Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin ismi değişti, esnafın cebine ateş düştü

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat ayı Meclis toplantısına Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin isminin değiştirilmesiyle ortaya çıkan sıkıntılar damgasını vurdu. Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin isminin Yunusemre Belediyesi Meclisi tarafından Manisa Küçük Sanayi Sitesi olarak değiştirilmesi kararı sitede yer alan işletme sahiplerine mali yük getirecek olması tartışıldı.

Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin ismi değişti, esnafın cebine ateş düştü

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Manisa TSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın başkanlığında yapıldı. Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda gündemde yer alan maddeler meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Manisa TSO’nun Şubat ayı meclis toplantısına İşkur İl Müdürü Salim Eroğlu konuk olarak katıldı. Eroğlu, toplantının son bölümünde Manisa TSO Meclis üyelerine İşkur’un çalışmaları ve destekleri hakkında bilgi verdi.

Meclis toplantısında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, ülke gündemini değerlendirirken, odanın faaliyetleri hakkında da meclise bilgi verdi.

Toplantıda ayrıca, Yunusemre Belediye Meclisi’nin Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin isminin Manisa Küçük Sanayi Sitesi olarak değiştirilmesi kararının sıkıntıları tartışıldı.

Konu ile ilgili söz alan Manisa TSO Meclis Üyesi ve Kenan Evren Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Türek, Yunusemre Belediyesi Meclisinin aldığı bu kararla, sitede yer alan tüm esnafa maddi bir yük getirildiğini söyledi. Memleketin bu kadar sorunu varken, hala isimlere takılıyor olmanın bir anlamı olmadığını dile getiren Türek, ‘Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin ismi değişti. Ama hala bu isimle anılıyor. Öyle tahmin ediyorum ki bir nesil geçmeden burasının ismi de Kenan Evren Sanayi Sitesi olarak anılacak. Doğu caddesinin olduğu yer 8 Eylül Caddesidir. Ama kimse orasını 8 Eylül caddesi olarak bilmez, doğu caddesi olarak bilir. İsimler önemli değil. Ama bizler, memlekette bu kadar çok iş varken bu isimler üzerinde takılmamız ve bunları değiştirmek, isim koymak, kaldırmak gibi işlerle uğraşılmasına bir anlam veremiyorum. Ticaret erbabının sorunlarına çözüm bulunması için bu mesailerin verilmesi bence daha iyi olur. Çünkü alınan bu karar ile yazar kasalarımız başta olmak üzere, tabelamızdan faturalarımıza, kayıtlı olduğumuz odalarımdaki ticaret sicil gazetelerimize kadar bir çok değişikliği yapmamız gerekiyor. Bunların her biri ayrı bir masraf ve de ayrı bir zaman kaybı. Bu kararı alanlar, bizlerin yaşayacağı bu sıkıntıları hesap etmemişler’ diye konuştu.

Son zamanda gündeme gelen Kenan Evren Sanayi Sitesi’nin kaldırılması konusuna da değinen Meclis Üyesi Ümit Türek, ‘Kenan Evren Sanayi Sitesi kaldırılsın. Kaldıralım çok güzel. Manisa’da herkesin arabası var. Bunları tamir ettirmeye nereye götüreceğiz? Kenan Evren Sanayi Sitesi şehrin içinde kalmış. Doğrudur. Kenan Evren Sanayi Sitesi şehrin içinde kalmış olabilir. Ama onun yanı başında Organize Sanayi Bölgesi var. Kenan Evren Sanayi Sitesini kaldırdığımızda, yarın Organize Sanayi Bölgesi’ni de mi kaldıracağız?Bir şey söylerken, bir şey ortaya atılırken, konumları düşünerek, geleceği düşünerek hareket etmeliyiz. Konya’da 15-20 sanayisi var iken, adamlar daha fazlasını kurmanın çalışmalarını yaparken, bizler bir tane olan sanayi sitemizi nasıl yok ederiz diye uğraşıyoruz’ dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Yılmaz, Yunusemre Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar ile burada iş yapan esnafa yaklaşık 3 bin TL’ye varan maddi bir yük getirdiğini belirterek, ‘Yunusemre Belediyesi’nin başını çektiği birkaç Esnaf Odası başkanında yer aldığı bir komisyon kurulmuş. Bu komisyon üyeleri odamıza geldikler. Konuyu bizlere anlattılar.

Manisa’nın bütün sorunları bitmiş. Sadece Kenan Evren isminin değiştirilmesi kalmış. Bunu da komisyon çözmüş. Bu isim değişikliğinin her esnafımız için 3 milyara yaklaşan bir maliyet ortaya çıkıyor. Bu değişikliği yaparken acaba bu kararı alanlar bu maliyeti düşündüler mi? Bizler bu isim değişikliklerinin sıkıntılarını komisyonda dile getirdik. Bunun bir maliyeti olacağını söyledi. Ama komisyon bu söylediklerimizi kabul etmedi. Biz de alınan bu karara şerhimizi koyduk. Sanayi sitemizde 1500’e yakın esnaf bulunuyor. Burada iş yapan bizim odamıza ve esnaf sanatkarlar odalarına kayıtlı olan bütün esnafların unvanların da Kenan Evren Sanayi Sitesi yazıyor. Bunun içinde ticaret sicil gazeteleri değişecek. Bunun yanı sıra faturalar, yazar kasalar, tabelalar başta olmak üzere bir çok değişiklikler yapılacak. Bunların hepsi bir maliyet’ dedi.

Yunusemre Belediye Meclisi’nin almış olduğu isim değişikliği kararına bir tepki de Meclis Üyesi Necdet Özgürler’den geldi. Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde ticaret yaptığını söyleyen Özgüler, ‘Ben de Kenan Evren Sanayi Sitesi’nde ticaret yapıyorum. Bu değişikliğin getirdiği mali külfeti yeni öğrendim. Bunla ilgili de her esnaf ticaret sicilde işlem yaptıracak. Sitemizde 1565 adet esnaf var. Bunlara maddi bir yük getirilmiş. Faturalar değişecek, yazar kasa adresleri değişecek. Bunlara servis parası ödenecek. Kartvizitler değişecek. Tabelalarımızda yer alan adreslerimiz değişecek. Bu isim değişikliğine ne gerek var? Bunun için hem zaman kaybı yaşayacağız, hem de maddi bir kaybımız olacak. Bununla ilgili oda olarak yasal çerçevede gerekli temaslarda bulunalım’ diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gazi - 2 yıl önce

tabela değişebilir ama gönüldekini değiştiremezsiniz, göreceksiniz halk yine KENAN EVREN sanayi sitesi diyecek.