KENDİ REKORLARIMIZI KIRACAĞIZ!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, 2015 yılı bütçesiyle ilgili açıklama yaptı.

KENDİ REKORLARIMIZI KIRACAĞIZ!

Berber, "Yapısal dönüşüm ve eylem planları ile ülkemiz yeni bir kalkınma seferberliğine başlatmış olacak. Herkes görecek ki AK Parti hükümetleri devrim niteliğindeki reformları sayesinde yine kendi rekorlarını kırmaya devam edecek" dedi.

Berber, son 12 yılda büyük başarılara imza attıklarını, AK Parti hükümetleri döneminde yılda ortalama yüzde 4,8 büyüme sağlandığını, milli gelirin arttığını Türkiye'nin büyümeye devam edeceğini söyledi.

BÜYÜYEN EKONOMİ

İşsizlik oranlarının arzu edilen seviyelere inmemesinde işgücüne katılım oranlarındaki artış gibi 2008 yılında ABD'de başlayan ve 2009 yılında bütün dünyayı etkileyen global ekonomik krizin etkilerini göz ardı etmemek gerektiğini anlatan Berber, "Alınan önlemler sayesinde ekonomimiz 2010 yılından itibaren yeniden yüksek büyüme performansı göstermiş ve 2009 yılından bu yana 5,7 milyon kişi daha istihdama katılmış, iş sahibi olmuştur. İstihdam yaratma potansiyelimiz 90'lar seviyesinde olsaydı bugün işsisizlik yüzde 14 seviyesine çıkar ve işsiz sayımız 3,5 milyon kişi daha fazla olurdu. Dünyanın hala atlatamadığı krize rağmen bu sonuçların herkesin takdir ettiği büyük başarı olduğu gerçektir. Uygulanan ekonomi politikaları ve mali disiplinle sağlanan güven ve istikrar ortamı sayesinde büyümemizde önemli etkisi olan doğrudan yabancı sermaye girişi, 2002 yılına göre yaklaşık 12 kat artmıştır. Bütçe performansında da önemli sonuçlar elde edilmiştir. 2002 yılında yüzde 11,5 olan merkezi yönetim bütçe açığını, 2013 yılında yüzde 1,2'ye kadar indirdik. 2014'te bu oranın yüzde 1,4 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz, 2015 yılı bütçesinde ise açığın yüzde 1,1 düşürülmesi hedefleniyor. 2016 yılından itibaren ise yüzde 1'in altına indirilmesi hedeflenmektedir. 1992- 2002 döneminde faiz giderlerinin bütçe içindeki payı yüzde 34,7 iken, bu oran 2003-2013 döneminde ortalama yüzde 24,2'ye

düştü. Eğer faiz giderlerinin bütçe içindeki payı 1990'lardaki gibi olsaydı, faiz giderleri 2013 yılında 48 milyar yerine 142 milyar lira olacaktı. Benzer şekilde 90'lardaki performans devam etseydi bizim 2003-2013 döneminde faize ödediğimiz toplam para 392 milyar lira daha fazla olacaktı ki biz bu tutarı milletimize hizmet olarak harcadık, eski hükümetler gibi rantiyeye vermedik. "

KRİZLERDE BÜYÜDÜK

Berber, geçen 12 yılda dünyanın yaşadığı en büyük krize rağmen Türkiye'nin ortalama yüzde 4,8 büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, yine en az yüzde 5'ler seviyesinde büyümeyi gerçekleştirme zorunluluğu olduğunu söyledi. 2009 yılından beri alınan önlemler sayesinde dünya ortalamasının üstünde büyümeye devam ettiğini anlatan Berber, "Yapısal dönüşüm ve eylem planları ile ülkemiz, yeni bir kalkınma seferberliğine başlatmış olacak. Herkes görecek ki AK Parti hükümetleri devrim niteliğindeki reformları sayesinde yine kendi rekorlarını kırmaya devam edecek" dedi.

YENİ TÜRKİYE

Berber, "Bundan sonra tüm alanlarda ekonomimizde değişim, dönüşüm ve yenileşmeyi sürdüreceğiz. Yeni Türkiye'yi inşa etmeye devam edeceğiz. Bu yaklaşımı sayesinde 2023 hedeflerimize hızla ilerliyoruz. Geldiğimiz nokta, bu hedeflere ulaşacağımızın en güzel göstergesidir. Mali disiplin sayesinde elde ettiğimiz kazanımlar, ülkemize hem sağlam duruş hem de mali esneklik kazandırmıştır. Dünyada büyümenin yavaşladığı ve belirsizliklerin devam ettiği ortamda, sağlam ekonomik göstergelerimiz en büyük dayanağımızdır. 2015 yılı bütçesi de bu politikalarımızın devam ettirileceği bütçedir. 2015'te büyümeyi destekleyecek, kamu altyapı yatırımlarında, teşviklerde ve AR-GE desteklerinde kullanılacak mali alan yaratılmasına devam edilecek. Bunun için temel politika araçları yine faiz dışı harcamaların kontrol edilmesi, kamu kesimi borçlanmasının makul seviyede tutulması, cari harcamalarında daha verimli kullanımların sağlanması, bütçe gelirlerinin sağlıklı ve sürekli kaynaklardan temini, kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmesi

olacak. Mali disiplin önümüzdeki dönemde de devam edecek. Bu bizim en önemli gücümüz olacak"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.