama kurtarma çalışmalarına gerek kalmıyor. Japonya’daki depremde arama kurtarma personelinin yardım ettiği insan sayısı yüzde 2 ile 3 arasında değişiyor. Kurtarılanların yüzde 40’ı kendi kendini kurtarıyor. Vatandaşlarımızın deprem eğitimlerine katılması gerekiyor. Allah, bir daha 17 Ağustos gibi bir acı yaşatmasın."

KAT SAYISI ARTTIKÇA, BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

Jeoloji Mühendisi Aykut Ece ise, “Türkiye’de, Manisa’da depreme hazır değil. Marmara Depremi gibi depremler her zaman olabilir. Dünya dönmeye devam ettikçe depremler olacaktır. Eskiden 3 kat olan yere şimdi 10 katlı evler yapıyorlar. İnsan sayısı bu denli arttığında depremin bilançosu da ağır oluyor. Yapılan inşaatların kalitesi, kontrolü ve vatandaşların duyarlılığı depremde yaşanan can kaybının ya azalmasına, ya da artmasına neden oluyor. Ne yazık ki vatandaşlarımız da depreme duyarlı değil.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Mutlu - 3 yıl önce

Yapılaşmayla ilgili, jeoloji mühendisinin yerine bir inşaat mühendisinden görüş alınmalıydı