HESAP SIRASI RAMAZAN DOĞRU'DA!

Soma maden kazası ceza davasının 3’üncü duruşmasının ikinci celsesi başladı. Ailelerin ilgisinin azaldığı davaya Ramazan Doğru’nun sorgulanmasıyla devam ediliyor.

HESAP SIRASI RAMAZAN DOĞRU'DA!

Soma maden kazası ceza davasının 3’üncü duruşmasının ikinci celsesi başladı. Ailelerin ilgisinin azaldığı davaya Ramazan Doğru’nun sorgulanmasıyla devam ediliyor.


13 Mayıs 2014 tarihinde 301 işçinin hayatını kaybettiği, 162 işçinin yaralandığı Soma maden kazasının ceza davasına Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Soma maden kazası ceza davasının 3’üncü duruşmasının ikinci celsesinde Soma Kömürleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun çapraz sorgusu yapıldı. Dün Can Gürkan’ın sorgulandığı duruşmaya şehit madenci ailelerinin gösterdiği ilginin bugünkü celsede azaldığı görüldü.


Davada 8’i tutuklu sanık ’olası kastla ölüme sebebiyet vermek’, geriye kalan 38 sanık ise, ’bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olma’ suçlarından hakim karşısına çıkıyor.

Soma davasında müşteki avukatlarının sorularını cevaplayan Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Soma’daki bir saha ihalesinin açılması ve işçilerin işsiz kalmaması için diğer maden işletmeleri ile birlikte talepte bulunmak amacıyla işçileri 2011 seçimlerinde iktidar partisinin mitingine götürdüklerini söyledi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Soma davası, Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun müşteki avukatların doğrudan sorularını cevaplaması ile devam etti. Daimi nezaretçi Mehmet Erez’in de dosyasının eklenmesi ile 8’i tutuklu 46 sanığa ulaşan duruşmada, müşteki avukatları Denizer Şanlı ve Selçuk Kozağaçlı, Ramazan Doğru’ya doğrudan sorular yöneltti. Doğru’ya ilk olarak Denizer Şanlı soru sordu. Şanlı, Doğru’nun eşi Melike Doğru’nun Soma Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi olduğunu hatırlatarak,

 “İşçileriniz iktidar partisinin mitingine götürülmeye zorlandı mı? İşçileriniz mitinge götürüldüklerini ifade ediyor. Mitingde oldukları sürede yevmiyelerini de vermişsiniz.Yevmiyeleri siz mi karşıladınız?” diye sordu.

  Bunun üzerine Doğru’nun avukatı davayla ilgili olmadığı gerekçesiyle soruya itiraz etti, itiraz Mahkeme Başkanı tarafından kabul edildi. Şanlı’nın ardından Doğru’ya soru soran avukatlardan Selçuk Kozağaçlı ise bu sorunun, iktidar ile işletme arasındaki sıkı ilişki nedeniyle kamu kurumlarının denetimlerinde bir zaafiyet oluşturup oluşturmayacağı açısından önemli olduğunu belirtti.

“İŞÇİLERİ İŞSİZ KALMASINLAR DİYE MİTİNGE GÖTÜRDÜK.”

Doğru, bunun üzerine soruya cevap vermek istediğini söyledi. Doğru,

“2011’deki seçimlerden önce Tayyip Bey’in Manisa’da mitingi vardı. Bizde de o sırada 3 bin kişi çalışıyordu ve rezerv bitmek üzereydi. 3 bin işçi işsiz kalmakla yüz yüzeydi. Sadece bizde değil yanımızdaki İmbat ve Uyar’da da aynı şekilde mitinge insan götürüldü. Soma’daki sahada ağustos ayında bir ihale vardı. Bizim de bunun açılması ile ilgili talebimiz vardı. İşçilerimizin işsiz kalmaması için. Ve bu ihale oldu. Biz alamadık, Demirexport firması aldı” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİNDE ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARI VAR

Avukat Denizer Şanlı’nın sorularını yanıtlayan Doğru, Şanlı’nın geçmiş dönemde yaşanan iş kazaları nedeniyle Doğru’nun yargılanmalarını hatırlattı. Doğru, Şanlı’nın “Madencilik hayatınızda kaç işçi öldü?” sorusuna şu cevabı verdi: “25 yıldır Soma’da çalışıyorum. Madencilik dünyanın en tehlikeli ve zor işidir. Ne kadar istesek de önüne geçemeyebiliriz. 2002’den 2009’a kadar genel müdürlük yaptığım zamanlarda üç ölümlü kaza oldu. 2004 ve 2005 yıllarında. Genel müdür pozisyonundan sonra Eynez’de beş ölümlü kaza, bir de Işıklar’da ölümlü kaza meydana geldi. Dünyanın en tehlikeli ve zor işini yapıyoruz. Ne kadar tedbir alsak da bazen böyle kazalar olabiliyor.”

“EĞİTMEK İÇİN ELEMAN ALDIK”

Doğru, kendisine yöneltilen sorular üzerine işletme devralındığında iş güvenliği açısından yatırımlar yapıldığını, en basit örnekle üfleyici havalandırma yerine emici havalandırma yöntemine geçtiklerini kaydetti. Doğru, Şanlı’nın “Mekanize ayağa geçiyorsunuz ama işçi sayısı çok fazla. Teknoloji ilerledikçe işçi sayısı azalır, artmaz” demesi üzerine ise şu ifadeleri kullandı:

“Mekanize üretimde başarılı olduk. Mekanizeyi 2011 yılının Eylül ayında kurduk. Üretim 2,5 milyon tondu. Bu havzada ilk kez mekanize üretimi kurduk. Soma’nın geleceği için, mekanize üretimi işçilerin öğrenmesi için işçileri eğitim amaçlı aldık. Mekanize üretimin Soma’ya yerleşmesi için, işçi yetiştirmek için eleman aldık.”

“İMZA BANA AİT DEĞİL”

Şanlı, Doğru’ya Can Gürkan ile aralarındaki iş güvenliği yetki ve sorumluluğu imzası konusundaki husumeti de sordu. Kendisinin iş güvenliğinde yetki ve sorumluluğunun bulunduğuna ilişkin bir evrak imzalamadığını, o evrağı kazanın 2. gününde mahkemede öğrendiğini kaydeden Doğru, “Bilgim, Can Gürkan’ın avukatının mahkemeye sunduğu evrakta sorumluluk yüklendiğine yöneliktir. İmza da bana ait değildir” dedi.

“KARARI BEN VERDİM”

Şanlı’nın ardından soru soran Kozağaçlı da, Can Gürkan’ın, “Merzifon’daki ocağı tehlikeli bulduğum için kapattım” sözlerini hatırlatarak kapatma kararını asıl kimin verdiğini sordu. Doğru, kararı kendisinin verdiğini, bu kararı patronuna ilettiğini ve ocağın kapatıldığını söyledi. Doğru, “A panosunu işletmeyi devraldığımızda üretime aldık. Yoğun metan zehri olduğunu fark ettik. Kapatma kararını da ortaklaşa verdik. Emniyet mühendisi, işletme mühendisi ve Can Bey de vardı. Kararı birlikte verdik” diye konuştu. Kozağaçlı bu kez de “Size güvenmeyen, imza yetkiniz olmadığı halde size sorumluluk yükleyen patron varken ‘kararı ben verdim’ mi diyorsunuz?” diye sordu. Doğru bunun üzerine, “A panosu kapandığında Alp Gürkan patrondu. Merzifon’da da Can Gürkan yönetim kurulu başkanı değil yönetim kurulu üyesiydi” cevabını verdi. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.