İşadamlarına Schengen Vizesi Anlatıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu tarafından vize toplantısı yapıldı.

İşadamlarına Schengen Vizesi Anlatıldı

Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmek için alınan shengen vizesi  taleplerinde yaşanan sıkıntıların görüşüldüğü ve bu sıkıntılara çözüm yollarının anlatıldığı toplantıda konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, hala bu toplantılarla sorunlara çözüm önerileri aranmasından büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirerek, ‘Kıbrs Rum Kesimi’nin, Bulgaristan’ın,  Romanya’nın, eski Doğu Bloğu ülkelerinin bile üyesi olduğu AB’ ye girememiş olmamız kabul edilemez’ dedi.

Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Manisa TSO) ev sahipliğinde düzenlenen TOBB-AB Delegasyonu Vize Toplantısı Manisa TSO Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Toplantı için Manisa’ya gelen AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi Jörg Dieter Köstinger, Almanya İzmir Konsolosu Oliver Hansh, İtalya Konsolosu Luigi Lannuzi ile İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Genel Sekreteri Çiğdem Nas ilk olarak Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’i ziyaret ettiler.  Meclis Başkanı Hayati Dolman, Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Yönetim Kurulu Üyeleri Banu Tatlıcıoğlu Sevimli, Mehmet Fatih Özer, Serhat Çetin ve Oda’nın Akademik Danışmanı Doç.Dr.Mahmut Kargın ile bir araya gelen konuk diplomatik heyet yapılan görüşmede, AB ile Türkiye arasındaki vize konularında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

AB ülkelerindeki vize uygulamalarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Türkiye'nin AB ülkeleriyle ciddi anlamda bir ticareti olduğunu belirterek, vize uygulamalarına getirilecek kolaylıkların ikili ilişkileri, paralelinde de ticareti daha da artıracağını söyledi. Düzenlenen toplantının, vize uygulamalarında yaşanan sıkıntıları çözme anlamında bir yol haritası belirleyeceğini kaydeden Başkan Erbil, "Bu yol haritasının, iş adamlarımız başta olmak üzere AB ülkelerine yapılacak her türlü ziyarette Türk vatandaşlarının önüne engel teşkil eden vize uygulamalarını daha esnek hale getireceğini umut ediyoruz’ dedi.

Görüşmelerin ardından AB Delegasyonu yetkilileri, Manisa TSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen  TOBB-AB Vize Toplantısında Manisalı İşadamlarıyla buluştular. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Meclis Başkanı Hayati Dolman, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar  Odaları Birlik Başkanı Hasan Geriter, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı, Tevfik Aslaner, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Manisa TSO Meclis Üyeleri ve Manisalı İşadamlarının katıldığı toplantıda Schengen Vizesi’nde yaşanan sıkıntılar ve bu sıkıntıların çözüm yolları konusunda yapılan çalışmalar anlatıldı.

Toplantının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, ‘Öncelikle ifade etmeliyim ki bizim hala böyle toplantılarla sorunlarımıza çözüm önerileri aramamızdan üzüntü duyuyorum. Kıbrıs Rum Kesimi’nin, Bulgaristan’ın, Romanya’nın,  eski Doğu Bloğu ülkelerinin bile üyesi olduğu AB’ye girememiş olmamız kabul edilemez. Genç ve dinamik nüfusu,  her geçen gün gelişen insan ve eğitim kalitesi, sanayisi, tarımı, lojistiği ticareti  ve ekonomisi ile Türkiye bugün kendisinden 20 yıl sonra başvurup AB üyesi olmuş bir çok ülkenin her türlü standartının önündedir. Türk Hava Yollari bugün neredeyse Dünyanın en çok noktaya uçan havayolu şirketi. Ve bu sene Barcelona kulübünün  ulaşım  sponsoru. Dünyanın en iyi hava yollarından birisisiniz, Dünyanın en iyi futbol takımına küresel bir markaya ulaşım sponsoru oluyorsunuz, ama bu görüşmeleri yapmak ve anlaşmaları imzalamak üzere İspanya’ya gidecek yetkililer, önce Türkiye döneceklerinin garantisi gösteren belgeleri konsolosluğa sunuyorlar,  sonra randevu aldıkları günde gidip parmak izi veriyorlar, sonra da gidip pasaportlarini aliyorlar.  Sonra o ülke gümrüğünde AB  üyesi olmayanların gişelerinin önünde bekliyorlar.  Ve iyice sorgulanıp ülkeye giriş yapabiliyorlar.  Bu aslında ne kadar traji komik bir olay değil mi?’ dedi.

AB ve Türkiye arasında müzakerelerin sürdüğünü sözlerine ekleyen Başkan Erbil, ‘ Vize uygulamasında inşallah sona yaklaşıyoruz. Ülkemizde zaten bizim kanun ve mevzuatlarımızdan kaynaklanan bir pasaport rengi sıkıntısı var.  Yani süresini dolduran bir öğretmen yeşil pasaport alıp AB ülkelerine vizesiz girerken, eğer  eşi yeşil pasaport sahibi değilse,  tüm iş adamlarımız aynı vize uygulamasi ile karşılaşıyor. Bu bizim bürokratik sorunumuz. Ama sizlerde vize verirken  ve vize süresi belirlerken sizin ülkenizle ticaret yapan iş adamlarımızın iş hacimlerine bir bakın, çalışan sayıarına bir bakın, vize süresini ve giriş çikiş durumunu ona göre belirleyin. AB üyesi bir ülkeye bir teklif verdiniz. Dediler ki bir hafta sonra gelin görüşelim, diğer firma temsilcileri ile de o gün görüşeceğiz. Eğer vizeniz yoksa gitti iş….  Şu bir gerçek ki lojistik konumu ile Avrupa ihracatı ve üretimi için Türkiye çok önemli bir ülkedir. Gerek tarım, gerek sanayi alanında yaptığımız üretim ve imalatlarla da  AB’nin ihtiyacını en kısa sürede ve en ekonomik lojistik ile sağlayacak ülkeyiz. Vize kolaylıkları ile sizinle ticaret yaparken biz kazanıyoruz ama aslında siz de en az bizim kadar kazanıyorsunuz. Ülkeler arası bağları güçlendirmenin, krizleri firsatlara dönüştürmenin siyasal ilişkilerin temellerinin sağlam olmasının ve karşılıklı iki ülke siyasetçilerinin işi yokuşa süren değil kolaylaştırmacı olmasının yolu ticarettir’ diye konuştu.

Başkan Erbil’in konuşmasının ardından söz alan İtalya İzmir Konsolosu Luigi Lannuzi, bölgede en fazla Schengen vizesi veren ülke olduklarını söyledi. Manisalı İşadamlarına da daha hızlı vize almaları konusunda yardımcı olacaklarını belirtti.

 

Konuşmaların ardından Almanya İzmir Konsolosu Oliver Hansh AB Üyesi bir ülke perspektifinden Tükiye’de vize kodu uygulaması, AB Ankara Delegasyonu Temsilcisi Jörg Dieter Konstinger, Geri Kabul Anlaşması ve Vize kolaylaştırılması konusundaki diyalogda gelinen son durum hakkında katılımcılara bilgi verdiler. İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Çiğdem Nas ise Vize Şikayet Hattı. Türk vatandaşlarının Schengen Vize kuralları hakkındaki görüşlerini anlatı.

Toplantının son bölümünde ise Manisa Oda ve Borslar Akademik Danışmanı Mahmut Kargın’ın moderatörlüğünde katılımcıların soruları AB Delegasyonu heyeti tarafından cevaplandırıldı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.