Kuru Üzüm Rekoltesinde Büyük Artış

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, 2014 kuru üzüm rekolte tahmini sonuçlarıyla ilgili gazetecilere değerlendirmede bulundu. Bu sene tahmini rekolteyi 328 bin ton olarak beklediklerini kaydeden Özkasap, rekolte tespit çalışmalarının İzmir Menemen’den Denizli’ye kadar ortalama 12 gün sürdüğünü söyledi.

Kuru Üzüm Rekoltesinde Büyük Artış

 2013 yılında tahmini rekoltenin 242 bin ton belirlendiğini ifade eden Başkan Özkasap, ancak meydana gelen doğal afetler nedeniyle 242 bin tonun altında üzümün elde edildiğini vurguladı. 
2014-2015 sezonu Ege Bölgesi Çekirdeksiz Kuru Üzüm Rekoltesini tespit etmek üzere oluşturulan heyetin çalışmalarına 7 Temmuz 2014 tarihinde başladığını belirten Özkasap, yapılan program dahilinde çalışmalarını sürdürerek 23 Temmuz 2014 tarihinde 9 günü konaklamalı olmak üzere toplam 16 günde tamamladığını söyledi. Özkasap, rekolte tahmin çalışmaları sırasında edinilen izlenim ve tespitleri şöyle sıraladı:
“Manisa’da 10 köy ve mıntıkada yapılan inceleme neticesinde, doğuşların geçen yıldan iyi olduğu, özellikle zirai mücadeleye dikkat edilmeyen bağlarda külleme hastalığı görülmüş, bağ mildiyösü hastalığı düşük yoğunlukta ve yapraklarında tespit edilmiş, bölge genelinde bağ uyuzu zararı, ölükol ve kav hastalığı da gözlenmiştir. Ayrıca Muradiye ovasından Üçpınar’a doğru giden hatta yüksek zarar oranlarında yaprak, sürgün ve salkımlarda dolu zararı ile bazı salkımlarda silkme gözlemlendi. Bölgede 85 bin 638 dekar bağ sahasının bulunduğu, toplam 30 bin 401 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olacağı tahmin edildi.
Saruhanlı’da 13 köy ve mıntıkada yapılan inceleme neticesinde, doğuşların geçen yıldan iyi olduğu, bazı bağlarda yapraklarda bağ mildiyösü ve salkım ve yapraklarda küllemesi hastalığı ile çoğu bağda bağ uyuzu zararı tespit edilmiş, bölge genelinde ölükol ve kav hastalığı gözlendi. Bölgede 85 bin 585 dekar bağ sahasının bulunduğu, toplam 39 bin 797 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olacağı tahmin ediliyor. Turgutlu’da 9 köy ve mıntıkada yapılan inceleme neticesinde, doğuşların geçen yılın çok üstünde olduğu, bazı bağların yapraklarında nadiren bağ mildiyösü ve küllemesi hastalığı ile bağ uyuzu zararı tespit edilmiş, bölge genelinde ölükol ve kav hastalığı gözlenmiştir. Bölgede 76 bin 800 dekar bağ sahasının bulunduğu, toplam 29 bin 568 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olacağı tahmin edildi.
Salihli’de 26 köy ve mıntıkada yapılan inceleme neticesinde, doğuşların geçen yılın üstünde olduğu gözlenmiş, bazı bağlarda nadiren bağ küllemesi ve mildiyösü hastalığı ile bazı salkımlarda uç kuruması tespit edilmiş, bölge genelinde ölükol ve kav hastalığı gözlendi. Bölgede 108 bin 215 dekar bağ sahasının bulunduğu, alanın yüzde 5’inin sofralık olarak değerlendirileceği, toplam 50 bin 374 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olacağı tahmin edildi. Sarıgöl’de 16 köy ve mıntıkada yapılan inceleme neticesinde, doğuşların geçen yılın üstünde olduğu, bölge genelinde bazı bağların salkımlarında uç kuruması ve nadiren külleme belirtileri ile ölükol ve kav hastalığı tespit edildi. Bölgede 81 bin 523 dekar bağ sahasının bulunduğu, alanın yüzde 50’sinin sofralık olarak değerlendirileceği, toplam 28 bin 44 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olacağı tahmin edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.