banner278

KFG DESTEKLERİNİ ANLATTI

Manisa TSO’da Kredi Garanti Fonu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

KFG DESTEKLERİNİ ANLATTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ve  Kredi Garanti Fonu (KGF), Manisa’daki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ve bankacıları bilgilendirmek için toplandı düzenledi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Erbil, KOBİ’lerin finansmana erişim sürecinde yaşadığı güçlüklerin başlıca nedeninin teminat yetersizliği olduğu, Manisa’da faaliyet gösteren KOBİ’ler açısından da durumun farklı olmadığı belirtilerek, KGF’nin sağladığı kefalet desteğinin, teminat yetersizliği olan KOBİ’ler açısından mutlaka değerlendirilmesi gereken bir imkan olduğu vurgulandı.

KGF Kurumsal Pazarlama ve Tanıtım Müdürü Bülent Ersoy ise,  “Ülkemizdeki işletmelerin %99.9’unu oluşturan ve önemli bir kısmı aile işletmesi niteliğinde olan KOBİ’lerimiz istihdam, üretim, ihracat gibi temel alanlardaki katkılarıyla ekonomik ve sosyal istikrarımızın güvencesidir. Ayakta kalmak ve büyümek için pek çok sorunla mücadele etmek durumunda olan KOBİ’lerimizin performansını en çok etkileyen, onları en çok meşgul eden sorunlardan birinin finansmana erişim sürecinde karşılaştıkları teminat engeli olduğu hepimizin bildiği bir gerçektir. Kredi Garanti Fonu, işte bu sorunu yaşayan KOBİ’lerimize sağladığı kefaletle destek olan bir Kuruluş olarak sektör ve bölge ayrımı olmaksızın tüm KOBİ’lerimize olduğu gibi Manisa’da faaliyet gösteren KOBİ’lerimize de daha fazla faydalı olmanın çabası içindedir” diyerek başladığı sunumunda KGF’nin kuruluşu amacı, ortaklık ve kaynak yapısı, değerlendirme kıstasları  ile kefalet uygulamaları hakkında detaylı açıklamalar yaptı. 

Konuşmasına kefalet uygulamalarının KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak geliştirildiğini ve çeşitlendirildiğini belirterek devam eden Bülent Ersoy, 2014 yılında başlattıkları ve 2015 yılı içinde yaygınlaştırmayı planladıkları portföy garantisi sisteminde 1 gün içerisinde kefalet sağlayabildiklerini belirtti.   

KOBİ’lerin toplam krediler içindeki payını yükseltmek ve rekabet güçlerini artırmanın da KGF’nin amaçları arasında olduğunun altını çizen Ersoy, bankalardan kullanacakları krediler için KGF kefaletinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin bankalar kanalıyla, KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV destekleri ile T.EXIMBANK kredilerinden yararlanabilmek için KGF kefaletine ihtiyaç duyan KOBİ’lerin ise doğrudan KGF’ye başvurarak kefalet başvurusu yapabildiklerini belirtti.  

Manisa ili genelinde bugüne kadar 162 adet KOBİ’ye toplam 123 Milyon TL.’lık bir kredi hacmi için kefalet verildiğinin, ancak bu rakamın Manisa’nın Türk bankacılığı kredi hacminden aldığı pay olan 14.5 Milyar  TL.’lık nakdi kredi hacmi içinde yetersiz olduğunun, KOBİ’lerin KGF kefalet desteğinden daha fazla faydalanabilmeleri için 5 yıldır faaliyet göstermekte olan KGF Manisa Şubesinin bilinmesinin ve bankalarımızın KGF şubesi ile daha yoğun bilgi ve istihbarat paylaşımı içinde olmalarının öneminin  belirtildiği  toplantı, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.   


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.