İmzalar Gelecek İçin Atıldı

Yunusemre Belediyesi ile Celal Bayar Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile YUKA (Yunusemre Kent Akademisi)'nin temelleri atıldı.

İmzalar Gelecek İçin Atıldı

Yunusemre Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen protokol imza törenine Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ile CBÜ Rektörü Kemal Çelebi, hayırlısı olsun diyerek imzaları attılar.

Yunusemre Kent Akademisi'nin Prokotol İmza Töreni'nin açılış konuşmasını ve Akademi'nin çalışmaları hakkında bilgiyi Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel verdi.

"EMEKLEMEDEN "YÜRÜMEYE GAYRET EDİYORUZ"

Protokol imza töreninde konuşan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, "Bugün burada bir güzelliğe daha imza atıyoruz. Yunusemre olarak, üniversitemizin büyük bir kısmını bünyemizde barındırıyoruz. Yunusemre Belediyesi olarak, daha yeni kurulan bir belediye olmamıza rağmen, yaptığımız büyük projelerle, tabiri caizse emeklemeden yürümenin gayreti içerisine girdik. Kentsel dönüşümle ve Toplu konutla ilgili büyük hamleler gerçekleştirdik. Zaman hızla geçiyor. Biz az zamanda çok iş yapabilmek için çaba sarfediyoruz. Kentimizin geleceği, kentin şehir merkezi, kent kültürü, kültür merkezleri vs gibi bir çok projemiz var. Bunların dışında kentin gelişimi, sosyo-ekonomik yapısı, mimarisi, tarihi, kültürü gibi bir çok önemli konular var. Eminim ki bu konuda üniversitemizde de çok önemli birikimleri ve çok değerli hocalarımız var. Bu değerli akademisyen arkadaşlarımızdan da istifade etmeyi amaçlıyoruz. Kentimizin geleceği adına böylesine güzel bir oluşumu kurduk. Bugün atacağımız imzalarla hayata geçirecek olduğumuz Yunusemre Kent Akademisi'nin de başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyorum" dedi.

"EN CİDDİ PROJEMİZ YUKA'DIR"

YUKA'nın protokol imza töreninde konuşan Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Kemal Çelebi de, "Celal Bayar Üniversitesi'nin görevi sadece yüksek öğretim vermek değil, sadece bilimsel çalışmalar yapmak değil. Üniversiteler aynı zamanda bilgilerini deneyimlerini çevre ile paylaşmak zorundadır. Yani biz Üniversite olarak, kamu kurum ve kuruluşlarımızla, belediyelerimizle her türlü işbirliğine hazırız. Bu anlamda şunu çok rahat söylemeyelim ki, şimdiye kadar yapmış olduğumuz en ciddi işbirliğimizi Yunusemre Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz projedir. Sayın Başkanımızın akademik bir geçmişinin olması da, Üniversitemizin kıymetini bilmesi açısından da önemlidir. Eskiden ülkeler arası, devletler arası rekabetler yaşanırdı. Şimdi ise kentler arası rekabetler yaşanmakta. Günümüzde devletten bireye doğru bir yönetim anlayışı gittikçe artmaktadır. Merkeziyetçi yönetim, yerini güçlü yerel yönetimlere bırakıyor. Kentlerin rekabet güçlerini artırmaları, sürdürülebilir kentsel kalkınmayı gerçekleştirmeleri, ancak bilgi ile mümkün olacaktır. İşte biz de bugün burada bu temel de bir işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, biz üniversite olarak Yunusemre Kent Akademisi'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda, her türlü bilimsel toplantıyı, konferansı, sempozyumu gerçekleştireceğiz. Talep edilen araştırmaları yapacağız. Her türlü akademik danışmanlık hizmetini de vermeye hazırız. Böyle güzel bir işbirliğinin gelecekte, faydalı ve verimli sonuçlar üreticine inanıyorum. Bu işbirliğinin de bundan sonra güçlenerek devam edeceğini olan inancım da tamdır. Yunusemre Kent Akademisi'nin başarılı, faydalı, verimli çalışmalar gerçekleştirmesi ediyor, hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen YUKA Protokol imza törenine; Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, CBÜ Rektörü Kemal Çelebi, Belediye Başkan Yardımcıları, Rektör Yardımcıları, Akademisyenler ve Daire müdürleri katıldı.

İLK İCRAATI 'KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KENT MİMARİSİ' ÇALIŞTAYI OLACAK

Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, Yunusemre Kent Akademisi hakkında yaptığı bilgilendirme konuşmasında, "İlk etapta 3 ana çalışma grubu belirlenen YUKA'da tüm çalışmalar bu ana gruplar altında şekillendirilecek. Bu gruplar; Sosyo-ekonomik Çalışma Grubu, Kent Mimarisi ve Estetiği Çalışma Grubu, Tarih, Kültür ve İnsan Çalışma Grubu. Çalışma gruplarının ilk etapta yapacağı işler arasında ev hanımlarına yönelik olarak finansal okur yazarlık eğitimleri, Yunusemre İlçesi Demografik yapı araştırma ve bu çerçevede projeler oluşturulması, Belediye ve ilçenin güçlü, zayıf yönlerinin araştırılması, fırsat ve risklerin değerlendirilmesi bulunuyor. Koordinasyon Kurulu her ayın 2. haftası olmak üzere rutin aylık toplantılar gerçekleştirecek. Fikir Meclisi ve Proje Üretim Merkezi bu yapı ile koordineli olarak çalışacak. Akademi, ilçeye yönelik çalışılacak, direkt veya dolaylı olarak kent hayatına katkısı dokunabilecek, şehre kimlik katabilecek doktora ve yüksek lisans tezleri için akademik yıl içinde ödüllü tez yarışmasına çıkmayı planlıyor. Üniversite bünyesinde 'Genç Akademi Düşünce Kulübü' adı altında ilçede okuyan üniversite öğrencilerinin de sürece dahil olması adına bir öğrenci kulubü kurulacak. Yunusemre Kent Akademisi'nin ilk çalışması da 18 Mayıs 2015 tarihinde 'Kentsel Dönüşüm ve Kent Mimarisi' Çalıştayı olacak" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.