KAMU SEN'DEN TAM GÜN YASA TASARISI AÇIKLAMASI

Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa İl Başkanı Mustafa Genç, Tam Gün Yasa Tasarısı'yla ilgili açıklamalarda bulundu.

KAMU SEN'DEN TAM GÜN YASA TASARISI AÇIKLAMASI

Kamu Sen Manisa İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Manisa İl Başkanı Mustafa Genç, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı'nın komisyondan geçmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Genç yaptığı açıklamada, komisyondan geçen bazı maddeleri olumlu bulduğunu, bazı maddelerin ise tekrar değerlendirmeye alınması gerektiğini söyledi. Genç, "Aslında komisyonda ele alınan ve sağlık çalışanlarının tamamını ilgilendiren toplam 104 madde geçtiğimiz ağustos ayında hükümetle yürütülen toplu sözleşme sürecinde ele alınacak yapılacak güç birliği ve ciddi çalışmalarla bir çoğunun kazanımı sağlanacaktı. Çalışanların kendisine verdiği yetkiyi hak etmeyen sözde sendikanın teslimiyetçi tavrı 30 günlük pazarlık sürecini maalesef 6 günde sona erdirmiş ve başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün kamu çalışanları bu basiretsiz sendikacılar yüzünden maddi ve manevi birçok hak kaybına uğramıştır. Toplu sözleşme döneminde yürüttüğümüz kararlı ve tutarlı tavrı şimdi bu komisyonda ele alınan maddelerle ilgilide devam ettirmekteyiz. Kabul edilen bazı maddeler yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık çalışanlarına bir şey kazandırmayacak ve çalışma barışına tıpkı döner sermaye adaletsizliğinde olduğu gibi burada da darbe vuracaktır." dedi.
"Sağlık Bakanlığı sorunun asıl önemli noktalarını çözmek yerine yine etrafında dolaşmıştır." diyen Genç, "Sağlık çalışanlarının tamamının nöbet ücretlerinde iyileştirme yapmak yerine bir bölümüne yaparak, sağlık kurumlarında çalışma barışını bozma yolunu seçmiştir. Bundan sonra nöbet ücreti artan bu birimlere geçmek uğruna yine sendikal süreç kullanılacak, birileri kayrılmaya çalışılacaktır. Bize sağlık çalışanlarının tamamı bir bütündür. Yapılacak iyileştirmeler tamamını kapsamalıydı." şeklinde kaydetti. Hak kayıplarının telafisini sağlayan düzenlemenin hayat bulduğunu sözlerine ekleyen Genç, Mağduriyeti sonlandırma adına sadece araştırmacıların hak kayıplarının telafisini sağlayan bir tane düzenleme hayat bulmuştur. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmek için söz konusu yasa tasarısı bir fırsat iken, ne yazık ki sorunlar çözülmemiş ve çalışanların beklentileri görmezden gelinmiştir. Bu tutumun genel kurulda tekrarlanmamasını diliyor ve taleplerin karşılık bulması için TBMM'de girişimlerde bulunmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.