“Kadınlarımızın Hizmetindeyiz”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günüyle ilgili mesaj yayımladı. Başkan Çelik, “Kadınlarımıza karşı yürüttüğümüz pozitif ayrımcılıkla Şehzadeler Belediyesi olarak kadınlarımızın 7 gün 24 saat hizmetindeyiz ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Kadınlarımızın Hizmetindeyiz”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günüyle ilgili mesaj yayımladı. Başkan Çelik, “Kadınlarımıza karşı yürüttüğümüz pozitif ayrımcılıkla Şehzadeler Belediyesi olarak kadınlarımızın 7 gün 24 saat hizmetindeyiz ve olmaya devam edeceğiz” dedi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günüyle ilgili mesaj yayımladı.

Başkan Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şiddet güçlünün zayıfı ezmesidir. Zayıfın hak ve hukukunu koruyamayan bozuk toplumsal düzenlerin, cehaletin ve savaş ortamlarının eseridir. Kadın gerçek manasıyla bir toplumun en değerli varlığıdır. Kadın ve erkek, insan adıyla yaratılan varlığın öteki yarısıdır. Her ikisi de yeryüzüne farklı programlarla, bir birbirini tamamlamak, aile müessesesini kurmak, toplumun devamını sağlamak ve dünyada ahengi tesis etmek üzere gönderilmiştir. Bu ikilinin kendi içindeki ahengin kopması, aile hayatının bozulması, toplumun huzurunun ve ahlakının bozulması ve nihayet ülkelerin ve dünya nizamının bozulmasıdır. Savaşlar, cahillik, bozuk töreler, erkek egemen anlayışın hakim olduğu hayat nizamı ve çarpık toplumsal değerler sebebiyle Habil ve Kabil’den itibaren varlığını sürdüren şiddet, bu gün dünyanın her yerinde bariz bir şekilde kadına yönelmiş olup cinnet, cinayet, intihar, taciz, tecavüz, dışlanma, cinsiyet ayrımı olarak acı bir şekilde kendini göstermektedir. Kadına yönelik şiddetin ABD, İngiltere, Fransa, Çin gibi gelişmiş ülkelerle birlikte gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde de baş göstermesinin temelinde kadını metalaştıran ve onu bir haz aracı olarak gören batı medeniyetinin ve kadına yönelik şiddeti magazinleştirerek veren basının da etkisi büyüktür. Kabahati sadece batı medeniyetine ve basının haber tarzına yıkamayız.”

“Tarihin her döneminde, barışta ve savaşta erkeğinin yanı başında duran; uğruna Ferhat’ın dağları deldiği Şirin, Kerem’in yanıp tutuştuğu Aslı, Mecnun’u çöllere atan Leyla ve Padişaha zülfün teline acem mülkünü feda ettiren dilber, erkeğinin anası, evladı, eşi, bacısı, halası, teyzesi ve Allah’ın cenneti ayağının altına koyduğu analara karşı toplumda baş gösteren bu vahşetin bir izahı olmalı.” diyen Başkan Çelik, “Toplumu içine çeken ve milli varlığımızı, ahlakımızı, vicdanımızı, geleceğimizi topyekûn tehdit eden bu vahşetten, ayrımcılıktan, cinsiyetçilikten kurtulmak için herkes, her kesim ve her kurum ders çıkarıp üstüne düşeni eksiksiz yapmak zorundadır. Suçsuz bir cana kıymanın günah olduğuna inandım diyen bir toplumda töre cinayetlerinin sürdürülmesinin izahı olamaz. Kişinin fiziki, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da hürriyetin keyfi engellenmesini içeren, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziki, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranış şiddettir.” dedi.

Bu şiddetin yok edilmesi amacıyla 2012 yılında çıkarılan Ailenin Korunması ve şiddetin Önlenmesi kanunu ile bu çerçevede devletin tüm kurumlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde başlattığı seferberlik halindeki çalışmaları yürekten desteklediklerini kaydeden Başkan Çelik şunları söyledi: “Kadına karşı şiddetin ve her türlü ayrımcılığın sona erdirilmesi için spordan, sağlığa, aile eğitimine, sosyal, kültürel ve iktisadi tüm faaliyetlerle kadınlarımıza karşı yürüttüğümüz pozitif ayrımcılıkla Şehzadeler Belediyesi olarak kadınlarımızın 7 gün 24 saat hizmetindeyiz ve olmaya devam edeceğiz. Şiddetten arındırılmış bir toplum oluşturmak için herkesi ve her kurumu işbirliğine davet ediyor, Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde kadınlarımızın yanında yer alan, çabalayan herkese tebrik ve teşekkürlerimi iletiyor ve kadınlarımıza yalnız değilsiniz diyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.