İhracat Rekortmeninden Üzümcülere Uyarı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde faaliyet gösteren ihracatçı firma sahibi Ali Uçak, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi krizin üzüm üreticilerini de etkileyeceğini söyledi.

İhracat Rekortmeninden Üzümcülere Uyarı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde faaliyet gösteren ihracatçı firma sahibi Ali Uçak, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi krizin üzüm üreticilerini de etkileyeceğini söyledi.

Uçak Kardeşler Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uçak, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi kriz ile ilgili olarak üzüm üreticilerini uyardı. Rusya’yla yaşanan kriz nedeniyle 2016 yılının üzüm üreticileri için zorlu geçeceğini savunan Uçak, ihracatçı firmaların yeni pazarlar aradığını söyledi. Alaşehir’de faaliyet gösteren, 2014 yılında 55 bin, 2015 yılında 45 bin ton yaş üzüm ihracatı ile Türkiye’nin en çok üzüm ihracatını yaptıklarını söyleyen Uçak, "Yaş üzüm için en büyük ihracat yaptığımız Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Rusya pazarımız zora girdi. Üzüm ihracatımızın yüzde 80’nini Rusya ya yapıyorduk. Bu gelişme üreticiler ve ihracatçılar için olumsuz bir gelişme. Bundan sonra başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yeni pazarlara yönelmek zorundayız. Uluslar arası kriz siyasi bir krizdir. Bizim işimiz ticaret yapmak. Bunun için de devletimizin yaratacağı yeni pazarlara açılmak, bu yeni pazarların istediği nitelikte ürün üretmek ve pazarlamaktır. Uluslar arası kriz devletlerin politikasıdır. Biz devletimizin izleyeceği politikaya saygı duyarız. Avrupa pazarı Rusya’ya göre daha zor bir pazar. Çünkü kalite beklentisi çok yüksek ve kalıntı konusunda. Avrupa ülkelerinin MRL değerleri daha düşük. Üreticiler ürünlerinde kullandıkları zirai mücadele ilaçlarını mutlaka sorumluluğunu alabilecek danışman, ziraat mühendisi veya zirai ilaç bayisinin kontrolünde kullansın. Kullandığı ilaçları, uygulama zamanlarını ayrıca ürün yetiştirme aşamasındaki tüm uygulamalarını mutlaka kayıt altına alsın. Aksi taktirde ürününü istediği şekilde satması çok zor olacaktır. Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümde, üreticilerin çok yaygın kullandığı, bağda salkım güvesine karşı önerilen chlorpyrifos-ethyl etken maddeli ilaçlarda Avrupa Birliği, üzüm maksimum kalıntı limitini 0.5 ppm’den 0.01 ppm’e düşürme kararı aldı. 10 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni değerler üreticileri ve ihracatçıyı daha da zorlayacaktır. Dolayısıyla üreticileri ’Yaş satamazsam, kuru satarım’ güvencesi de bundan böyle azalmış olacaktır. Üretici-ihracatçı-ilaç bayileri hep birlikte çalışmak zorundayız" dedi.

"ÜRETİCİLERE YARDIMCI OLACAĞIZ"

Üreticilere yardımcı olacakları mesajını veren Uçak, "En çok ihracat yaptığımız Rusya pazarının bitmesi üzerine üreticilerimiz ve ihracatçılarımız mutlaka olumsuz yönde etkileneceğiz ama bu demek değildir ki oturup Rusya ihracatımızın açılmasını bekleyeceğiz;yeni pazarlar bulmaya, var olan pazarlarda tonajımızı arttırmaya çalışacağız. Bu sebeple Üreticilerimizin denetimli, kontrollü, sağlıklı, güvenli, kaliteli ürün yetiştirebilmeleri ve mağdur olmamaları için firma olarak, eksperlerimiz ve zirai danışmanlarımızla üreticilerimize yardımcı olacağız. Üreticilerimize danışmanlık konusunda destek vereceğiz. Bundan sonra ülkemizin en çok yaş üzüm ihracatı yaptığı ülkeler sıralamasında, Rusya pazarı yerine Avrupa ülkeleri birinci sıraya yükselecek. Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmek, ekmeklerini çıkarabilmek ve yetiştirdikleri ürünlerini satabilmeleri için her türlü desteği vereceğiz" diye konuştu.

TARIM İLAÇLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Üzüm üreticilerin kullandığı tarım ilaçlarına dikkat çeken Uçak, "Üreticilerimizin de 2016 yılı ürün sezonunun başladığı şu günlerde kullandıkları her türlü gübre, ilaç gibi tarımsal ilaç kalıntısında dikkatli olmaları gerekir. İhracatta ülkemize en çok gelir sağlayan ürünlerin başında üzüm geliyor. Bu başarıda üretici ve ihracatçının büyük payı vardır. Üzümün kalitesi iyi olduğu zaman yurtdışındaki Pazar daha kolay bulunacaktır. Rekabet gücümüz artacaktır. Önümüzdeki üretim sezonunun üreticilerimiz ve bizler için bereketli, kaliteli, sağlıklı ve bol kazançlı geçmesini dilerim" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.