KONTENJAN

Çetin GÜNGÖR yazdı...

KONTENJAN

Fransızca kökenli (contingent) Kontenjan Türk Dil Kurumunda Kontenjanın kelime anlamı aynen şöyle:

1) Bir yükümlülük ya da yararlanma işinde, o işin kapsamına girenlerin oluşturduğu topluluk.

2) Bir malın, alım satım ya da dağıtım işinde, ilgililerin her birine düşen pay oranı.

3) Bir kuruluşun ya da bir kimsenin seçip almakta yararlanabileceği ölçü, sayı.

Kontenjan hayatımıza öyle bir girmiş ki, Üniversite de kontenjan, KPSS’de kontenjan, KYK’da kontenja, siyasette kontenjan…

Demokrasinin en önemli unsurlarından birisi seçimdir. Seçim; yönetilenlerin kendilerini yönetecekleri belirleme işlemidir. Böylesi önemli bir konuda seçmenlerin karşısına çıkacak adaylar da çok önem arz etmektedir. Yönetilenler yani seçmenler kendi şehrinin yetiştirdiği, kendi şehrinin bağrından çıkan, sürekli halk ile iç içe olan, şehrinin sorunlarını çok iyi bilen, o şehrin örf ve adetlerini yaşayan ve yaşatmak isteyen birini seçmek istemez mi? Peki yönetilenler kendilerini yönetecek kişileri belirleme iradesine sahip midir?

Seçmen kendi içinden çıkan birisini seçmek ister. İster istemesine ama partilerin Genel Merkezi bu isteğe hep kulak tıkar ve duymazlıktan gelir. Tarihte her ne kadar Manisa Şehzadeler şehri olarak anılsa ve bilinse de siyaset tarihinde kontenjan şehri olarak bilinmektedir. Bazılarınızın olur mu? Hiç böyle der gibi olduğunu hissediyorum. Olur mu? Olur. Hem de bal gibi olur.

Öncesini araştırmadım ama Rahmetli Celal Bayar’dan başlayan kontenjan geleneği hemen hemen her dönem her partide süregelmiştir Manisa kontenjan milletvekili adayından nasibini alıyor desek yalan olmaz diye düşünüyorum. Seçim sathı mahalline girdiğimiz şu günlerde siyasi partilerden milletvekili olmak için aday adayları bir yandan kendilerini tanıtım toplantıları yaparken bir yandan da kontenjan

milletvekili adaylarının da isimleri konuşuluyor. Hal böyle olunca hem partililer hem de milletin vekilini seçecek olan asiller bundan çok büyük rahatsızlık duyuyorlar. Kontenjan olmalı mı diye sorarsanız eğer, cevabım kesinlikle ve kesinlikle hayır olur. Neden diyecek olursanız?

Çünkü devleti devlet yapan bu millet, kendisi gibi halay çeken, horon tepen zeybek ve harmandalı oynamasını bilen birisinin aday olmasını isteyecektir.

Ve yine bu aziz millet, acı gününde yanında olup acısını, mutlu gününde yine yanında olup mutluluğunu paylaşan veya paylaşmak isteği ve arzusunda olan birisinin aday olmasını isteyecektir.

Ve yine bu aziz millet, kendi bulunduğu yöresinin örf ve adetlerini yaşayan ve yaşatmak isteyen birisinin aday olmasını isteyecektir.

Ve yine bu aziz millet, kendisine dokunan ve dokunulan birisinin aday olmasını isteyecektir.

Ve yine bu aziz millet, yaşadığı yerleşim yerinin havasını teneffüs eden, suyunu içen, sofrasında ekmeğini paylaşan, kendi dertleriyle dertlenen, kendisi gibi yaşayan, kendi içinden çıkmış birisinin aday olmasını isteyecektir. 2015 Haziran ayında yapılacak milletvekili genel seçimlerinde seçimlere katılacak siyasi partiler milletin istediği, arzu ettiği kişileri aday göstermemesi durumunda ve de en önemlisi kontenjan milletvekili adayı istemiyoruz çağrılarına kulak tıkayıp kontenjan aday göstermesi durumunda sonucun ne olacağını tahmin etmemek elde değil, benden söylemesi Selam ve dua ile…

Çetin Güngör

cetingungor@gmail.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.