banner278

Mali Sorunlara Yönelik Çalışma

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat sendika binasında düzenlediği basın toplantısında sendikanın Mali Hakları Geliştirme Komisyonu tarafından hazırlanan ve sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının artırılmasına yönelik çalışmalar ile döner sermeye ek ödemelerinin değerlendirildiği çalışma raporunun kitapçık halinde hazır hale getirildiğini söyledi.

banner292
Mali Sorunlara Yönelik Çalışma

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat sendika binasında düzenlediği basın toplantısında sendikanın Mali Hakları Geliştirme Komisyonu tarafından hazırlanan ve sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının artırılmasına yönelik çalışmalar ile döner sermeye ek ödemelerinin değerlendirildiği çalışma raporunun kitapçık halinde hazır hale getirildiğini söyledi.

Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat yaptığı açıklamada, sendikaları tarafından Sağlıkta Şiddeti Araştırma ve Mali Hakları Geliştirme Komisyonlarının faaliyetlerine başladıklarını ve bunlardan biri olan Mali Hakları Geliştirme Komisyonunun ilk olarak Manisa’da Sağlık Hizmetlerini mali açıdan yöneten üst düzey idarecilerin de katıldığı bir toplantı gerçekleştirdiğini anlattı. İrğat, “Toplantıda komisyon tarafından belirlenen sorunlar konuşulmuş ve sonuç olarak; sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminatlarının artırılmasına yönelik çalışmalar ile Döner Sermeye Ek Ödemelerine dair çalışmaların öncelikli konular olarak ele alınmasına karar verilmişti. Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda Komisyonumuz çalışmalarını sonuçlandırmış ve bu iki konuyu içeren ilk raporunu hazırlamıştır. Hazırlanan rapor üyelerimizi bilgilendirmenin yanı sıra çeşitli mercilere iletilmek üzere kitapçık haline getirilmiştir. Bu rapora bakıldığında, sağlık hizmeti sınıfı çalışanlar açısından diğer hizmet sınıfı çalışanlara göre haksızlıklar bulunduğu ve bir mağduriyetin olduğu açıkça ortaya çıkmıştır.” şeklinde konuştu.


Raporda ifade edilen ve 2015 yılı Aralık ayı verilerine göre, asistan hekim ve pratisyen hekimler mühendis, mimar gibi ünvanlara göre 118,39 TL daha az tazminat aldığını kaydeden İrğat şunları söyledi:


“Diş Tabipleri mühendis, mimar gibi ünvanlara göre 315,72 TL, jeolog, kimyager, istatistikçi, tütün eksperi gibi ünvanlara göre 78,93 TL, önlisans-lisans mezunu öğretmenlere göre 4,42 TL, bazı teknik branş öğretmenlere göre 122,82 TL daha az tazminat almaktadır. Eczacılar mühendis, mimar gibi ünvanlara göre 394,65 TL, jeolog, kimyager, istatistikçi, tütün eksperi gibi ünvanlara göre 157,86 TL, önlisans-lisans mezunu öğretmenlere göre 83,35 TL, bazı teknik branş öğretmenlere göre 201,75 TL daha az tazminat almaktadır. Lisans Mezunu Hemşire, Ebe, Sağılık Memuru, Psikolog, Diyetisyen, Fizyoterapist vb. kadrolarında bulunanlar jeolog, kimyager, istatistikçi, tütün eksperi gibi ünvanlara göre 260,47 TL, önlisans-lisans mezunu öğretmenlere göre 185,96 TL, bazı teknik branş öğretmenlere göre 304,36 TL, polis memurlarına göre 165,75 TL, zabıt katibi ve infaz koruma memurlarına göre 23,68 TL, önlisans teknik hizmetler sınıfı memura göre 23,68 TL daha az tazminat almaktadır. Önlisans mezunu Laboratuvar teknikeri, Anestezi teknikeri, Radyoloji teknikeri, odyoloji teknikeri vb. kadrolarında bulunanlar jeolog, kimyager, istatistikçi, tütün eksperi gibi ünvanlara göre 315,72 TL, önlisans-lisans mezunu öğretmenlere göre 241,21 TL, bazı teknik branş öğretmenlere göre 359,61 TL, polis memurlarına göre 221 TL, zabıt katibi ve infaz koruma memurlarına göre 78,93 TL, önlisans teknik hizmetler sınıfı memura göre 78,93 TL daha az tazminat almaktadır. Bu nedenlerle yaşanan mağduriyetin giderilmesine yönelik olarak sağlık hizmetleri sınıfı memurların özel hizmet tazminatı oranları, ilgili mevzuatlarda yapılacak değişiklikler ile en az 25’er puan arttırılarak yaklaşık olarak maaşlarda 200 TL’lik bir artış sağlanmalıdır.”


İrğat açıklamasının devamında şunları belirtti:


“Yine SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlarının 2004 yılından bu yana artmadığı gibi daha da aşağıya çekilmesine bağlı olarak Sağlık tesislerinin ek ödeme dağıtma oranı azalmış yine ek ödeme üzerindeki yük dolayısıyla sağlık çalışanları ek ödeme alamaz hale gelmiştir. Bu konuda komisyonumuz; Döner Sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi, diğer kamu kurumlarında olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması, nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmesi, hazine hissesi, Sağlık Bakanlığı merkez payı ve SHÇEK Payı vergilerinin kaldırılması, büyük onarım giderlerinin genel bütçeden karşılanması. SUT fiyatlarının üretilen hizmetin maliyetini karşılayacak seviyede olması gibi önlemlerin acilen hayata geçmesini gerekli görmektedir. Mali Hakları Geliştirme komisyonumuzun hazırladığı raporu içeren kitapçığın dağıtımı, üyelerimizin yaşadığı mağduriyetin anlaşılabilmesi ve giderilmesi amacıyla T.B.M.M. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna, sendika Genel Merkezimize ilimiz ve bölgemiz milletvekillerine, ilimizde bulunan sağlık üst yöneticilerine, Manisa ilimizdeki sendika üyelerimize ve çeşitli mercilere yapılacaktır. Bu raporun hazırlanmasında emeği geçen başta Mali Hakları Geliştirme Komisyonu olmak üzere tüm arkadaşlarıma bir sağlık çalışanı olarak şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim. Önümüzdeki süreçte bu konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini ve çalışanlarımız açısından hayırlı olmasını dilerim.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.