banner271

İSMİM SİYASETE ÇEKİLMEK İSTENİYOR!..

Manisa Sanayispor, ilk yarıda fırtına gibi eserek beklentilerin üzerinde bir performans ortaya koydu. Çizdiği başarılı grafikle futbolseverlerin dikkatini çeken Yeşil-Siyahlılar’ın teknik patronu Selman Alkış, ikinci yarı öncesi merak edilen konularla ilgili konuştu.

İSMİM SİYASETE ÇEKİLMEK İSTENİYOR!..

RÖPORTAJ: MUSTAFA TATLI

Manisa Sanayispor bu sezon çok farklı bir görüntü çiziyor. Süper Amatör Lig’de ustalık dönemini geçiren Yeşil-Siyahlılar, artık daha yukarıya oynamayı kafaya koydu. Teknik Patron Selman Alkış’ın göreve gelmesiyle altın sezonlarından birine imza atan Sanayispor, ilk yarıda 21 puan toplayarak lider Donatımspor ile aynı puanda devreyi tamamladı. Bizlerde hedefin olduğu yerde olan Selman Alkış ile dobra dobra bir röportaj gerçekleştirdik. Mustafa Tatlı’nın sorularını yanıtlayan genç teknik adam, ikinci yarı öncesi camiaya umut veren açıklamalarda bulunurken, birçok merak edilen konu hakkında da çarpıcı ifadeler kullandı. İşte o röportaj…

“ARTI 3’LE BEKLENTİNİN ÜZERİNE ÇIKTIK”

Birbiri ile oynamamış 17-18 oyuncunun alışma sürecini atlatmasıyla 3-4 hafta sonra daha iyi oynayan bir takım hüviyetine büründüklerini, puan hesabı olarak +3’le ilk yarıyı bitirdiklerini ifade eden Selman Alkış, “Sezon başında hedef koymuştuk. Yunusemre ve Donatım maçları haricinde diğer takımlara puan bırakmayacaktık. Nitekim Yunusemre’yi yenerek +3’le beklentinin üzerine çıktık. En kötü 21 puan hedefimiz vardı, 24 de yapabilirdik. İstasyon’da istemediğimiz bir yenilgi aldık. Kapanan bir rakibe karşı birçok pozisyon üretmemize rağmen 75-80 dakika tek kale oynamamıza rağmen gol bulamadık. Maalesef futbolda böyle şeyler olabiliyor. Sonuçta bu avantajımızı kaybettik. Lig bizim için yeniden başlıyor. Oyuncularımız birbirine alıştı. 17-18 oyuncusu yan yana oynamamış bir takım sezon başında alışma sürecimiz vardı. İlk 3-4 haftada bunu üzerimizden attık. Herkes birbirini daha iyi tanıdı ve sezon içerisinde iyi bir grafik çizerek liderle aynı puanda devreyi bitirdik. Sanayispor beklentilerin üzerine çıktı diyebilirim ama ikinci yarı bu beklentilerin daha da üzerine çıkmak gerekiyor. Çünkü ikinci yarı çok daha çetin geçer. Şuanda kafada 5 tane takım var. Bizle birlikte Donatım, Saruhanlı, Yunusemre, ve Kırkağaç. Biz biraz daha avantajlıyız. Çünkü Yunusemre ve Saruhanlı’yı ilk maçta yendik. Sadece Donatım’la aramızda bir ikili averaj sıkıntısı var. Bunu da ikinci yarı çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“ŞAMPİYONLUK YETERLİLİĞİ SANAYİSPOR’DA VAR”

