KOALİSYON PAZARLIKLARI YENİDEN GÜNDEMDE

Dün yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerinin ardından koalisyon pazarlıkları daha da alevlendi. AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Selçuk Özdağ, koalisyon kurulabilecek partilerle ilgili farklı görüşler ortaya attı. Berber koalisyon ortaklığı için CHP’yi, Özdağ ise MHP’yi işaret etti.

KOALİSYON PAZARLIKLARI YENİDEN GÜNDEMDE

ÖZEL HABER:BERFİN ADICAN

Geçtiğimiz gün yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı seçimlerinin 4. turunda MHP’nin geçersiz oy kullanması ve AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz’ın başkan seçilmesi, koalisyon senaryolarını yeniden gündeme taşıdı.

AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber ve Selçuk Özdağ, manisahaberleri.com’a yaptıkları açıklamalarda koalisyon pazarlıklarını değerlendirdi. Berber CHP, Özdağ ise MHP koalisyonuna sıcak baktı.

HAYALİ BLOK

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, TBMM Başkanlığı seçimleri ardından yüzde 60 muhalefet bloğunun hayalde kaldığını söyledi. Berber, “Dün yapılan seçimlerde muhalefet bir araya gelemedi. Seçimler, yüzde 60’lık bir muhalefet bloğunun olmadığı gözler önüne serdi. AK Parti karşıtlığı üzerinden bir blok oluşturma çabası yersiz.” dedi.

TBMM BAŞKANLIĞI PAZARLIK İÇERİSİNDE DEĞİL

AK Partili vekil Recai Berber, TBMM Başkanlığı seçimlerinin koalisyon pazarlığı unsuru olmadığını ifade ederek, “Bu seçim koalisyon pazarlığı unsuru değildi. Böyle bir sonuç çıkması zaten bekleniyordu. Bu hafta içerisinde koalisyon görüşmeleri başlayacak. Ne tabanda, ne de parti merkezinde ‘İlla şu partiyle koalisyon kurulsun’ gibi bir düşünce yok. Bizim parti programımız var, bu programa uygun olarak koalisyon kuracağız. Koalisyon görüşmeleri ilk olarak 3 partiyle yapılacak. Ancak HDP ile bir koalisyon yapılması gündemde değil. Görüşmeler MHP ve CHP ile devam edecek.” diye konuştu.

BERBER’E GÖRE CHP DAHA YAKIN BİR KOALİSYON ORTAĞI

Recai Berber, “MHP’nin öne sürdüğü şartlar, koalisyon görüşmeleri için sıkıntı yaratıyor. Koalisyonda herkes programını koyar ve çalışmalarını devam ettirir. Bunlar olmazsa olmaz derseniz karşı tarafla ortak bir noktada buluşamazsınız. Böyle bir pazarlık olmaz. CHP’nin de şartları var ancak bir kısmı müzakere edilebilecek bir durumda. Koalisyon, CHP’yle daha yakın görünüyor. Kamuoyu yoklamaları ve teşkilat görüşmelerinde MHP koalisyonuna daha yakın bakılıyor. Benim için esas olan AK Parti programının uygulanabileceği bir koalisyon tercihi. Önemli olan Türkiye sorunlarına ortak bir yaklaşım belirlenmesi. CHP’de de zorluklar var. Partide homojen bir yapı yok. Meclis Başkanlığı seçiminde bile adaylarına tam olarak oy çıkmadı. CHP içerisinde bazı anlaşmazlıklar var. Homojen olmayan bir yapıyla çalışma yürütmek zor olabilir. CHP’nin bir grubu iktidar olurken bir grubu da muhalefetmiş gibi davranabilir. Parti disiplini sağlanmazsa süreç zorlanır. Ancak yıllardır iktidarı yaşamamış bir partinin bu sorunları aşabileceğini düşünüyorum.” dedi.

ERKEN SEÇİM DEĞİL, TEKRARLANAN SEÇİM

Koalisyon kurulamadığı takdirde Türkiye’nin erken seçime gidip gitmeyeceğiyle ilgili konuşan Berber, “Eğer koalisyon kurulamazsa azınlık hükümeti kurulacak. Azınlık hükümetini desteklemek mümkün olmaz. Böyle bir hükümet başarılı olamaz. Bu durumda seçim yenilenebilir. Bu, erken seçim demek değil. Seçim yenilenecek. Koalisyon kurulamazsa geçici bir seçim hükümeti kurulur.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE HÜKÜMETSİZ KALMAZ

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise, Türkiye’nin hükümetsiz kalmasının mümkün olmadığını söyledi.

Selçuk Özdağ, “Türkiye hükümetsiz kalmaz. Mutlaka bir hükümet kurulmalıdır. TBMM seçimi bir koalisyon işareti değildir. Her olayı ayrı ayrı değerlendirmek lazım. HDP ile bir koalisyon yapmak mümkün değil. HDP’nin sözcüleri hala PKK ile iç içe. HDP, Türkiye partisi değildir. HDP’yle bir koalisyon yapma düşüncesi yoktur. Bu ihtimal yüzde 0’dır. Biz son dakikaya kadar Türkiye’de bir koalisyon kurulması için çalışacağız.” dedi.

ÖZDAĞ’IN KOALİSYON TERCİHİ MHP

 Özdağ, MHP ile kurulacak bir koalisyon hükümetinin daha sağlıklı çalışacağının altını çizerek, “Ben koalisyon için MHP’yi daha yakın görüyorum. Gerek çözüm sürecinde, gerekse dış politikada aynı dili kullanıyoruz. CHP’yle aynı dili kullanmıyoruz. Ben koalisyonun MHP’yle kurulacağını tahmin ediyorum. MHP lideri Devlet Bahçeli bu noktada hassasiyet gösterecektir. Hükümet olmak her partinin hayalidir. Ben MHP tabanının da bu durumdan memnun olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu memnuniyeti koalisyonla taçlandırırız.” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM OLURSA BARAJ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Olası bir erken seçimde Türkiye’nin sıkıntılar yaşayacağını söyleyen AK Partili vekil Selçuk Özdağ, “Bir an önce koalisyon hükümeti kurulmalıdır. Ben erken seçimden ziyade bir koalisyon hükümeti kurulmasını ve 1 yıl sonra seçim yapılmasını daha doğru buluyorum. 1,5 yıl içerisinde 3 seçim geçirmiş yorgun bir Türkiye var. Türkiye imkan ve zamanlarını heba etmemelidir. Ülkenin zamana ve nakit tasarrufuna ihtiyacı var. Hem Türkiye, hem de vatandaşlarımız rahat bir nefes alır. Belki baraj aşağıya çekilir.”  dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.