İHOP'tan 28 Şubat Açıklaması

Manisa İmam Hatip Okulları Platformu Başkan'ı Bilal Demir, 28 Şubat post-modern darbesinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yayımladı. Demir, 28 Şubat sürecinde 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulaması ile imam hatip okulları ve meslek liselerinde okuyan öğrencilere ağır bedellerin ödetildiğini söyledi.

İHOP'tan 28 Şubat Açıklaması

28 Şubat'ın bir demokrasi faciasının yıldönümü olduğunu dile getiren ve bugünün demokrasi tarihimize kara bir leke, demokrasinin rafa kaldırıldığı, katledildiği bir dönem olarak hafızalara kazındığını dile getiren Bilal Demir, "28 Şubat müdahalesi ülke tarihinin unutulmaz olaylarından bir tanesi olmuş ve tarihimize post-modern darbe olarak geçmiştir. Bu müdahale sadece siyaseti, sadece seçilmişleri hedef alan darbe girişimi olarak değil, vatandaşımıza, memurlara, iş dünyasına, öğrencilere yaptığı zulümle de her zaman hatırlanacaktır. 28 Şubat'ta farklı yöntemler izlenmiştir ama öncekilerde olduğu gibi bizzat millet hedef alınmıştır. Seçimle gelen, yasalar çerçevesinde görev üstlenmiş bir hükümet kirli senaryolar ve tertipler marifetiyle görevden uzaklaştırılmış siyaset vesayet altına alınmak istenmiştir. Bu ülkeye ağır bedeller ödetmiş, ağır faturalar yüklemiş, Türkiye'nin kalkınma ivmesini yavaşlatmış ilerleme hamlesine ağır darbe vurmuştur" dedi.

“28 ŞUBAT İMAM HATİP VE MESLEK LİSELERİNİ MAĞDUR ETMİŞTİR”

28 Şubat hükümeti döneminde imam hatip liselerinin kapatılma tehlikesiyle başbaşa kaldığını belirten Manisa İmam Hatip Okulları Platformu Başkanı Bilal Demir "Bu süreçte İmam Hatip Okulları ve Meslek Lisesi öğrencileri mağdur edilmiş, sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasıyla gençlerimizin, eğitim hakları engellenmiştir. Milletimizin maneviyatını hizmet eden vakıf ve dernekler hareket alanları kısıtlanmış, Kuran kurslarının birçoğu çeşitli bahanelerle kapatılmıştır. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim adı altında imam hatip okullarının ve din eğitiminin engellenmesine yönelik bu girişime karşı çıkan milletimizin talepleri maalesef, 28 Şubat sürecinde göreve gelen hükümet tarafından gözardı edilmiştir. Milletimiz yaşanan bu zulme sessiz kalmamış ve bu kararları uygulayan partileri ağır bir şekilde cezalandırılmış, siyasetten saf dışı bırakmıştır. 28 Şubat sürecinde yaşadığımız kötü uygulamaların en acısı ve bizleri en çok üzen yönü de yapılan, bu bütün zulümlerin seçilmiş siyasiler tarafından yapılması, antidemokratik bütün kararların, siyasiler tarafından uygulamaya konulmasıdır. Türk Siyasetçileri o dönemde mahallesi dik bir duruş sergileyememiş, cuntacıların vesayetçilerin, karanlık güçlerin aldığı haksız kararları uygulamak için adeta birbirleri ile yarışmışlardır" dedi.

“DEMOKRASİ TARİHİMİZİN YARISI İHTİLALLER İLE GEÇMİŞTİR”

Demokrasi tarihimizin yarısının ihtilal, sıkıyönetim ve olağanüstü hallerle geçerken, gerçekleşmiş ya da gerçekleşmemiş birçok darbeyi yaşayan Türk halkının artık darbe istemediğini vurgulayan Demir, "Çünkü demokratik sürece ve siyasi işleyişe yapılan müdahalelerin sonunda, ülkemiz her açıdan geriye giderken siyasi ve toplumsal travmalar da yaşamıştır. Darbeler sonucunda başta anayasa olmak üzere hayatımıza nüfuz etmiş düzenlemelerin, sivil ve demokratik bir anlayışla yeniden ele alınması, daha demokratik bir Türkiye için yeni sivil demokratik bir anayasanın hayata geçirilmesidir “dedi.

“SON YILLARDA DEMOKRATİKLEŞME ADINA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMIŞTIR”

Türkiye'de son yıllarda demokratikleşme adına atılan adımlarla birlikte önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Bilal Demir "Manisa İmam Hatip Platformu olarak, bütün azınlıkların kendini ifade edebildiği bir demokrasiyi, ayrı ve farklı düşüncelerin rahatlıkla ifade edilebildiği, herkesin birbirinin inancına, dünya görüşüne, yaşam alanına, saygı gösterdiği bir anlayışı destekliyoruz. Farklı fikirlerin, farklı düşüncelerin, ifade edilmesi demokrasimizi güçlendirir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki demokratik talepleri dile getirmek bahanesiyle, düşüncelerini açıklamak bahanesiyle hiç kimsenin hiç kimseye hakaret etme özgürlüğü yoktur" dedi.

“ERBAKAN İSMİ DEMOKRASİ TARİHİNE ALTIN HARFLERLE YAZILACAKTIR”

Demir son olarak "28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümünde dönemin başbakanı olarak büyük haksızlıklara uğrayan bu kararları uygulamadığı için, anti demokratik yollarla iktidardan düşürülen, dava ve mücadele insanı eski Başbakanımız Prof.Dr. Sayın Necmettin Erbakan'ı rahmetle ve minnetle anıyorum. Necmettin Erbakan ismi demokrasi tarihimizde altın harflerle anılacaktır. Milletimiz için kendini feda ederek, yapmış olduğu mücadele asla ve asla unutulmayacaktır" dedi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.