Kadın Doktorun Öldürülmesine Tepki!

Manisa Tabip Odası öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri başta Samsun'da görevli Dr. Aynur Dağdemir'in öldürülmesi olmak üzere sağlık çalışanları ve kadına yönelik şiddet olaylarını protesto etti.

Kadın Doktorun Öldürülmesine Tepki!

Manisa Tabip Odası öncülüğünde Moris Şinasi Çocuk Hastanesi önünde düzenlenen eylemde; Sağlık Emekçileri Sendikası ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddeti protesto etti. Samsun'da Kadın Doğum Uzmanı Dr. Aynur Dağdemir'in kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken öldürülmesini kınayan doktorlar, bir an önce hastanelerde şiddetin son bulmasını istedi. Manisa Tabip Odası Başkanı Derya Pekbayık, son olayın kadına, hem de sağlık çalışanlarına yönelik olduğunu, bu yılın 11 ayında Türkiye'de 250 kadının öldürüldüğünü söyledi. Pekbayık, "Dr. Aynur Dağdemir'in failine cebine bıçak alarak hastane ortamına girme cesareti kazandıran, buluşmaya cebinde bıçakla gidip, öldürenlere verilen ve toplum vicdanını yaralayan tutku indirimi, saygınlık indirimi gibi ceza indirimleridir" dedi.

Sağlık kuruluşlarının artık güvensiz bir yer haline geldiğini öne süren Dr. Pekbayık, son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok kolay gerçekleştiğini söyledi. Sağlıkta dönüşümün can güvenliğini yok ettiğini iddia eden Dr. Derya Pekbayık, "Yaşam kurtaran sağlık çalışanlarımızın ölümü artık sıradanlaşmaktadır. Sağlık Bakanlığı'nın beyaz kod raporlarına göre her ay bine yakın, her gün 30'dan fazla şiddet olgusu bildirilmektedir. Bu konuda yetkililer adım atma yerine ölen hekimlerin isimlerini hastanelere vermekle sorunu çözdüklerini düşünmektedir. Oysa hekim cinayetleri artarak devam etmektedir" dedi. Açıklamanın arıdnan basın açıklamasına katılan topluluk sessizce dağıldı.

KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİNDEN DE TEPKİ

Öte yandan; Şehzadeler Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi kadınlar, kadına yönelik şiddete karşı sokağa çıktı. Manolya Meydanı'nda toplanan kadınlar adına basın açıklaması yapan Kadın Meclisi Başkanı Seher Taydaş, devletin kadın cinayetlerine karşı caydırıcı önlemler almasını istedi. Açıklama sırasında kadınlar ellerinde erkekler tarafından öldürülen kadınların maketlerini taşıdı. Açıklamanın ardından grup, kadınlara çeşitli hediyeler dağıttı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.