KADIN KOOP FARKINDALIK YARATACAK

Kadın Koop düzenlediği etkinlikle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününü farklı bir şekilde gündeme taşıdı. Kadınlar evlerinde hazırladıkları bir birinden lezzetli yemekleri hep birlikte yiyerek ve pasta keserek, sevgiyle ‘kadına şiddete hayır’ dedi.

KADIN KOOP FARKINDALIK YARATACAK

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününü, Kadın Kooplu kadınlar farklı bir biçimde gündeme getirdi. Kadınlar evlerinde hazırladıkları hep birlikte yiyerek ve pasta keserek 25 Kasım'ı kutladılar. Kadınların bu etkinliğine Şehzadeler Halk Eğitim Müdürü Nihat Kaya’da katılarak destek verdi. 

ŞİDDETE KARŞI SEVGİ SLOGANI

Kadın Koop Başkanı Nilgün Beşerik, hiçbir şiddetin haklılığının ve sığınılacak bahanesinin olamayacağını vurgulayarak, “Kadın Koop olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününü farklı bir etkinlikte gündeme taşımak istedik. Aslında Kadın, erkek, Müslüman, Hıristiyan, dini, ırkı ne olursa olsun biz şiddetin karşısındayız. Hiçbir şiddetin haklılığı ve bahanesi olamaz. Bunun arkasına sığınılamaz. Biz bunu ‘Haklı Şiddet Yoktur’ sloganıyla anlatmak istedik. Hayatımızdaki şiddeti çıkarmalıyız. Bugün burada kursiyerlerimiz, öğretmenlerimiz ve Şehzadeler Halk Eğitim Müdürümüz Nihat katılımıyla bu çağrıyı da pasta keserek ve sevgiyle yapıyoruz” diye konuştu.

ŞİDDETİ FARKINDA MIYIZ ?

Öncelikle hayattaki şiddetin farkında olunması gerektiğini belirten Beşirik, “2009 ile 2011 yılları arasında biz, İstanbul ve Diyarbakır gibi büyük illerde şiddetin farkındalık gruplarına, sempozyumlara, panellere, toplantılara katıldık. Eğitimciler eğitimini aldık. Kooperatifimiz yönetim kurulundan arkadaşlarımız bu eğitimlere katıldı. Kurslarımızda eğitim gören kadınlarımızdan bir grup oluşturarak hafta sonları şiddetin farkındalık grubunu kuracağız. Bu 15 kişilik grubu birbiri ile hiçbir akrabalık bağı olmayan kadınlardan oluşturacağız. Geçmişte yaşamış oldukları dertlerini ve sıkıntılarını anlatabilecekleri bir ortam sağlayacağız. Bunları anlatabilecekler ki, bir takım olayları irdeleye bilsinler. Öncelikle hayatımızdaki şiddetin farkında olmamız gerekiyor. Biz önce hayatımızdaki şiddetin farkında olacağız ki, bu şiddetle mücadele edebilelim ve kurtulabilelim. Buradaki eğitimlerde aynı zamanda kanunlar hakkında bilgiler verilecek. 6284 sayılı kanun ve şiddete uğrayan kadının ne yapması, nerelere başvurması gerektiği hakkında bilgiler aktarılacak” dedi.

Bu anlamlı günde kadınları yalnız bırakmayan Şehzadeler Halk Eğitim Müdürü Nihat Kaya ise, “Kadına en büyük değeri veren bir dine mensubuz. İnancımızda şiddet yok. Bu yüzden de kadına ve her türlü şiddete karşıyız. Şiddetin hiçbir şekilde haklı tarafı olamaz. Bu nedenle hayatımızdaki şiddeti çıkarmalıyız” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.