HÜKÜMET ÇİFTÇİNİN FERYADINI DUYSUN

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu bu yıl mağdur olan üzüm üreticisinin sorunlarının çözülmesi için hükümetin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Nurlu Yaptığı yazılı açıklamada; "Çekirdeksiz Kuru üzüm rekoltesinin çok yüksek açıklanmasının ardından fiyatların aşırı düşmesi Manisalı üzüm üreticisini mağdur etmiştir. Geçen yıl 5.50- 6.00 lira olan üzüm bu yıl 2.50, 3.00 lira civarındadır. Bu fiyatlar maliyetin bile altındadır. Hükümet çiftçinin feryadını duysun" dedi.

HÜKÜMET ÇİFTÇİNİN FERYADINI DUYSUN

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu'nun açıklaması şöyle; 

"Rekolteyi Üretenler Açıklasın
Manisa dışındaki kuruluşlar tarafından açıklanan yüksek rekolte yüzünden üzüm fiyatlarını düşeceği algısı yaratılmış ve bunda da başarılı olunmuştur.
Kuru üzüm rekoltesini satanların değil, üretenlerin açıklaması gerektiğini her fırsatta dile getirmekteyim. Çünkü alıp-satanlar sadece elde edeceği karı düşündüğü için piyasa ayak oyunları ile fiyatların artmasını önlemektedirler.
Bunun yanında yaş üzüm ihracatı aniden durduğu için en kaliteli, altın sarısı üzümler sergiye kesilmek zorunda kalınmıştır.
Kuru üzüm fiyatlarının çok düşük olmasından hoşnut olmayan herkes açıklama yaparak Manisa çiftçisinin sesini duyurmaya çalışmaktadır. Ziraat odaları, TARİŞ, çiftçi sendikaları ve Milletvekilleri açıklamalarıyla soruna çözüm arayışındadırlar.

İktidar Şikayet Makamı Değildir
Burada garip olan, iktidar partisinin Manisa Milletvekili Murat Baybatur AKP MYK üyesi sıfatıyla açıklama yaparak fiyatların düşmesinden Hükümeti değil, TARİŞ’i sorumlu tutmasıdır.
TARİŞ’in fiyat açıklamasını engelleyenlerin, şimdi neden fiyat açıklamadı diye eleştiri yapması abesle iştigaldir.
Yıllardır her olumsuzluğu paralele havale etmeye alıştıkları için, üzüm fiyatlarının düşmesini de başkalarının üzerine yıkmaya çalışmaktadırlar.
Sayın Milletvekili, iktidar makamının şikayet makamı değil, icraat makamı olduğunun idrakine hala varamamıştır.  İktidar partisinin en yetkili makamında oturup soruna çözüm bulamıyorsa Manisa adına o koltukta oturmasının bir anlamı yoktur.

TARİŞ’i Bu Duruma Düşüren AKP’dir
AKP iktidara geldiği gün TARİŞ’e desteği kesmiş kooperatiflerin elini kolunu bağlamıştır. Şimdi sorunun kaynağı olarak gösterilmesi doğru değildir.  Çünkü sorunun temelinde AKP hükümetleri vardır. Şimdi kendilerinin de kabul ettiği dış politika hataları yüzünden komşu ülkelerle aramız açılmış tarımsal ürün ihracatımız ağır darbe almıştır.

İç Tüketim Artırılmalıdır
Bunlar aşılamayacak sorunlar değildir. CHP olarak çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının düşmesini önleyecek tedbirleri sık sık dile getiriyoruz.
Bu kapsamda iç tüketimi artırmak amacıyla;
Okul üzümü akıl üzümü projesi derhal hayata geçirilerek bütün ilk ve orta dereceli okullar ile yükseköğrenim kurumlarında üzüm dağıtımına başlanmalı.
Askeri birlikler, fabrikalar ve kamu kurumlarında kuru üzüm tüketimi teşvik edilmeli ve bunun için devlet müdahale alımı yapmalıdır.
İhracatı artırmak için uluslararası piyasada pazar araştırması yapılmalı ve kuru üzüm ihracatına teşvik verilmelidir.

Hükümet Çiftçinin Feryadını Duysun
Çiftçilik yapan, üzüm üreten bir Milletvekili olarak bu sorunları ben de aynen yaşıyorum. Manisa’nın tüm Milletvekilleri, ziraat odaları, TARİŞ, borsalar ve çiftçi örgütleri  soruna çözüm bulmak için bir araya gelmek zorundadır. CHP Milletvekilleri olarak çözüme yönelik her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız.
Hükümet Manisa çiftçisinin feryadını duymalı ve gereken tedbirleri acilen almalıdır. Yoksa tarım sektöründeki bu yangın Manisa’dan tüm ülkeye yayılacaktır.  "

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.