İNFAZ YASASI DEĞİŞİYOR ‘AF’ KAPIDA MI?

Cezaevi yönetmeliğini Başsavcı Şimşek yorumladı: “O değişiklik af değil pansuman”

İNFAZ YASASI DEĞİŞİYOR ‘AF’ KAPIDA MI?

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin kamuoyunda ‘kısmi af’ şeklinde yorumlanmasını Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek değerlendirdi. Değişikliğin 20 yıl ile 3 yıl ceza alan mahkûmların cezalarının son bir yılında denetimliye ayrılmalarında hakkaniyetli olunmadığı gerekçesiyle yapıldığının bilgisini veren Başsavcı Şimşek, asıl değişikliğin ilerleyen günlerde Adalet Bakanlığı tarafından 5275 Sayılı İnfaz Yasası’nda yapılacağını açıkladı.


22 Ağustos tarihinde 29453 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nin kamuoyunda ‘kısmi af’ şeklinde yorumlanması üzerine konuya Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek açıklık getirdi. Yönetmelikte yapılan değişikliğin af niteliği taşımadığını belirten Başsavcı Şimşek, asıl kapsamlı değişikliğin 5275 Sayılı İnfaz Yasası’nda yapılacağının bilgisini verdi.

İNFAZ YASASI’NDA DAHA GENİŞ KAPSAMLI DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAK

Adalet Bakanlığı’nın sadece Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği’nde değil 5275 Sayılı İnfaz Yasası’nda da geniş kapsamlı bir değişikliğe gidileceği bilgisini ilk kez paylaşan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek: “Şimdi o yönetmelikte değişiklik yapılmasındaki gerekçe için hakkaniyete uygunluk esas alındı biraz. Mesela adam 20 yıl ceza almış, bu cezanın belli bir kısmını kapalı cezaevinde geçiriyor. Ondan sonra açık cezaevine ayrılıyor. Açığa ayrıldıktan sonra da mahkûm cezasının son bir yılını denetimli olarak ya devletin bir kurumunda ücretsiz çalışarak ya da haftanın belirli günlerinde herhangi bir yere imza şeklinde geçiriyor. Sonra dediler ki ‘biz bunu 20 yıl ceza alana da 3 yıl ceza alana da eşit uyguluyoruz. Bu hakkaniyete uygun değil’. Yani son bir yılını 20 yıl alan da, 3 yıl alanda son bir yılını denetimli geçiriyor. Adalet Bakanlığı buna şimdi kademeli bir sistem getirecek. Asıl önemli değişim orada yaşanacak” dedi.

BU DEĞİŞİKLİK AF DEĞİL

Yönetmelik değişikliğinin kamuoyunda af olarak yorumlanmasına ise Başsavcı Şimsek şu yanıtı verdi: “Hayır, bu af olarak değerlendirilemez. Af, bütün hukuki neticeleriyle şahsa verilen cezanın infazının bitirilmesidir. Burada öyle bir şey yok. İnfaz devam ediyor. Yani şahsın cezaevinden çıkması infazının bittiği manasına gelmiyor. Denetim süresince de infaz devam ediyor. Çünkü şahıs eğer denetime riayet etmezse tekrar cezaevine alıyoruz. Yani bu yönetmelik değişikliği kısmi bir af değil de o çerçevede geçici bir pansuman tedbir gibi yapıldı”

İKİ CEZAEVİNDE 2400 CİVARI TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR

Yapılan yönetmelik değişikliklerinin cezaevlerinde yaşanan doluluk oranından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorduğumuzda ise Başsavcı Şimşek, “O zaten eskiden beri konuştuğumuz bir husus. Yani Türkiye’deki bütün cezaevlerinde şu an kapasitelerinin üzerinde hükümlü ve tutuklu var. Yani buna devletin bir şekilde çözüm bulması gerekiyor. Böyle ara sıra pansuman tedbirler alınarak çözüm bulmaya çalışılıyor. Kapalıdaki mahkumu daha erken açığa, açıktakini de bir an önce denetimliye ayırarak cezaevlerindeki sayıyı düşürmeye çalışıyorlar. Gün itibariyle tahliyeler ve değişimler nedeniyle tam bir sayı veremem ancak yaklaşık 700’ün üzerinde E Tipi’nde, bin 100 civarı T Tipi’nde ve bir de bu iki cezaevini açıklarında toplam 600’e yakın tutuklu ve hükümlü var” diyerek yanıtladı.

Kaynak: HAYAT Gazetesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.