Bütçe olarak zirveye oynayan rakiplerin gerisinde olmalarına rağmen başarılı bir ilk yarı geçirdiklerini anlatan Alkış, eksik bölgelere takviye yapmaları halinde şampiyon olabileceklerini belirterek, “Bütçe olarak belediye takımlarının çok çok aşağısındayız. Belki Donatım’ın bütçesinin de altındayız. Fedakarca hareket ederek takım kurduk. Oyuncular da bizleri kırmadılar. Bunun neticesinde bir başarı olduğunu düşünüyorum. İki eksik bölgemize bütçemize uygun transferler yapmak istiyoruz. Sezon başında bütçe darlığından ötürü stoper ve kaleci bölgesine iki transferi yapamamıştık. Buna rağmen planımız tuttu. Elimizdeki kaleciler genç ve iyi kaleciler ama ikinci devre ve play off için tecrübeli takımların ön plana çıkacağı bir lig olacak. Bu eksikleri devre arasında tamamlamak istiyoruz. Görüştüğümüz 3-4 oyuncu var. İkna edebilirsek ikinci yarıyı yenilgisiz ve şampiyon olarak tamamlarız. Bu yeterlilik Sanayispor’da var. Yöneticisinden malzemecisine futbolcusundan teknik heyetine kadar hep birlikte başaracağız. Sanayispor ikinci yarıda çok daha farklı olacak. Çok daha motive olacak. Çok daha mücadele eden bir takım olacak. Play-Off elbette önemli ama biz lider olarak çıkmak istiyoruz. 42 puan+bir final maçını hesaplamıştık. Hedefimiz 24-25 puan daha toplayıp Play-Off vizesini almak. Şuanda Play-Off oynayıp BAL Ligi’ne çıkabilecek seviyede değiliz. Eksiklerimiz var. 2-3 bölgeye transfer yaparsak bu hedef olur. Allah nasip ederse 22 aslanla BAL Ligi’ne çıkacağız” diye konuştu.

“9 MAÇTA BÜYÜK TECRÜBELER ELDE ETTİK”

Selman Alkış, geçmişte elde edilen başarılara dikkat çekerek, “Kırkağaç’a devre arası gittiğimde oldukça gerilerden gelip Play-Off oynamıştık. Özel idarespor ile namağlup BAL ligine çıkmıştık. Somaspor gerçeğine rağmen çıkmıştık. Sanayispor’da bunu başarabilir. 9 maçta çok büyük tecrübeler elde etti. Profesyonel liglerde oynamış, BAL Ligi’nde oynamış bu ligde şampiyonluklar yaşamış oyuncularımız var. Oynadığımız futbolu herkes tebrik ediyor” dedi.

“SAHA SORUNU NEDENİYLE YETERİNCE MOTİVE OLAMIYORUZ”

Bütçenin büyük bir kısmını saha giderlerine ayırdıklarını, bunun da şampiyonluk yarışına negatif etki yapıp motivasyonlarını bozduğunun altını çizen Alkış, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.Manisa’da amatör takımların belediye ve kurum takımları hariç işleri gerçekten çok zor” diyen Alkış, “Yıllardır Manisa’da antrenörlük yapıyorum. Birçok takımda çalıştım, birçok takımda başarılar elde ettim. Daha önce çalışmış olduğum oyuncu grubundan Sanayispor’a transfer yaptık. Haftanın 4-5 gün idman yapıyoruz. Sanayispor olarak en büyük sıkıntımız dışarıya kaçırdığımız gereksiz ücretler. Haftada üç idman yapsak bu da ayda bin 500 TL yapıyor. Sanayispor’un bütçesi çok fazla değil. Sadece ışığa ve elektriğe para vermek üstü örtülecek bir şey değil. Ertuğrul Dilek Spor Tesisleri, Manisa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na ait bir saha. O zaman İl Özel İdaresi tarafından yapılmış amatör kulüpler için yapılmış bir saha. İhaleyle işletici bir firmaya verildi. Her gün saha parası ödemekten yorulduk. Bu saha paralarını transferlerimize ya da yeme içmemize kullansak çok daha heyecanlı çok daha zevkli bir lig yaşatırız” şeklinde konuştu.

“SAYIN İSMAİL AYDIN’A BURADAN SESLENİYORUM”

Bu sorun nedeniyle Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı İsmail Aydın ile Futbol İl Temsilcisi Erol Timur’a seslenen genç teknik adam, “Sanayispor Sanayi içinde devletin eliyle yapılan sahaya artık para vermek istemiyor. Müteahhite devredildi deniyor ama orası bizi ilgilendirmiyor. ASKF’nin bu işe el atması lazım. Bizim gibi kısıtlı imkanlarla mücadele eden Horozköyspor’da ışık parası ödüyorlar. Bu saha sorunu,  yılda 8-10 bin lira gider yapıyor. Oraya verilecek paralarla bu takıma en az üç oyuncu kazandırmış oluruz. Açıkçası bu takımın hocası olarak bu benim zoruma gidiyor. Orada idman yapan takımların içinde en avantajlısı ve para ödememesi gereken tek takım Sanayispor’dur. Çünkü çok köklü bir kulüp ve yıllar önce yapılmadan orasını Sanayispor kullanıyordu. Sanayi içerisine yapılan halı sahada ise haftanın iki günü daracık alanda çalışıyoruz. Ertuğrul Dilek’te ayrıca saat kısıtlamamız var. 1.5 saatin üzerine çıkamıyoruz. Çıktığımız zaman hem bütçeyi zorluyoruz hem de diğer takımların çalışmasını engelliyoruz. Süper Amatör Lig’de zirveye oynayan bir takımın bir antrenmanda en az iki saat çalışması lazım. Ama biz ışıklar ne zaman sönecek? diye saatimize bakmaktan kendimizi futbola veremiyoruz. Yeterince motive olamıyoruz” dedi.

