İŞTE MANİSA'DA EN ÇOK GÖRÜLEN HASTALIK

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, il genelinde en çok görülen hastalığın yüksek tansiyon olduğunu söyledi.

İŞTE MANİSA'DA EN ÇOK GÖRÜLEN HASTALIK

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Manisa'da en çok görülen hastalıkları açıkladı. 2013 yılında Manisa'da tüm hastanelere toplamda başvuru sayısının yaklaşık 12 milyon 500 bine ulaştığını söyleyen Tay, "Bu başvuruların 4 milyon 98 bin tanesi aile hekimlerine yapılmıştır. Bu baş vuruların yüzde 35.5’ni oluşturmaktadır. 5 milyon 500 vatandaşımız Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerine başvurmuştur. Bu da toplam başvuruların yüzde 47.5’ini oluşturmaktadır. Özel hastanelere ise başvuru 1 milyon 387 bin tane yapılmıştır. Buda toplam başvurunun yüzde 12’sini oluşturmaktadır. İlk defa yüzde 10’un üzerine çıkılmıştır. İlimizdeki tek olan üniversite hastanemize ise başvuru sayısı 539 bin olmuştur. Buda yüzde 5’in altındadır. Ayrıca gebe lohusa gibi izlemler için başvuranların sayısı 605 bin 745 olmuştur. Bunun dışında da 443 bin 500 kişiye aşı uygulaması yapılmıştır. Bu rakamları da eklediğimizde 12 milyon 500 bin kadar sağlık kuruluşlarına başvuru yapılmıştır.”
"VATANDAŞLAR HER YIL HEKİME 8'İN ÜSTÜNDE BAŞVURU YAPIYOR"
Birinci basamak kurumlarına kişi başına başvuru sıklığı 3.1 olduğunu belirten Ziya Tay, “Yani her vatandaşımız ortalama olarak aile hekimine bir yıl boyunca 3 kezden fazla başvurmuştur. Toplam tüm hastanelere hekime başvuru ortalaması ise yıllık 8.6’dır. Bu rakam bir çok Avrupa ülkesindeki rakamın daha üzerindedir. Avrupa ülkelerinde yaklaşık 7.5 ile 8 arasında değişen oranlar vardır. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de Avrupa ülkelerinin daha üzerinde bir sıklıkla vatandaşlarımız sağlık kurumlarına başvurmuştur. Bu da hizmete ulaşılabilirliğin önünün açık olduğunu, kolay ulaşılabildiğini ve vatandaşların sağlık kurumlarından hizmet aldığından memnun olduklarını gösteriyor” dedi.
YÜKSEK TANSİYON İLK SIRADA
İl genelinde en çok görülen hastalıklara değinen Ziya Tay, “Yine bu başvurulara göre en çok il genelinde görülen hastalık yüksek tansiyon dediğimiz hipertansiyon rahatsızlığı birinci sırada yer almaktadır. İkici sırada akut faranjit dediğimiz boğaz enfeksiyonları ve üçüncü sırada reflü değimiz mide rahatsızlığı yer alıyor. Dördüncü sırada akut nazofaranjit, beşinci sırda ise peptik ülser hastalığı, mide rahatsızlığı yer almaktadır. Bunların devamında şeker hastalığı ve akut tonsillit dediğimiz boğaz intihabı geliyor. Genel olarak vatandaşlarımız tüm sağlık kurumlarına gitmektedirler. Ama vatandaşların ilk önce aile hakimlerine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Sağlık problemlerini aile hekimlerinde çözemezler ise aile hekimlerinin yönlendirmesi doğrultusunda ilgili sağlık kurumlarına yönelmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.
SİGARA VE OBEZİTE YÜKSEK TANSİYONU TETİKLİYOR
Yüksek tansiyon hastalığının ülkede ve Manisa genelinde en çok görülen hastalık olduğunu belirten Ziya Tay, “Bu hastalığın önemli bir kısmı ailesel yatkınlık rol oynuyor. Ailesinde yüksek tansiyon olanlarda daha fazla gözüküyor. Çok önemli bir kısmı da beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Sağlıksız beslenme ve obezite en büyük nedenlerden biridir. Özelikle sigara kalp damar rahatsızlıkları nedeniyle hiper tansiyona yol açan en önemli etkenlerden bir tanesi. Hipertansiyondan korunmak için obezite ve sigara ile mücadele etmek çok büyük ölçüde hipertansiyonun önüne geçecektir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.