Manisa ADD'den Türkiye Varlık Fonu'na tepki

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği Manisa Şubesi, bazı kurumların Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesine tepki gösterdi. Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci, kamu iktisadi kuruluşlarının varlık fonuna devredilmesiyle devlet düzenin tarumar edildiğini ve gelecek nesillerin borçlandırılmak istendiğini ifade etti. 

Manisa ADD'den Türkiye Varlık Fonu'na tepki

ADD Manisa Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasında Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT kurumlarının Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesine tepki gösterildi. Ziraat Bankası Manisa Şubesi'nin önündeki açıklamaya, CHP, Eğitim-İş Manisa Şubesi ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Manisa Şubesi üyeleri de destek verdi. Topluluk 'Varlık Fonu Kullanılarak Yapılacak İşlemler, Gelecek Kuşakları, Katlanarak Artacak Borç Yükü Altında Bırakacaktır' yazılı pankart açtı. Toplanan grup ayrıca, Nisan ayında yapılması beklenen anayasa değişikliği referandumu içinde halka çağrıda bulunmak için ellerinde 'Hayır' dövizlerini gösterdi.

ADD Manisa Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci, Türkiye Varlık Fonu ile Türk milletinin 93 yıllık milli varlıklarının talan edilmek istendiğini ifade ederek, siyasi iktidarın yaptığı uygulamalarla devlet düzeninin tarumar ettiğini dile getirdi. Şube Başkanı Tahmilci, "Bunun son örneklerinden biri, Türkiye Varlık Fonu adı altında başlatılan uygulamadır. Bu durum, Cumhuriyet dönemi boyunca yaratılan Kamu İktisadi Kuruluşlarının satılarak ve borçlanarak bugüne kadar getirilen uygulamanın artık sürdürülemez olduğunu göstermektedir. Üretim olmadığı için büyütülemeyen vergi tabanı, dolaylı vergilerle dar gelirlinin sırtına bindirilmiş vergi yükü adaletsizliği devam ederken; Türk Milletinin 93 yıldır bin bir emek ve zorlukla meydana getirdiği yüz milyarlarca liralık milli varlıkları, yeni harcamalar için kaynak olarak kullanılmak istenilmektedir" dedi.

Dünyada benzer varlık fonlarının önemli gelirlere sahip olduğunu kaydeden Tahmilci, "Bu şekliyle Türkiye Varlık Fonu herhangi bir gelire sahip olmadığı için gerçekte 'Borçlanma Fonu'dur. Başta Kamu Bankaları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, BOTAŞ ve PTT olmak üzere nakit varlığı yüksek kamu kurumlarının fona devredilmesiyle, bu kaynakları kullanacak yönetimin harcamaları hiçbir şekilde denetlenemeyecektir. Bu uygulama, bütçede birlik ve bütçede açıklık ilkeleri ile uyuşmayan keyfi ve saklı işlemlere kapı açacaktır. Varlık Fonu kullanılarak yapılacak işlemler, gelecek kuşakları, katlanarak artacak borç yükü altında bırakacaktır. Türk milletinin varlığı olan kamu kuruluşlarının Varlık Fonuna devri, Osmanlı döneminde çöküşü hızlandıran Düyun-u Umumiye'ye dönüş demektir. Bu durum, Cumhuriyetin kuruluş değerlerinden ne kadar uzaklaşılırsa batağa saplanmanın da o kadar hızlandığının bir göstergesidir. Milletimiz, kamu varlıklarımızın eritilmesine sessiz kalmamalıdır. Siyasi iktidarı, bu yanlış kararından acilen geri dönmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.