İŞ'TE KADIN

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun, CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlemiş olduğu İş’te Kadın konulu panele birbirinden başarılı 4 kadın damgasını vurdu. Panelistler arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’de kadının bulunduğu yeri, bu durumdan Türkiye ekonomisinin nasıl etkilendiğini ve neler yapılması gerektiğini anlatan güzel sunum yaptı.

İŞ'TE KADIN

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun, CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlemiş olduğu İş’te Kadın konulu panel, büyük ilgi gördü. Panele damgasını vuran birbirinden başarılı 4 kadın konuşmacı arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’de kadının bulunduğu yeri, bu durumdan Türkiye ekonomisinin nasıl etkilendiğini ve neler yapılması gerektiğini anlatan güzel sunum yaptı. Panele, Kestelli ile TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Nilgün Aksoy, TOBB Kayseri İl kadın Girişimciler Kurulu Kurucu Başkanı Şafak Çivici ve CBÜ Kadın Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tülin Canbay da katıldı.

Panel başlamadan önce bir konuşma yapan TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanı Nilgün Aksoy, şunları söyledi: “TOBB bünyesinde 2007 yılında kurulan kadın girişimciler kurulları bugün 81 ilde yaklaşık 5 bin 500 üyesi ile Türkiye’nin en büyük kadın kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Kadın girişimciler kurulları olarak amacımız girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek ve kadın girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından daha donanımlı hale gelmesi için çalışmaktır. Manisa KGK olarak iş dünyasındaki kadınlarımıza ekonomik ve sosyal fayda yaratacak konularda faaliyetlerde bulunuyoruz. Bugün burada iş dünyasında rol model olan çok başarılı iki iş kadınını sizlerle buluşturmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Çok yoğun programları arasında bize vakit ayırarak İş’te Kadın temalı panelimizde bizlerle çok değerli görüşlerini paylaşacak olan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu Kestelli ve TOBB Kayseri KGK Kurucu Başkanı ve Sefes Mobil Genel Müdürü Sayın Şafak Çivici’ye davetimizi kabul edip etkinliğimize katıldıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu etkinliği beraber gerçekleştirdiğimiz CBÜ Rektörlüğü’ne emeği geçen tüm öğretim üyelerine ve çalışanlarına, panelimizin moderatörü CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Sayın Doç. Dr. Tülin Canbay’a MSKGK olarak sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

KADINLAR TEŞVİK EDİLMELİ

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Gökdede ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “İş’te Kadın paneline hepiniz hoş geldiniz. Sizleri, şahsım ve TSO Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Dünya’ya baktığımızda kadınların hemen hemen her iş alanında yer aldığını görüyoruz. Bu durum kadınlarımızın da artık erkekler kadar iş hayatında aktif olduğunu gösteriyor. 2013 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yarısı kadın. Yani Türkiye’de yaklaşık 38 milyon kadın var. Nüfusu yüzde 49 oranında olan kadınlarımızı girişimci olmaya teşvik ederek iş hayatına kazandırmalıyız. Ancak bu şekilde

Türkiye 2023 yılındaki Dünya’nın 10’uncu büyük ekonomisi olma hedefine ulaşabilir. Şüphesiz ki iş hayatında kadın girişimcilerimizin artması ekonomik büyümeyi hızlandıracak, Dünya ile rekabet edebilmemizi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple girişimciliği kadınlarımız arasında yayarak pozitif ayrımcılıkla kadın girişimcilere her şekilde destek olmamız gerektiğine inanıyorum. Bizler TSO olarak kadın girişimcilerimize bugüne kadar gerek duydukları her türlü desteği sağladık ve bundan sonrada sağlayamaya devam edeceğiz. Bu konuda Kadın Girişimciler Kurulumuz çeşitli alanlarda kadınlarımıza yönelik kendilerine ait projeler geliştirdiler ve birçok kadınımızı girişimciliğe teşvik ettiler. Örneğin odamızın desteğiyle KOSGEB ile düzenlenen girişimcilik kursu sayesinde birçok kadınımız girişimcilik eğitiminden geçerek çeşitli hibe desteklerini almaya hak kazandılar. Bu sayede birçok kadın girişimcimiz kendi iş yerlerini açarak iş sahibi oldular. Ben konuşmama burada son verirken, bugün aramızda bulunan, azmiyle, başarısıyla ve iş hayatında attığı adımlarla sadece kadın girişimcilere değil, biz erkeklere de örnek olan Sayın Işınsu Kestelli’ye, bizlerle değerli tecrübelerini paylaşacakları için teşekkür ediyorum. TOBB Kayseri İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şafak Çivici hanımefendiye de aramızda bulundukları için teşekkür ediyor, bugünkü panelimizin sizler kadar şanslı olmayan tüm kadınlarımızı cesaretlendirmesi temennilerimle saygılarımı sunuyorum.”

ÇALIŞMANIN ÖNEMİNİ ANLATTI

Panelistler arasında yer alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, çoğu üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılara, Türkiye’de kadının bulunduğu yeri, bu durumdan Türkiye ekonomisinin nasıl etkilendiğini ve neler yapılması gerektiğini anlatan güzel bir sunum yaptı. Işınsu Kestelli, CBÜ Kadın Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tülin Canbay’ın isteği üzerine kendi hayatından da kesitler vererek, iş hayatında başarılı konumlara nasıl geldiğini anlattı. Kestelli, çalışmanın, gayretin ve azmim çok önemli olduğunu söyleyerek, “Kendi çocuğuma da söylüyorum, yaz tatillerinde çalış diyorum. Turistik yerlerde hem garsonluk yapabilir, hem de tatil ihtiyacını giderebilir. İş hayatına insan ilişkileri ile başlanır. Garsonluk, insan ilişkilerinin, insana hizmet sunumunun en net olduğu bölümdür. Çok tecrübe sahibi olunur. İş yaşamında da esas olan tecrübedir” dedi.

İş hayatında olduğu kadar, sivil toplum kuruluşlarındaki başarılarıyla da tanınan Kestelli’nin, çoğu zaman sergilediği sempatik tavırlar da öğrencilerin sunuma ilgisini arttırdı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.