MAKİNE EKİPMAN ALIMLARI MÜRACAATLARI BAŞLADI

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında makine ekipman alımlarının 2014 yılı müracaatları başladı.

MAKİNE EKİPMAN ALIMLARI MÜRACAATLARI BAŞLADI


10 Mayıs 2014 tarih ve 228996 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile Makine Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programına, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek kişiler, şirketler, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler başvuruda bulunabilecek olup; tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri hariç olmak üzere daha önceki etaplarda iki ve daha fazla hibe desteğinden yararlanan yatırımcılar başvuruda bulunamayacaklar.
Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “2006 yılından beri uygulanmakta olan bu programa çiftçilerimiz tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanan makine ekipman destekleme programıyla, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir şekle getirmek hedeflenmektedir” dedi.
Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan proje başvurularında, hibeye esas yatırım tutarının yüzde 50’sinin hibe yoluyla desteklendiğini ifade eden Çebi, “41 çeşit makine ekipmana destek veriyoruz. Hibeye esas tutar gerçek kişiler için mal başına 50 bin lira, tüzel kişiler için mal başına 100 bin lirayı geçmiyor. Mal alım bedellerinin bu miktarı aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanıyor. Başvuru bütçeleri KDV hariç olarak hazırlanıyor” dedi.
Çebi, Manisa’nın Türkiye'de en çok desteklenen iller arasında yer aldığını belirterek, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Manisa’da geçtiğimiz etaplarda makine ekipman desteklemelerinde 3 bin 929 çiftçi 40 milyon 968 bin 506 liralık makine ekipman alımı yapmış ve buna karşılık 20 milyon 47 bin 63 liralık hibe desteği almıştır” şeklinde konuştu.
Makine ve ekipman destekleme müracaatlarının 09.06.2014 tarihinde sona ereceği uyarısında bulunan Çebi, “Yatırımcılarımızın projelerini uygun bir şekilde hazırlayarak belirtilen tarihe kadar İl ve İlçe Müdürlüklerimize gelerek müracaat etmeleri gerekmektedir. Son başvuru tarihine kadar teslim alınan başvurular en fazla yirmi gün içerisinde değerlendirilecektir.. Değerlendirme kriterleri ve bütçe imkânları çerçevesinde tespit edilen başvurulara %50 hibe desteği verilecektir. Hibe ödemesinden faydalanacak yatırımcı listeleri on gün süresince İl Müdürlüğü internet sitesinde, İl ve İlçe Müdürlükleri duyuru panolarında yayımlanacaktır. Değerlendirme sonuçlarının açıklanmasını takip eden 10 gün içerisinde hak sahibi olan yatırımcıların, İl ve İlçe Müdürlüklerine gelerek, Hibe Sözleşmesini imzalamaları ve sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde satın alma işlemlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir” dedi.
İl proje yürütme birimi tarafından yatırımcılara her türlü teknik bilgi desteğinin sağlanacağı da hatırlatan Çebi, alınacak olan makinelerin özelliklerine de değindi. “Alınan makine ekipmanın 2013-2014 model, kullanılmamış ve makine bilgilerinin gövdeye kazıma yazıyla veya pres baskı yöntemi kullanılarak yazılmış olması gerekmektedir. Söz konusu Makine ekipmanın faturayla uyumlu olduğunu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe desteği ile alınmıştır yazısının Makine Ekipmanda bulunduğunun gösterilmesi gerekmektedir. 2014 yılı için İlgili Tebliğ ve Makine Ekipman Uygulama Rehberine, Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün web sitesinden ulaşılabilmektedir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.