KA.DER’den CHP’li Kadın Adaylara Destek

KA.DER İzmir Şube Başkanı Sema Övgün, CHP’li kadın adayları ziyaret ederek destek verdi. Övgün, “Siyaset erkekler için vazgeçilmez. Ama biz de toplumun yarısıysak, hayatı eşit paylaşıyorsak, bizim de siyasetin içinde olmamız gerekiyor.” dedi.

KA.DER’den CHP’li Kadın Adaylara Destek

Kadın Adayları Eğitme Destekleme Derneği (KA.DER) İzmir Şube Başkanı Sema Övgün, CHP Manisa İl Binasında gerçekleşen ziyarette CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Özçakır, CHP Manisa Milletvekili 3. sıra adayı Dr. Tur Yıldız Biçer, 4. sıra Milletvekili Adayı Mustafa Başgülşen ve kadın kolları üyeleri tarafından ağırlandı.

İzmir olarak üzgün olduklarını ve bu yüzden Manisa’ya moral bulmaya geldiklerini kaydeden KA.DER İzmir Şube Başkanı Sema Övgün Manisa’daki 6 kadın aday adayından 3’ünün ilk 9 sırada çıkmış olmasının kendilerini son derece memnun ettiğini söyledi. İzmir’deki ön seçimlerde kadın aday adaylarının ancak 9’uncu sırada kaldığı için üzgün olduklarını belirten Övgün, kontenjan adaylarının kadınlardan yana kullanılacak olmasıyla teselli bulduklarını söyledi.

“KADINLAR DA SİYASETİN İÇİNDE OLMALI”
Övgün, “Nüfusumuzun yarısı kadın. Fakat siyasette ne yazık ki yerel ve genel meclislerde kadınlar yoklar. Olmaları için de gayret sarf ediyoruz, çalışmalar yapıyoruz. Oldukça donanımlı, okumuş, üniversitelerde öğretim görevlisi olan kadınların sayısı çok. Ancak bu kadınlar siyasete girmiyorlar. Çünkü siyaset erkek egemen bir saha. Kadınlar hep ‘uslu otur, eteğini topla, al şu bebekle hanım kız ol’ sözleriyle büyütülüyorlar. Erkekler futbol ve takım çalışmasını bildikleri için de siyasette çok başarılı oluyorlar. Siyaset onlar için vazgeçilmez. Ama biz de toplumun yarısıysak, hayatı eşit paylaşıyorsak, bizim de siyasetin içinde olmamız gerekiyor. Bu nedenle biz KA.DER olarak, karar mekanizmalarında kadınların etkili ve yetkili olması için çalışıyoruz, bu düşünceyi destekliyoruz.” dedi.

“ÖNSEÇİM ÇOK ÖNEMLİYDİ”
CHP’de gerçekleştirilen önseçimlerin kadınlar ve demokrasi için oldukça önemli olduğunu kaydeden Övgün, “Ön seçimler, kadınlar ve demokrasi için CHP’nin çok büyük bir kazanımıdır. Ben CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutluyorum. Kontenjanları kadınlardan yana kullanacağını söylemişti. İyi ki böyle demiş. Çünkü İzmir’de önseçimde kadınlar 9’uncu sırada kaldılar.” diyerek, Manisa’da CHP’nin 9 milletvekili adayı arasında 3 kadının yer almasının kendilerini son derece memnun ettiğini kaydetti.

“SİYASET ÇOK KİRLENDİ”
Siyasetin kirlendiğine işaret eden Övgün, “Artık siyaset kirli, ahlaki değerler kaybediliyor. Bunu ben değil, bilim insanları söylüyor. Türk toplumunun şiddetle iç içe olmasının sebebini araştırdılar. Bu araştırmaların sonucunda söylemleri, dili değiştirmemiz gerektiği kanaatine vardılar.” 

“BU BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR”
Kadınlar olarak siyasette de eşitlik istediklerini vurgulayan Övgün, “80 yıldır seçiyoruz ama seçilemiyoruz. Bu eşitsizliğin giderilmesi lazım. Bu fıtrat değil. Fizyolojik olarak eşit olmayabiliriz. Ama toplumsal cinsiyet eşitliği rollerinde biz eşit olmalıyız. Eşitliği istiyoruz, bekliyoruz. Kadınlar olarak, kadın hareketi olarak ve de temsildeki sayıda dünya örnekleri olarak biz bunu kabul etmiyoruz. 80 yıl önce Atatürk bu hakkı bize verdi. Bugün ise olmamız gerekenden çok gerideyiz. Nerede eşitlik, nerede hak, hukuk, adalet? Bu insan haklarının kadın hakları bağlamında, hak ve özgürlükler ihlalidir. Bunun değişmesi için de siyasi parti seçim yasalarının değişmesi, zihniyetlerin değişmesi gerekiyor. Zihniyet değişikliği için mutlaka hep beraber el ele çalışmamız gerekiyor.” ifadelerini kaydetti.

DOKTORLARIN MECLİSE GİRMELERİ ÖNEMLİ
Sağlık sistemindeki değişikliğe değinen Övgün, “Artık yasalar işlemiyor. Sağlık sistemi eskisi gibi değil. Yirmili yaşlardaki çocuklarımız işe girecekleri zaman borçlu olduklarını öğrendiler. Sonradan öğrendik ki, Genel Sağlık Sigortası denen uygulama nedeniyle bu çocuklar 18 yaşını doldurduktan sonra haberleri olmadan borçlanmışlar. Bu tür düzensizliklerin giderilmesi için mecliste doktorların bulunmasını oldukça önemli buluyorum. Bu yüzden Tur Hanım’ı hem kadın, hem de doktor olduğu için sonuna kadar destekliyorum” diye konuştu.

BİÇER’DEN İKİ SÖZ BİRDEN
CHP’nin Manisa 3. sıra milletvekili adayı Dr. Tur Yıldız Biçer ise, “7 Haziran’da yine hep birlikte, 2013 Haziranındaki direniş haziranındaki gibi güzel bir ortam olmasını, partimizin bu karanlığı yıkan, aydınlık Cumhuriyet Halk Partisi iktidarının haziranı olmasını diliyorum. Kadın mücadelesini hem Manisa’da hem Türkiye’de sonuna kadar yürüten son kişi olsam bile bu yolda devam etmeye söz veriyorum. Seçildiğim takdirde, hem yerel seçimlerde kaybettiğimiz mevzilerin geri kazanılması ve bu mevziler kazanılırken de mutlaka ve mutlaka en az bir kadın belediye başkan adayının çıkması konusunda çok aktif bir çalışma yürüteceğime; hem de sonuna kadar da bu adayın arkasında duracağıma huzurlarınızda söz veriyorum.” dedi.

“KADIN ERKEK KESİNLİKLE EŞİT OLAMAZ”
CHP’nin 4. sıra milletvekili adayı Mustafa Başgülşen ise, “Ben Türkiye’de bugüne kadarki yaşantım içerisinde kadın erkek eşitliğini hiçbir zaman savunmadım. Bunun çok anlamsız ve çok saçma bir şey olduğuna inandım. Kadın ve erkek kesinlikle eşit olamaz. Kadınlar her zaman biz erkeklerden bir adım önde, başımızın tacı olmalı. Umarım en kısa zamanda kadın belediye başkanlarımız, kadın milletvekili ve kadın bakan sayılarında artış ve en kısa zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın cumhurbaşkanını çıkartacağımıza da yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.