Manisa Barosu Çok Sert! Tahir Elçi Neden Öldü? Sorumlu Kim?

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, "Baro Başkanı Merhum Tahir Elçi hedef konumundadır bu da bilinmektedir. Ama görüyoruz ki öğrendiğimiz kadarıyla hedef seçilerek ve tek kurşunla öldürülüyor" dedi.

Manisa Barosu Çok Sert!  Tahir Elçi Neden Öldü? Sorumlu Kim?

Manisa Barosu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Genel Kurul Toplantısı'nda, Diyarbakır'da basın açıklaması yaptığı sırada çıkan çatışmada öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yle ilgili basın açıklaması yaptı. Anemon Otel'de gerçekleştirilen genel kuruldaki basın açıklamasına Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Ebru Coşkuner, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Gündoğan, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan ve 51 ilden hukukçu katıldı. İlk açıklamayı Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Ebru Coşkuner yaptı. Coşkuner, "Ülke genelinde yayılan her türlü şiddeti, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırıları, bu saldırılara zaman ve zemin hazırlayan her türlü söylemi, düşünceyi ve bunları destekleyenleri, hukukun üstünlüğünü sağlama yolunda gerekli düzenlemeleri yapmayan, ifade özgürlüğünü kullanan ve düşüncelerini ifade eden insanlarımızın tutuklanmasına hatta katledilmesine sebep olan, göz yuman ve katılanları, düşünce ve konuşma özgürlüğünün ve yaşam hakkının yok edilmesi adına tırmandırılan her türlü terörü lanetliyoruz" dedi.
 
 
"TÜRKİYE'YE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR"
Coşkuner'in ardından konuşan Manisa Baro Başkanı Ali Arslan ise saldırıyı genel kurulun yapıldığı esnada öğrendiklerini belirterek, "Bu Türkiye'ye yapılan bir saldırıdır. Bu hukuka yapılan bir saldırıdır. Bu günlerdir aylardır devletin takip etmiş olduğu, siyasetin takip etmiş olduğu politikanın bir eseridir. Diyarbakır Baro Başkanımız, bir süre önce ifadesi alınmak üzere polisler vasıtasıyla alınmış İstanbul'a götürülmüş ve sorgusu da İstanbul'da yapılmıştır. Halbuki ifadesinin Diyarbakır'da alınması mümkün iken sırf Baro Başkanlarını itibarsızlaştırmak, hukukçuları itibarsızlaştırmak adı altında odasında polisler vasıtasıyla gözaltına alınarak uçakla İstanbul'a getirilmiş ve ifadesine başvurulmuştur. İşte bu itibarsızlaştırmanın sonucunda kamuoyunda bazı kesimler kendilerinde kendilerinin yapacağı bu tür saldırılarda cesaret almakta ve bu hain saldırıyı gerçekleştirmektedir. Burada Türkiye devleti hukukçularını baro başkanlarını vatandaşlarını korumakla yükümlüdür. Bu basın açıklamasının yapılacağı herkes tarafından malumdur. Güvenlik güçleri tarafından bilinmektedir. Baro Başkanı Merhum Tahir Elçi hedef konumundadır bu da bilinmektedir. Ama görüyoruz ki öğrendiğimiz kadarıyla hedef seçilerek ve tek kurşunla öldürülüyor. Devletin gözü önünde güvenlik kuvvetlerini gözü önünde bu katliam gerçekleştiriliyor" dedi.
 
"TAHİR ELÇİ'NİN NEDEN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ, ÇOK DAHA NET ANLAŞILACAKTIR"
Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Gündoğan ise Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin 4 Ekim'de bir gazeteye verdiği röportaj nedeniyle saldırıya uğramış olabileceğini iddia etti. Elçi'nin son verdiği röportajı aktaran Gündoğan, "Söz söylemek zordur. Hele ölen bir özgürlük savaşçısıysa. Okuduğumda göreceksiniz Tahir Elçi'nin neden öldürüldüğünü, çok daha net anlaşılacaktır. 'Türk toplumundan ayrı bir şekilde yaşama düşüncesi olduğunu düşünmüyorum. Türkiye uluslaşma sürecinde Kürtler mağdur edilmiştir. Dil bakımından, kültür bakımından mağdurdurlar. Baskı da görmüşlerdir. Buna bağlı olarak bir sürü travma da yaşanmıştır. Her ne olursa olsun iki halk birbirinden ayrılma noktasına gelmemiştir. Bu gün bile bir yığın olumsuzluklar yaşanıyor ama buna rağmen Kürt halkının yüzde 90'ının üstünde bir kesimin ayrılmak istemediğini çok iyi biliyorum. Bütün baskılara rağmen Cumhuriyet döneminde imkanlar da sunulmuştur. Bu imkanlar Kürtleri Türklerle önemli ölçüde birleştirmiştir ve bütünleştirmiştir. Bir de bunların yanında Kürt halkının yaşamında davranışlarında düşüncelerinde ayrılmaya yönelik bir iz göremezsiniz. Evet Kürtlerde bir öfke var. Ama bu bir etnik öfke değildir. Ayrılma öfkesi hiç değildir. Ayrıca Türk toplumunun da Kürtlere karşı bir çizgi çektiğini düşünmüyorum ve görmedim. Kürtler ve Türkler birlikte yaşayacaklardır ve bu kaçınılmazdır' Barış elçisini kana doymayanlar ve kanla beslenenler vurdular" diye konuştu.
Toplantıda ayrıca Elçi'nin fotoğrafının sinevizyon olarak perdeye yansıtılması da dikkat çekti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ergun - 2 yıl önce

Sanırsın ki Manisa baro başkanı değil Londra ,Raris ,tel aviv .Berlin baro başkanı konuşuyor. Delikanlı gibi konuşun ve CİNAYETİ PKK YAPTI diye söyleyin. KORKMAYIN ...ÜRKEK OLMAYIN....BİR KEREDE KAHROLSUN PKK DEYİN...