KÖY HALKI İÇİN KENDİNİ FEDA EDEN GÜL NAZİK’İN ÖYKÜSÜ

Anadolu’nun Yunan ordusu tarafından işgali ile topraklarımızda yaşanan mezalimin yanı sıra pek çok dramatik olay da meydana gelmiştir. Bazı olaylar ne kadar dar kapsamda olsa da zaman içerisinde unutulmamış, halkın gönlünde yaşamış, yaşatılmış ve bugünlere kadar hikayelerle, manilerle türkülerle sonraki nesillere aktarılagelmiştir.


banner216
Bir dramın baş kahramanı olan Gül Nazik’in hikayesinin gerçek yaşanan detaylarına ne yazık ki ulaşamamakla birlikte bir araya getirebildiğim hikayesi genel hatlarıyla şöyle;
Afyonkarahisar'ın İscehisar-Bolvadin ilçeleri arasında kalan bir köye gelen düşman askerleri çeşmeden su dolduran Gül Nazik adlı kızı görür. Olay akışından anlaşıldığına göre Gül Nazik dikkati çekecek ve bakanı etkileyecek kadar güzel bir kızdır. Askerlerin anlatımından etkilenen ve Gül Nazik’i yakından görünce güzelliğinin büyüsüne kapılan Yunan komutan Gül Nazik’i elde etmeyi aklına koyar. Gül Nazik başına geleceği anlamıştır. Gavura kadın olmayı istemez ve gururuna yediremez. Köylü de bu güzeller güzelini Yunana teslim etmeyi kabullenmez. Ne yapılacaktır? Elde fazla olanak yok ve köy işgal altındadır. Kendini teslim etmemeyi kafasına koyan ve düşman askerlerinin elinden kaçan Gül Nazik, köylülerin yardımıyla bir samanlığa saklanır. Durumu öğrenen Yunan Subayı, köy muhtarını çağırarak “Ya kızı verirsiniz, ya da köyü tamamen yakarım” tehdidinde bulunur, köyün tümden yok edilmesi dehşeti karşısında gerileyen muhtardan aldığı bilgilerle  Gül Nazik'in yerini belirler.
İscehisar'ın Seydiler beldesinde yaşayan 90 yaşındaki Ayşe Çakmak, çocukluğunda dilden dile anlatılan Gül Nazik hikayesinin devamını şöyle anlatır:
Saklandığı yerde Yunan askerleri tarafından bulunan ve komutan subaya götürülen Gül Nazik kız  onu kaçıran Yunan subay tarafından Atina’ya götürülür. Evlenirler. Gül Nazik için kabus dolu günler başlamıştır. Yaban ellerde kimsesiz ve çaresizdir. Kurtuluşu imkansız gibidir. Bir rivayete göre aradan yedi sene geçer. Geçen seneler içerisinde 2 çocuğu olur. (Bazı anlatımlarda 3 ve 4 diye de geçer) Gül Nazik bir gün çocukları da beraberindeyken bir kayıkçıyla anlaşarak gezmeye çıkma bahanesiyle denize açılırlar. Tekne sahilden biraz açıldıktan sonra giysisinin altında sakladığı bıçağını çeken Gül Nazik, kayıkçıya 'Türkiye'ye gideceğiz' der. O sırada da 'Ben bu Yunan çocukları istemiyorum' diyerek çocuklarını denize atar ve Türkiye'ye ulaşmayı başarır. Denizdeki bu çekişmenin ve facianın detaylarını bilemiyoruz. Gül Nazik yıllardır yaşadığı cehennemden kurtulmuş, ülkesine dönmüştür. Çocuklarına yönelik gaddarca davranışının Saiklerini kendisinden başkası bilemez. Kim bilir, bu cehennemi her dakika kendisine hatırlatacak bir hatırayı yanında taşımak istememiştir belki de…
Bu acıklı yaşam öyküsü başlangıcı ve dramatik sonucuyla dilden dile anlatılır, konuşulur ve zaman içerisinde halkın bağrında hak ettiği karşılığını bulur, pek çok yörede farklı ağızlarda “Gül Nazik” türküsü yakılır. Elbette her yörede hikayenin anlatılış farklarına göre farklı biçimlere bürünen hikaye farklı sözlerle çalınır, söylenir. Türkünün, Manisa, Konya Ilgın, Kayseri Gesi Kayabağ (eski adı Dersiyak), Edirne Uzunköprü, Meriç, İpsala Enez, Balıkesir Dursunbey, Kütahya Tavşanlı, Çorum Alaca, Sivas Zara, Afyon Bolvadin, İsçehisar, Denizli Çal varyantları bulunduğunu öğrendim. Ancak araştırmamda sadece aşağıdaki varyantların sözlerine ulaşabildim. Ulaşamadığım yörelerin türkü sözlerini bu yazıyı okuyan yöre insanlarından bekliyorum. Belki gelecek anlatımlardan Gül Nazik’in öyküsünün bilinmeyen yönlerine de ulaşabiliriz.
 
Manisanın üzümü
Hakka saldım özümü (Nazik Nazik genç ömrüne yazık)
Yavruları atarken
Yumuverdim gözümü
 
Nazik Nazik her yanlarım ezik
Manisanın harmanı
İpekdendir yorgani
Yavruları (çocukları) sorarsan
Balıkların kurbanı
 
Elma attım denize
Giriyor yüze yüze
Sür gemici gemiyi
Düşman yetişdi bize
 
Manisanın hamamı
Yandan çıkar dumanı
Kimselerde şüphem yok
Öldürseler imamı
Kaynak: http://mehmetbilgehanmerki.blogspot.com.tr
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.