“BELEDİYELERLE PROTOKOL YAPILABİLİR!”

Sorunun çözümüne yönelik önerilerde de bulunan Alkış, “Ya amatör spor kulüpleri bu paraları kendi bütçesinden ödeyecek ya da belediyelerle protokol imzalayıp saha ücretlerini belediyelerden alacak. Maalesef şevkimizi kırıyorlar. Sanayispor yöneticileri bu ücretleri tamamen cebinden ödüyor. Kendi kazançlarından rızıklarından akşam evlerine götürecekleri kazançlarından keserek buraya ödüyorlar. Ve şuan her idman sonrası ödemeleri yapıyoruz. Bu benim işim değil belki ama bu iş yanlış bir iştir. Bu işin düzelmesi gerekir. Çalışabileceğimiz bir ortam yok” şeklinde konuştu.

“SEMT TAKIMLARIN YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ”

Kendileri gibi semt takımlarının üzerindeki yükün kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Alkış, “Elbette kurum takımlarının da başarılı olması lazım. Ama semt takımlarının da en azından üzerindeki yükü alma adına saha ve servis ücretlerinin karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Her deplasmanda bir belediyeye yazı yazıp ‘Bize bir otobüs verebilir misiniz?’ diye rica ediyoruz. Gönderirse gönderiyor, göndermezse yine cepten ödeme yapılıyor. Su parasını kendimiz ödüyoruz. Kıyafetleri elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Çünkü belediyelerin verdiği malzemeler üçüncü ve dördüncü sınıf malzemeler. Eşofmanları kullanıyoruz. Malzemeler genellikle normal standart malzemeler” diye konuştu.

“DERBİ MAÇLARA TECRÜBELİ HAKEM İSTİYORUZ”

İkinci yarıda oynanacak derbi niteliğindeki maçlara tecrübeli hakemlerin atanmasını temenni eden Alkış, şöyle devam etti: “Tüm maçlarımızı CD’ye aldırdık. Donatım ve istasyon maçlarında yapılan hakem hataları var. Donatım maçını özellikle hakemler derneğine göndereceğiz. Derbi niteliği olan maçlarda kesinlikle tecrübeli hakemler gelmeli. Tecrübesiz hakemler maçı kaldıramadıkları zaman emeklerimiz boşa gidiyor. İlk yarıda hakemlerimizin genel performansından birkaç hakemimiz dışında memnun değilim. Geçmiş hatalarla ilgili yorum yapmaya gerek yok. Onlar eskide kaldı. İkinci yarı artık final niteliğinde. Hiçbir takımın hakkı yenmesin.”

“ÇAMLIYER’İN AÇIKLAMALARI TALİHSİZ”

