banner278

MAGİAD, CBÜ'DE OKUTULAN GİRİŞİMCİLİK DERSLERİNE KATILACAK

Manisa Genç İş Adamları Derneği Başkanı Ömer Özkara, manisahaberleri.com'a özel açıklamalarda bulundu. Dernek olarak Celal Bayar Üniversitesi'nde okutulan girişimcilik derslerine gireceklerini ifade eden Özkara, MAGİAD'ın kadınlara ve gençlere yönelik önemli çalışmalar yaptığının altını çizdi.

banner292
MAGİAD, CBÜ'DE OKUTULAN GİRİŞİMCİLİK DERSLERİNE KATILACAK

ÖZEL RÖPORTAJ:BERFİN ADICAN

Manisa Genç İş Adamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Özkara, manisahaberleri.com ekibinin tüm sorularını büyük bir içtenlikle cevapladı. 33 yaşındaki genç iş adamı Özkara ile, siyaseti, girişimciliği ve iş hayatını konuştuk.

MAGİAD'ı tanıtır mısınız?

MAGİAD, 1991 yılında aydın insanlar tarafından kurulmuş önemli bir dernek. Manisa'nın yapıtaşını, akademisini, fidanlarını yetiştiren önemli bir dernek. Bizim bir çok amacımız var. Şehrin kültürel yapısını, entellektüel sermayesini ve benliğini arttırma konusunda gençlerin dinamizmini ortaya koyan ve sinerjiyi oluşturan bir paydaşız. Ekonomik, sosyal, siyasi, bürokrasi ve ticari ilişkilerle ilgileniyoruz. Manisa'ya katkı sağlayacak her türlü çalışmada yer alan bir derneğiz.

ŞEHRİN KARAR MEKANİZMASIYIZ

Gençler artık siyasetin ve sosyal hayatın bel kemiğini oluşturan bir kesim. Siz Manisa'da gençlerin girişimcilik ruhunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef önceleri 'Gençler kenarda otursun, vakti var' gibi cümleleri çok duyuyorduk. Artık değişen ve gelişen Türkiye'de gençlerin de varolması gerektiği ortada. Siyasi söylemler ve davranışlar, gençlerin ülke için önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Tecrübeli insanlar, gençlerin dinamizmini, teknolojiyle olan entegrasyonunu kavrayınca birlikte yürümemiz gerektiğini düşündüler. Bizler bu masanın bir paydaşıyız, bu masanın etrafında bir kurumuz. Biz de bu şehrin karar mekanizmasıyız.

MAGİAD'IN 'EN'İ DÜNYA DEVLERİ MANİSA'DA BULUŞUYOR PROJESİ

MAGİAD, ekonomik olarak çok yönlü çalışmalar yapan bir dernek. Sizin 'enler' içine koyabileceğiniz proje nedir?

MAGİAD'ın bir çok projesi var. Üniversite ile şehri entegre eden, üniversite ile iş adamlarını entegre eden 'Dünya Devleri Manisa'da Buluşuyor' adlı projemiz Türkiye çapında yerini almıştır. Birçok üniversitenin başaramadığı ve bir çok siyasi aktörün, iş adamının, sanat ve spor camiasının bir arada olduğu muhteşem bir program. Genç iş adamlarının vizyonunda inanılmaz bir perspektif açıyor. MAGİAD eliyle gençlere yatırım yapmamızı sağlayan en önemli projemiz 'Dünya Devleri Manisa'da Buluşuyor'dur. 

MAGİAD, CBÜ GİRİŞİMCİLİK DERSLERİNE KATILACAK

Genç girişimcilere önerileriniz nelerdir?

Bizim şu anda pilot bir uygulamamız var. Bunu ilk defa sizin aracılığınızla kamuoyuyla paylaşıyorum. Biz artık CBÜ'de MAGİAD olarak girişimcilik derslerine gireceğiz. Girişimcilik son yıllarda popüler olan bir kavram. Bu kavramın altının doldurulması gerektiğini düşünüyorum. Elbette öğrencilere girişimciliği anlatan hocalarımız var ancak bunu yaşayan, bu ruhu içinde barındıran kişilerin bu dersi vermesi daha kalıcı olacaktır. Konuşmacı olarak bulunduğum konferanslarda ve üniversitede girdiğim derslerde söylüyorum. Artık globalleşen dünyada yapılmayanı yapmak durumundasınız. İnovatif düşüncelere sahip olmak zorundasınız. Günümüz şartlarda mantıklı girişimlerde bulunup, yapılmayanı yapmalarını öneriyorum. Ülke olarakta buna ihtiyacımız var.

DERNEĞİN YÜZDE 30'UNU KADINLAR OLUŞTURUYOR

Son dönemlerde iş hayatında kadınların önemli bir rol üstlendiğini görüyoruz. MAGİAD'ın kaç kadın üyesi var?

MAGİAD'ın şu anda 150 civarında üyemiz var. Bunların yüzde 30'u kadınlardan oluşuyor. Biz kendi yönetim kurulumuzda üç tane kadın üyemizle çalışıyoruz. Genel sekreterimiz kadın. Biz kalkınmaya teşvik noktasında kadınların rolünün önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz bu anlamda hem gençlere hem kadınlara önem veriyoruz. 

ÖZKARA İLERİ DÖNEMDE SİYASETE ATILABİLİR

MAGİAD Başkanlığı yaptığınız süre boyunca siyasi kulislerde siyasete atılacağınız konuşuldu. 2015 Genel Seçimleri'nde AK Parti'den milletvekili aday adayı olacağınıza yönelik konuşmalar kamuoyuna yansıdı. Siyasete atılmayı düşünüyor musunuz?

Siyaset bu ülkenin karar mekanizmalarından biri. Hizmet noktasında önemli bir rol. Ben hizmetin bir tek siyaset kanalıyla olmadığını düşünenlerdenim. Nerede olursak olalım bir hizmet gayesi taşıyorsak, bunun adı farklı olabilir. Önemli olan katma değer oluşturmak. Siyasi mecra bu noktada büyük bir önem taşıyor. Bu dönem için böyle bir kararımızın olmadığını söylemek istiyorum. Ancak gelecek dönemlerde nelerin olacağı belli değil. Bizim MAGİAD'a, Manisa'ya olan sevdamız baki kalacak. Nereye hizmet ettiğimiz önemli olan kısmı. Biz Manisa'ya her halükarda hizmet etmek için buradayız. Zaman ve şartlar nereye götürür, bunu kestirmek çok zor. Manisa için her şeyin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.