MADENE KARŞI EYLEM!

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe teşkilatı Çaldağı madenine karşı bir organizasyon düzenleyerek el ilanlarıyla vatandaşa bilgi verdi.

MADENE KARŞI EYLEM!

CHP İlçe Başkanlık binası önünde yapılan basın açıklamasında CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Özgür Özel, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Vahit Doğrucu ve partililer üzerlerine madene karşı sloganlar içeren yelekler giydiler. 
Yapılan basın açıklamasında CHP’li milletvekilleri Çaldağı madeninde iktidarın desteği olduğunu ve bugüne kadar 300 bin ağaç katliamı yapıldığını dile getirirken, dünyanın en verimli topraklarına sahip olan Gediz ovasına herkesin sahip çıkması yönünde çağrıda bulundular. Ören yaptığı konuşmada madenin iktidarın rant kapısı haline geldiğini, Özel ise madenin işlenmesi sırasında kullanılacak sülfürik asidin sakat doğumlara neden olacağını iddia etti. Vekiller ayrıca madenin işleyiş olarak 50 yıl öncesinin metotlarını uyguladığı ve dünyada nikel çıkaran diğer madenlerin bu işlemi yapmadığını, bu tarz uygulamaların vahşi madenciliğe girdiğini belirttiler. Hasan Ören, “Bu verimli arazileri yok ederek maden şirketi 15 yıl sonunda 6 Milyar TL kar edecek, bu arazilerden yılda 4 Milyar TL 15 yıl sonunda 60 Milyar TL değerinde ürün alınıyor. Üstü altından zenginse neden bu kadar maden destekçisi oluyor bu iktidar partisi biz bunu anlamıyoruz. Çal dağında yüz binlerce ağaç kesiliyor, Çal Dağı'nda sülfürik asitle nikel madeni çıkarılıyor. Sanıyorum ki biz Turgutlulu yurttaşlarımıza sorunu iyice anlatamadık. Eğer Çal Dağı'nda yapılan bu vahşete karşı çıkamaz isek bizi torunlarımız affetmeyecek. AK Parti'nin 5 milletvekili var Manisa'da rica ediyoruz kendilerinden, gerçekten Turgutlu'da ki Çal Dağı'ndaki nikel madeni topraklarımıza zarar vermeyecek ise, insanlarımıza zarar vermeyecek ise çıksınlar adam gibi desinler ki 'Bu maden Turgutlu’ya, Manisa'ya, Türkiye'ye yararlıdır' desinler. Eğer bunu diyemiyorlar ise o zaman gelsinler birlikte bu madenin çalışmasıyla ilgili karşısında dursunlar" dedi.
BÜLENT ARINÇ 10 YILDIR SESSİZ
2004 yılında kendisi meclis başkanı iken Bülen Arınç ile görüştüğünü belirten Ören; "Onlarda biliyorlar, yalnız kaldığımızda Ak Parti milletvekilleri Muzaffer Yurttaş'ın dan, Hüseyin Tanrıverdi' sine, Recai Berber'i ne kadar mecliste yan yana geldiğimizde madenin zararlı olduğunu biliyorlar, niye konuşmuyorsunuz?, niye susuyorsunuz? 2005 yılında meclis başkanımız sayın Bülent Arınç beni çağırdı dedi ki 'Nedir bu maden meselesi, bana dosya göndermişsin önemli ki gönderdin, bu dosyayı inceledim vahim şeyler var içerisinde, ama anlayamadığım bir şey var bütün eski ve yeni dış işleri bakanları bu madenle ilgili yardımcı olmamı istiyorlar.' Bende kendisine dedim ki senin boğazından haram lokma geçmez, sen evlat acısı tatmış bir vekilsin. Yıllardır da Manisa’dasın sayın meclis başkanım bu maden işletilirse buna göz yumar iseniz bizim torunlarımız bizden hesap sorar dedim. Yıl 2004, yıl 2014 on yıl oldu sayın Bülent Arınç'ın ağzından bu madenle ilgili olumlu veya olumsuz hiç bir beyanat işitmedim. Her konuda fikir beyaz eden hassasiyetiyle, ağlamasıyla tavır takınan sayın Bülent Arınç Çal dağıyla ilgili ne düşünüyor. Biz Manisa'nın, Turgutlu'nun bu topraklarının yok olmasına göz yummayacağız, sayın Bülent Arınç sen göz yumacak mısın?, madenin yanında mısın yoksa karşısında mısın? " şeklinde konuştu.
DOWN SENDROMU, AKP'Lİ, CHP'Lİ, MHP'Lİ SEÇMEZ
Basın açıklamasında Ören'in ardından CHP'nin diğer Manisa Milletvekillerinden Özgür Özel söz aldı. Özel; "Ben sağlıkçı bir milletvekiliyim, şunu ifade etmek istiyorum dünyanın hiç bir yerinde artık maden, kazılıp bir yere konup ve üzerine de sülfürik asit damlatılıp nikel elde edilerek çalıştırılmıyor. Bunu söylediğinizde bu yönteme 50 yıl öncesinin yöntemi diyorlar, bu yönteme vahşi madencilik diyorlar. Bu şekilde yapıldığında bilim adamları, kanser vakalarının artacağını, down sendromlu çocuk doğumlarının artacağını, fazla parmaklı çocuk doğumlarının, bir gözü olmayan çocuk doğumlarının, bir uzvu olmayan çocuk doğumlarının 30 kata kadar artacağını söylüyorlar. Değerli Turgutlulular bu bahsettiğimiz hastalıklar siyaset seçmez, sadece CHP’lilerin çocukları sakat doğmayacak, Down sendromu AKP li, MHP li, CHP li seçmez. Bu riski alanlar sadece ve sadece buralarda yaşamayanlardır. BU siyasi bir mesele değil, siyasi mesele olsa yaklaşan yerel seçimleri konuşuruz. Turgutlu’nun sorunlarını anlatır, belediye başkanından şikayet ederiz. Bugün siyaset günü değil çevremizi, sağlımızı konuşma günü. Hiç bir parti ayrımı yapmadan söylüyorum, tüm Turgutlulular kendi parti milletvekillerinize sorun bu anlatılanlar doğrumu, doğru değilse bize ispatlayın deyin. İspat edemeyenler bu kirli oyundan elini çekmeli." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından milletvekilleri, partililer, dernekler ve oda temsilcileri esnafları dolaşarak "Çal Dağı Yok Oluyor, Şimdi Yaşam Hakkını Savunma Zamanı" yazılı ve içerisinde madenle ilgili bilgiler yer alan broşürleri dağıtarak vatandaşlarla konu hakkında sohbet ettiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.