banner278

Kopal: 1 Mart Direnişi Onurumuzdur!

Manisa Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Kopal 1 Mart tezkeresiyle ilgili açıklama yaptı.

Kopal: 1 Mart Direnişi Onurumuzdur!

Kopal, "1 Mart'ın 13. yıl dönümünü kutluyoruz. Mutluyuz ve gururluyuz, çünkü emperyalistlerin “Yerli İşbirlikçilerine” geçit vermedik" dedi. Türk Ordusunun Irak'ın kuzeyine yapacağı sınır ötesi harekatla ilgili oylamanın yapıldığı 1 Mart 2003 tarihi Manisa Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Kopal tarafından yeniden gündeme getirildi.

Oylama sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi tezkereye onay vermemiş ve oy çokluğu ile dönemin AK Parti hükümeti tezkereyi meclisten geçirememişti. "Savaşa hayır" sloganıyla meclise gelen Cumhuriyet Halk Partisi meclisteki diğer milletvekillerinin de desteğini almış ve tek başına iktidar olan AK Partiye karşı tezkereyi geçirmeyerek zafer kazanmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Toplumsal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Hamza Kopal 1 Mart direnişinin onurlu bir mücadele olduğunu ifade etti. Kopal, "AKP İktidarının 1 Mart Tezkeresi ile, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesini ve yabancı silahlı kuvvetlere mensup hava unsurlarının Türk hava sahasını kullanabilmelerini istiyordu.

Tezkerede, “en fazla, 62 bin yabancı (ABD) askeri personel ile 255 uçak ve 65 helikopterin ülkemizde konuşlanması” öngörülmekteydi. Ancak bu karar meclisin onurlu davranışı sonrasında reddedildi" dedi. Kopal 1 Mart Tezkeresiyle ilgili yaptığı araştırmalar sonucu dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un 1 Mart tezkeresinin TBMM'de reddedilmesine kadar uzanan süreci ve o dönemde yaşananlara ilişkin düşüncelerini yıllar sonra yazdığı "Decision Points" adlı kitabında topladığını söyledi. Kopal, "Bush kitabında: "Türklere, topraklarını kullanmamıza izin vermesi için aylardır baskı yapıyorduk, böylece 4'üncü Piyade Tümeni'nden 15 bin askeri kuzeyden Irak'a sokabilecektik. Ekonomik ve askeri yardımda bulunma, Türkiye'ye Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kilit programlarına erişim sağlaması için yardım etme ve Türkiye'nin AB'ye katılımına güçlü desteğimizi sürdürme sözü vermiştik. Bir noktada, izni alacağız gibi görünüyordu. (Dönemin başbakanı) Abdullah Gül'ün kabinesi, talebimizi onaylamıştı. Ancak TBMM 1 Mart'ta tezkereye ilişkin nihai oylamayı yaptığında, tezkere az farkla kabul edilmedi. Hayal kırıklığına ve hüsrana uğramıştım. Şimdiye kadar yaptığımız en önemli taleplerimizden birinde, NATO müttefikimiz Türkiye, Amerika'yı yarı yolda bırakmıştı.

KAN VE GÖZYAŞI

CHP Grubu’nun karşı duruşu sonucu, Türkiye’yi Irak savaşına sokamayan ABD'nin, 19 Mart 2003 de, İngiltere’nin askeri ve siyasi desteğini de yanına alarak, “Irak’ı işgal, Saddam’ı devirme” amaçlı askeri operasyonunu başlattığını hatırlatan Kopal, "2011 yılının ortalarında, 8 yıl 8 ay sonra ise, geride, “yüz binlerce ceset, milyonlarca acılı aile, birlik ve bütünlüğü çökertilmiş bir ülke, alt kimlik kavgaları ile toplumsal dayanışma, hoşgörü ve sevgi bağları yok edilmiş, parçalanmış bir toplum” bırakarak, Irak’ı terketti. Mart 2003’den ABD askerlerinin çekilişinden 6 ay öncesine kadar geçen sekiz yıllık “acı-kan-yıkım-vahşet ve toplumsal facialar” ile yüklü dönemde, 461 bin “Iraklı sivil” hayatını kaybetti. Bunlardan yüzde 70’e yakınının ölüm nedenini, doğrudan şiddet kullanımı oluşturdu; diğerleri ise, yıkım ve çatışma ortamına bağlı, sağlık ve bakım olanaklarını yetersiz olduğu dolaylı koşullarda yaşamlarını yitirdi" dedi.

ONURLU MÜCADELE

Tezkere sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kararlı bir tutum sergilediğini hatırlatan Kopal, "Bu nedenlerle, 01 Mart 2003’de, TBMM CHP Grubu olarak, Genel Başkan Deniz Baykal’ın önderliğinde AKP iktidarının “Irak’ta ABD müdahalesine ortak olma” girişimine, bu amaçla getirdiği ABD’ye teslimiyet Tezkeresine geçit vermedik. 01 Mart 2003’de, “Atatürk ilke ve değerlerine, Ulus Devletimizin varlığı ve bütünlüğüne” yürekten inancımız ve bağlılığımızla, “Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin” genlerimize kazıdığı “onurlu ve yürekli Anti- Emperyalist” duruşumuzla, ülkemizin varlığını, halkımızın onur ve huzurunu koruduk" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.