banner278

İZMİR'E SEVK ÇİLESİ BİTTİ

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Zafer Ulusan Manisa'da Alerji hastalarının test yapılamamasından dolayı İzmir'e sevk edilmek zorunda kaldığını ve artık Manisa Devlet Hastanesi bünyesine Alerji ve İmmünoloji Polikliniği Uzman Dr.Rabia Bilge Özgül Özdemir'in katılmasıyla Alerji testi ile sevke son verdiklerini söyledi. Alerji testlerini Manisa'da bir tek Devlet Hastanesinin yaptığına dikkat çeken Ulusan artık hastaların İzmir'e gitmek zorunda olmadıklarını söyledi.

İZMİR'E SEVK ÇİLESİ BİTTİ

HABER: BÜŞRA GÜRBÜZ

    
Manisa Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan Alerji ve İmmünoloji Polikliniği Uzman Dr.Rabia Bilge Özgül Özdemir sayesinde Manisa merkez, ilçeler ve çevre illerdeki alerji hastalarının artık sadece İzmir'e gitmek ve orada saatlerce sıra beklemek zorunda kalmıyor. Uzman Doktorun bünyelerinde hizmet vermesiyle hastaları İzmir'e gitme ve uzun süreler bekleme çilesinden kurtardıklarını anlatan Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Zafer Ulusan; Celal Bayar Üniversitesi'nde alerji hastalarına sadece poliklinik hizmeti verildiği ve çoğunlukla bu tür hastaların İzmir'e sevk edildiğini söyledi. Ulusan, Manisa Devlet Hastanesinde hem uzman doktorun hem de gerekli imkanların bulumasıyla İzmir'e sevk çilesinin ortadan kalktığını söyledi. 

MANİSA'DA ALERJİK VAKALAR ÇOK OLUYOR

Manisa'da alerjik vakarın çok fazla olduğunu anlatan Alerji ve İmmünoloji Polikliniği Uzman Dr.Rabia Bilge Özgül Özdemir; "Manisa tarım bölgesi olduğu için polen ağırlığı olan bir yer. O nedenle alerjik vakalar çok oluyor. Bu nedenle Manisa'da yoğun bir hasta mevcut. Çevre illerden de gelenler oluyor buraya Kütahya'dan, Balıkesir'den çünkü bu konuda uzman olan çevre illerimizde yok. Ege Üniversitesinde var bu nedenle hem Manisa'daki hem de Çevre illerdeki hastalarımız İzmir'e gitme gereği duyuyordu. Celal Bayar Üniversitesinde bu konuda sadece poliklinik hizmeti veriliyor" dedi. 

MANİSA'DA EN ÇOK KARŞILAŞILAN ALERJİK VAKA 'ALERJİK ASTIM' 

Manisa'da en çok karşılaşılan alerjik hastalığın 'Alerjik Astım' olduğunu söyleyen Özdemir; "Manisa'da en çok 'Alerjik Astım' görülüyor bunun dışında zor ürtiker vakaları oluyor. Onlar için de bazen çözümü olmadığı zaman biyolojik ajanlığa başlanıyor. En çok bu vakaları görüyoruz" dedi. 

SON YILLARIN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIĞI 

Son yılların en çok görülen hastalıklarının alerjik vakalar olduğunu söyeleyen Uzm. Dr. Özdemir; "Eskiye oranla Alerjiler daha sık görülüyor. Sanayileşmenin de etkisiyle.Son yılların en çok görülen hastalık türlerinden" dedi. 
ALERJİK HASTALIKLARIN NEDENLERİ  

Alerjik vakaların bir çok nedeni olduğunu ve kişiye göre değiştiğini söyeleyen Dr. Özdemir, bu nedenle tüm vakalarda kişiye özel testler yapılması gerektğini vurguladı. Özdemir; "Alerjik vakalar çoğunlukla polenlere karşı oluyor. Bunlar ağaç polenleri, ot, tohum polenleri, Manisa bölgesinde en çok zeytin poleni alerjisi görülüyor. Ev tozu akarlarına, püf sporlarına karşı alerjiler gibi birçok nedene bağlı alerjik durumlar söz konusu olabilir. Bazen de nedeni tespit edilemeyen ürtiker vakaları oluyor onlar için de yaptığımız testlerle tedavilerimizi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

TEDAVİSİ NASIL OLUYOR? 

Hastaların tedavilerinin nasıl yapıldığını anlatan Alerji ve İmmünoloji Polikliniği Uzman Dr.Rabia Bilge Özgül Özdemir; "Tedavi konusunda medikal olarak ilaç tedavisi uyguluyoruz. Ya da uygun olan hastalarda İmmünoterapi dediğimiz aşı tedavisi yapıyoruz. Bazen zor astım tedavileri oluyor. İlaç tedavisi yapamadığımız hastalara da yine biyolojik bir ajanla tedavi yapıyoruz aşı şeklinde. Hastaların alerjileri tespit edebilmek için de deri prick testi dediğimiz testleri Manisa'da yapabiliyoruz. Polen alerjileri ev akarları ve küfleri görmek için. Bir de alerjik kontakt dermatit olan hastalarımızda sırta yapıştırarak yaptığımız deri patch testlerimiz var onları yaparken de kontakt dermatitleri var mı diye kontrolünü de yine hastanemizde yapabiliyoruz" dedi. 

EN ÇOK EGE VE KARADENİZ BÖLGELERİNDE GÖRÜLÜYOR

Alerjik vakalar bölgelere göre de değiştiğini söyleyen Uzman Doktor; "Doğu bölgelerinde çok olmazken Ege ve Karadeniz bölgelerinde sıklıkla görülüyor. Daha nemli tarımın olduğu yerlerde daha fazla karşılaşıyoruz" dedi. 

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Zafer Ulusan ise Manisa Devlet Hastanesinde artık bu hizmetin verildiğine dikkat çekerek; "Manisa Devlet Hastanesi olarak Manisa'nın merkezi ve tüm ilçelerine Alerji ve İmmünoloji konusunda uzman olarak hizmet verebilmekteyiz. Celal Bayar Üniversitesinde Uzman olarak bu hizmet verilmediğinden Manisa'da tek hizmet veren uzmanımız Manisa Devlet Hastanesindedir. Bunun en büyük yararı toplumumuzda son yıllarda gelişen alerjik hastalıklar ve İmmünolojik hastalıklarla ilgili çalışmalar konusunda en yeterli girişimler Manisa Devlet Hastanesinde yapılmaktadır. 
Uzmanımız sayesinde alerjik hastalıklarda aşılama uygulaması ile hem tedavi yapılmış oluyor hem de alerjik hastalıkları teşhisi için gerekli deri testleri ve diğer testler yapılmakta. Bu da hastalarımızın İzmir'e gitmesini orada çok daha uzun süreler geçirmesine gerek olmamasını sağlıyor" dedi. 

İZMİR'E GİTME ÇİLESİ BİTTİ   

Manisa'da uzman doktor olmadığı için hem Manisa hem de çevre illerdeki hastaların İzmir'e gittiği ve orada yığılma olduğunu söyleyen Ulusan; "Doktor hanım geldikten sonra artık hastalar bu nedenle İzmir'e gitmiyor. Hepsinin tedavisi ve incelemesi hastanemizde yapılabiliyor. Bu nedenle hastalarımızın Manisa Devlet Hastanesine bekliyoruz" dedi.  

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.