Kamyon Garajı İnşaatı Neden Durdu?

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş Büyükşehir Belediyesine devrolan ve Soma'da yapımı devam eden kamyon garajının inşaatının durdurulması konusunda Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene'nin 'Büyükşehir Belediyesi beceremiyosa bize devretsin'sözlerini eleştirdi. Memiş; "Lütfen bir açıklama yapmadan önce bunun hukkuki alt yapısının ne olduğunu bize sorun bizden doğru bilgileri aldıktan sonra açıklama yapın" dedi

Kamyon Garajı İnşaatı Neden Durdu?

Büyükşehir Belediyesine devrolan ve yapımı devam eden kamyon garajının yapımının durdurulmasını yorumlayan Soma Belediye Başkanının  'Büyükşehir Belediyesi beceremiyosa bize devretsin'sözlerine Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş yanıt verdi. 

Memiş ayrıca Soma Belediye Başkanı Ergene'nin her tartışmalı konuda 'beceremiyorsa' diyerek açıklama yaptığının altını çizerek "Bu bürokratik dile uygun değil, bunu kendimize de başkalarına da yakıştırmayız" dedi. 

KOMİSYONDA KAMYON GARAJI OLARAK DEĞİL, ARSA OLARAK YER ALDI

Soma Belediye Başkanı Ergene'nin sözlerini hatırlatarak konuşan Memiş; "Ne yazık ki tartışmaların hepsini devri tasviye komisyonuna konu olmayan konularda yaşıyoruz. Reklam materyallerinde olduğu gibi Soma'da da kamyon garajıyla ilgli yaşıyoruz.Soma Belediye Başkanı diyor ki 3 Temmuz 2012 günü biz burayı kamyon garajı olarak belirledik. Sonra meclisimizden aldığımız kararla burayı ihale ettik. Belediye meclisimizde 30 yıllığına burayı kamyon garajı olarak ihale edilmesini, üzerinde hak tespit edilmesini sağladık. 30 yıl süreyle de işletme hakkı 21 Mart 2014 tarihinde imzalanan bir sözleşmeyle bir kooperatife devredildi. Bunun karşılığında Belediyeye 400 TL gibi aylık kira ödeyecek bu kooperatif. Devir tasviye komisyonunda bu yer aldı deniyor ama arsa olarak yer aldı. Kamyon garajı olarak yer alamamıştır. Yine tapusu 27 Mart 2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesine geçti" dedi. 
'BECEREMİYORLARSA' İFADESİ KİMSEYE YAKIŞMIYOR

Memiş, sözlerine şöyle devam etti; "Buranın imar plan değişikliği de yapıldı hiçbir iritaz da olmadı deniyor. Bu kamyon garajı istasyon mahallesinde, Mahalledeki bir kısım vatandaş burayı kamyon garajı olarak istemiyor. İstemediği için de bir gerginlik oluyor biz ilçemizde gerginlik istemiyoruz diyor. Yine diyor ki Ergene, 'Büyükşehir Belediye Başkanı Soma'ya geldiğinde dedi ki; eğer istasyon halkı sizler buraya bu kamyon garajının yapılmasını istemiyorsanız. Biz de bunu buraya yaptırmayız dedi. Büyükşehir Belediyesi bu konuda çözüm üretme becersine sahip değilse,bize devretsin biz tarafları memnun edecek çözümü üretiriz. Farklı bir komyon garajı arazisi tespit ederiz'diyor. 
Burada şu söz çok önemli Soma Belediye Başkanı mecliste Soma'nın tarifeleri belirlenirken de söyledi. Büyükşehir Belediyesi beceremiyor ise bize devretsin. Bu bürokratik dile uygun değil. Biz hiç bir ilçe belediyesi için veya hiçbir kamu kurumu ve onun yöneticileri için 'beceremiyorsa' ifadesini kullanmadık. Bunu ne kendimize ne de başkalarına yakıştırmayız"

MAHALLELİYLE MUTABAKATA VARDIK  

Kamyon garajının yapılmasını istemeyen mahalleliyle mutabakata vardıklarını söyleyen Genel Sekreter Memiş; "Büyükşehir Belediye Başkanımız Bölgesel ısıtma sistemlerinin bir bölümünün temel atma töreninde aynı ifadeyi kullandı. Ve biz bu ifadenin üzerine orada inşaatı durdurduk. İstasyon halkıyla görüşmeler yaptık. Mahallelinin bir kısmı istemiyor büyük bir çoğunluğu istiyor ama en son varılan mutabakat şu 'oraya büyük bir park yapmak kaydıyla bu kamyon garajının da orada inşatının devam etmesi kararlaştırılmıştır. Ve şuan bu konuda bir tartışma yoktur" dedi. 

İNŞAAT DURDU NEDENİ İSE ŞÖYLE 

Bu gün itibariyle inşaatın durduğunu söyleyen Halil Memiş; "inşaatının durmasının sebebi Büyükşehir Belediyesi değildir. Durması için Büyükşehir Belediyesi herhangi bir tasarrufta bulunmamıştır. Durma sebebi nedir? Sebep şu; orada yapılan bir ihale var 2886 sayılı kanuna göre. Bu ihale sonucunda koopratif inşaatı devam ettiriyor ve fenni mensulleri var. Bu ihale sözleşmesiyle beraber bize devredildiği için oradaki fenni mensullerin tamamı istifa tmiştir. Fenni mesulu olmayan bir inşaatın devam etmesi söz konusu değildir. Bu durumda kooperatifin Büyükşehir Belediyesine müracaatla inşaat ruhsatını yenilemesi gerekmektedir. Yeni fenni mensullerin de belirlenmesi gerekmektedir. Bu hukuki işlem ve imar mevzuatı açısında zorunlu olan işlem tamamlanmadığı için bizim durdurmamıza gerek kalmadan otomatikmen durdu zaten. Bizim durması yönünde bir tasarrufumuz söz konusu değildir" dedi. 

AÇIKLAMA YAPMADAN ÖNCE BİZDEN DOĞRU BİLGİLERİ ALIN 

Ergene'nin sözlerini eleştirerek devam eden Memiş; "Bizim bu işi becerememiz veya Belediye Başkanımızın sözünü yerine getiremememiz söz konusu değildir. Ancak buradan Soma Belediye Başkanımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bir açıklama yapmadan önce bunun hukkuki alt yapısının ne olduğunu bize sorun bizden doğru bilgileri aldıktan sonra açıklama yapın. 
Kamyon garajıyla ilgili yapılan açıklama tamamıyla yanlış ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamadır" dedi. 

ISITMA SİSTEMİ BÜYÜKŞEHİRE DEVROLMASAYDI İNDİRİM İSTEYECEK MİYDİNİZ?

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene'ye seslenen Genel Sekreter; "Soma Bölgesel ısıtma sistemlerinin bize devredileceği söz konusuyken belirlenen ücretler üzerinden Soma Belediyesinin neden indirime gittiğini sormak istiyorum. Belirledikleri ücretten neden indirime gittiler?
Acaba Büyükşehir Belediyesine devredilmeyecek olsaydı, o ücretlerde indirime gidecekler miydi? Şimdi gidecektik demesi kolay. Ama toplam 46 Milyona varan yatırım yapılacak. Tabi ki vatandaşımızın düşük maliyetli belediye hizmetlerinden yararlanmasını isteriz. Ama hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlamak. Bunun maliyetinin vatandaşlar tarafından karşılanmasıyla mümkün olur" diye konuştu.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.