Saruhanlı Belediyespor Antrenörü Mutlu Çamlıyer’in “Tahkim yüzünden liderlikten olduk, ligde en iyi futbolu Saruhanlı ile Donatım oynuyor” sözleri hakkında da konuşan Alkış, “Mutlu hocanın açıklamaları talihsiz. Donatım ile Saruhanlı’nın iyi futbol oynadığını söylemiş. Saruhanlı’nın üzerinde devreyi bitirdik. Haksız yere üç puanı almanın peşine düşen bir Saruhanlı var. Biliyorsunuz ilk maçı 4-1 kazanmıştık. 4-1’in neticesinde nasıl iyi futbol oynanır? Orasını bilemiyorum. Kriteri nedir? Bu sonuçla biten bir maçın neticesinde Sanayispor’un liderle aynı puanda girdiği bir devrenin neticesinde bu söylem hoş değil. Donatımspor bizi yendi ve ilk yaptığım şey, rakip takımın soyunma odasına gidip, hocası, başkanı ve oyuncularını tebrik etmekti. O maçta birçok hakem hatası vardı, kural hatası diyebileceğimiz hatalar vardı ama buna itiraz etmek benim tarzım değil. Tabi ki hak aranmalı ama kanun ortadadır, futbol ortadadır, 11’e 11 oynanmış bir maç vardır. Hala daha bunu tahkime kadar götürmek acizliktir. Gözden kaçan bir durum vardır, oyuna etki etmemiş bir genç oyuncu kardeşimiz vardır. 4-1’in hiçbir yanında bulunmayan bir oyuncu var. Konuyu tahkime kadar götüren yıllardır antrenörlük yapan Mutlu kardeşimize bunun yakıştığını düşünmüyorum. Bunun yerine sahada futbol oynayıp kazanmayı düşünürlerse çok daha iyi iş yaparlar. Bir sürü takım kendi evlerine gelecek. Avantajları var. Netice itibarıyla tekrar Saruhanlı’ya gideceğiz. Orada belki rövanşı Saruhanlı alacak ama Saruhanlı’dan kat kat üstün bir takımız. Rakibimizi yenecek güçteyiz ki yendik ilk maç. Sadece Saruhanlı ve Donatım iyi futbol oynuyor demek yanlıştır” dedi.

“MANİSALI ANTRENÖRLERE DEĞER VERİLMELİ”

Selman Alkış, Manisalı antrenörlere hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini kaydederek, “Bazı şahısların Manisa’dan hocalar yerine dışardan antrenörlere yönelmesi doğru değil. Taner Taşkın gibi bir değeri ile Manisaspor şuanda lider konumda. Büyükşehir Belediyespor iyi bir hoca ile çalışıyor ama BAL Ligi’nde şampiyon olan Hakan Şapçı’da iyi bir hocaydı. Manisa’da Manisalı antrenörlere değer verilmesi lazım. Tabi antrenörlerinde kendisini geliştirmesi gerekir. Eski antrenörlük anlayışından uzaklaşılması lazım” diye konuştu.

“SANAYİSPOR, İSMİM ÜZERİNDEN SİYASETE ÇEKİLMEK İSTENDİ”

Siyasi konumundan ötürü Sanayispor’un siyasete çekilmek istendiğini belirten Alkış, “Biz sporla siyaseti asla birbirine karıştırmayız. Siyaset ile geçtiğimiz dönemlerde ilgilenmiştim. Siyaseti bıraktım. Hala daha siyasetle birlikte anılmak yanlış. Ben futbol antrenörü olarak elimden gelenin en iyisini yaparak birçok takımda başarılar elde ettim. Muhakkak herkesin gönlünde bir parti olabilir ama benim siyasetle işim yok. Karaağaçlı Belediyesi ile farklı bir partinin belediye başkanı ile çalıştım. Farklı bir partiden Üçpınar Belediyesi ile çalıştım. Özel idarespor devlet kurumuydu, farklı bir anlayış içerisindeydi. Çalıştım. Beni bu kulüplere davet ederlerken bana hiç kimse ‘hangi siyasi partilisin?’ diye sormadı. Bunlar sporla bağdaşmayan şeyler. Liglerdeki başarılarım neticesinde telefonlarım arandı ve teklifler aldım. Nitekim Sanayispor, sezon bitmeden iki maç kala teklifini sundu. Hedef olduğu için kabul ettim. Şuanda önümüze ne engel konursa konsun, lige Sanayispor’da başladım, Sanayispor’da tamamlamak istiyorum. Biz bir bütün olduk. Bu takımın karşısında da kolay kolay kimse duramaz. Rakiplerimize de saygılıyız” diye konuştu.

“EN FAZLA İKİ SENE SONRA…”

Son olarak kendi kariyeri ile ilgili soruyu da yanıtlayan Alkış, iki yıl sonra profesyonel liglerde çalışmayı hedeflediğini ifade ederek, “En fazla iki sene daha amatör liglerde çalışmayı düşünüyorum. İki yıl sonra profesyonel liglerde çalışmayı hedefliyorum. BESYO mezunuyum. Bu bilgi ve birikime sahip olduğumu düşünüyorum. Futbol oynadım, 10 seneyi aşkındır antrenörlük yapıyorum. Bir şekilde bir yerden başlayıp Türk futboluna hizmet etmek istiyorum. Profesyonel bir takım bana verilse çok başarılı olacağıma inanıyorum. En büyük hayalim gelecek 5-10 yıl içerisinde Manisaspor’u çalıştırmak” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.