MANİSA BELEDİYE MECLİSİ SON KEZ TOPLANDI

Manisa Belediye Meclisi, Başkan Cengiz Ergün başkanlığında yapılacak yerel seçimler öncesi son kez toplandı.

MANİSA BELEDİYE MECLİSİ SON KEZ TOPLANDI

Meclis üyelerinin son kez tartıştığı toplantıda katılım oldukça yoğundu. Gündem maddelerin üzerinde tartışan meclis üyeleri birbirleriyle görüş ayrılıklarından dolayı tartışsalar da toplantı sonunda geride bırakılan beş yıl için helallikler aldı, 5 yılın ardından Manisa Belediye Meclisi başarı dilekleri ile noktalandırıldı.

Beş yıl önce yapılan 2009 yerel seçimlerinin ardından görevine başlayan Manisa Belediye Meclisi, Mart 2014 yerel seçimleri öncesi son toplantısını gerçekleştirdi. Mart ayı toplantısını yapmayacak olan meclis, yerel seçimlerin ardından farklı bir yapı ile toplanacak. Nisan ayında yeni başkanı, meclis üyeleri ve yeni müdürleri toplanacak olan belediye meclisi Büyükşehir olan Manisa için önemli kararlar alacak.

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında toplanan belediye meclisinin son toplantısında önemli kararlar alındı. 17 maddelik son belediye meclisinin gündeminde tartışma konusu sadece Manisa Belediyesi Kent Konseyinin 2014 yılı içinde yapacağı faaliyet giderlerinin belediye meclisinden karşılanıp karşılanmayacağı konusunda oldu.

KENT KONSEYİ ÇALIŞMALARINA İZİN ÇIKMADI

Oylamaya sunulan 10. Madde CHP ve AK Parti grubunun ret oyu kullanması sonucunda meclisten geçmedi. CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci, Ocak ve Mart ayı sonuna kadar olan sürecin seçim çalışmalarının yapıldığı ay olduğunu hatırlatarak, kent konseyinin faaliyet giderlerinin yerel seçimler sonrası oluşacak yeni mecliste gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Erkenci,”Seçim çalışmalarının yapıldığı bu aylarda kent konseyinin çalışması etik değildir. Kent Konseyi şu aylarda faaliyet alanını tek bir yönde yapmaktadır. İlçe ve beldelerden kadınları ve muhtarları Manisa’ya getirerek gezdirmektedir. Bu tür çalışmalar seçim arifesinde etik değildir.

Kent konseyinin meclise bir proje sunduğunu görmüyoruz. Kent konseyi ile ilgili faaliyet giderlerinin belediye tarafından karşılanması konusunun yeni oluşacak mecliste gündeme gelmesi uygundur” dedi.

Erkenci’nin sözlerine karşılık olarak Başkan Cengiz Ergün’de kent konseyinin kurulduğu andan itibaren Manisa’nın yararına birçok çalışma yaptığını belirterek,”Mevzuat gereği kent konseyinin faaliyet harcamalarını belediye karşılamak zorundadır. 2011 yılından itibaren kent konseyinin yaptığı çalışmalar ortadadır. İlk defa vatandaş karnesi projesi ile ses getirmiştir. Bunu yanında engelli ve mahalle meclisleri oluşturarak mevcut sıkıntılar dile getirilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. “Manisadayız, Manisalıyız” sloganı ile hemşeri dernekleri festivali yapılmıştır. Son projelerinden biri de “Haydi Kadınlar Manisa’ya” ile de belde, köy ve ilçelerdeki kadınlarımızın Manisa’yı tanımaları, bilmeleri ve görmeleri amaçlanmıştır. Manisa’da ağırlanan kadınlar buraya getirilirken hiçbir parti gözetilmemiştir. Oradaki dernek başkanları ile görüşülmüş ve bir organizasyon yapılıştır. Yapılan araştırmalar sonucu merkez dışında yaşayan kadınların %67’si Manisa’ya gelmemiş ve ya Manisa’yı bilmemektedir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan ve uygulanan bir projedir. Böylelikle 8, 10 bin kadın Manisa’yı gezmiş ve Manisa’daki değişimi görmüşlerdir” dedi.

 

“HESABI SİZ VERİN”

 Başkan Ergün, 1 Mart Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı ilk kez mecliste okuma yıl dönümü dolayısıyla 500 genci Çanakkale’ye götürme projesinin de alına bu olumsuz karar ile yapılamayacağını belirterek,”Bildiğiniz gibi 1000 gencimizi kent konseyi ve üniversitemiz işbirliği ile Anıtkabir’e Ata’nın huzuruna götürmüştük. O zamanlar bu faaliyet farklı algılanmıştı. Şimdi de meclisin böyle bir karar almasını Manisalılar değerlendirecektir. Bu kararla Gidemeyecek kardeşlerimize hesabı siz verin” dedi.

5 YILI GERİDE BIRAKTILAR  

Belediye meclisinde alınan en önemli kararlardan biri de itfaiye çalışmalarına yönelik oldu. İtfaiye Müdürlüğü’nün, itfaiye hizmetlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç olan İlk Müdahale, Kurtarma, Arazöz ve Merdivenli İtfaiye araçlarının temin edilmesi, araçlarının alımı konusunda ihale ve yapım sürecinin başlatılması sunulan teklif tüm meclis üyelerinin evet oyu ile kabul edildi.

Ayrıca Belediye meclisinde alınan bir diğer önemli karar da geçtiğimiz günlerde Güzelyurt Mahallesi 1898 ada 1 parselde daha önceden yeşil alan olan fakat alınan meclis kararı ile spor kompleksi yapılması kararlaştırılan alanın mahalle sakinlerinin tepkisi üzerine tekrar değerlendirilmeye alınmıştı. Komisyonun yaptığı toplantının ardından alınan karardan mahalle sakinleri de mutlu oldu. Yapılacak spor kompleksi ile mevcut apartmanlar arasında 65 metrelik bir yeşil alan kalacak ve arka kısma kararlaştırılan proje uygulanacak. Böylelikle geçtiğimiz günlerde yaşanan tartışmalar da son bulmuş oldu.

Tüm maddelerin oylanmasının ardından başta Belediye Meclisi Başkanı Cengiz Ergün olmak üzere tüm meclis üyeleri birlikte geride bıraktıkları beş yılın ardından birbirlerinden helallik aldı. Birbirlerine başarılar dileyen meclis üyeleri son olarak da toplu fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirdiler.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.