Herkes Çin'den Alıyor Çin Manisa'dan!

Türkiye’nin en yatırım yapılabilir yeri seçilen Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımlarını hızlandıran Elginkan Topluluğu ve Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, ECA şirketler topluluğu olarak her kriz döneminden büyüyerek çıktıklarını söyledi. Avrupa’da yaşanan sıkıntılardan dolayı Asya Pasifik ülkelerine yöneldiklerini kaydeden Akçen, Çin’e bile radyatör ve kombi sattıklarını açıkladı.  

Herkes Çin'den Alıyor Çin Manisa'dan!

Herkes Çin'den Alıyor Çin Manisa'dan
İlgili Galeriye Git
KRİZ DÖNEMLERİNDEN BÜYÜYEREK ÇIKIYORUZ

  Türkiye’nin en önemli kuruluşlarından biri olan ve Elginkan Vakfı tarafından yönetilen ECA firmasının bünyesinde bulunan Manisa’daki fabrikalardan biri olan Elba Basınçlı Döküm Sanayi A.Ş.’de Fabrika Müdürleri ile birlikte düzenlenen basın toplantısında Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen şirketlerin kriz dönemlerinden nasıl büyüyerek çıktığını anlattı.


TÜRKİYE'DE RADYATÖRDE 1. SIRADAYIZ
  Sürekli olarak yatırımlarına devam ettiklerini kaydeden Akçen, “Biz burada yatırım yapıyoruz. Seramik fabrikamız var Vitrifiye, Serel. Yeni yerler var daha da büyüteceğiz. O zaman daha çok insan çalışacak. Daha yeni ürünler yapacağız. Musluk fabrikamızın, Valfsel’in yeni yatırımları var ona da yeni yerler alıyoruz büyütüyoruz. Sığmıyoruz çünkü. Çok şükür bu sıkıntılı zaman da bile satışlarımız iyi. 2015 yılını da gayet iyi rakamlarla kapattık. İhracatımız da oldu. İç pazar, dış pazarda iyiyiz çok şükür. Elba radyatör fabrikamız var. Onun yeni bir hattı var. 20 milyon dolarlık sadece bir hattır bu yeni bir fabrika değil onu yapıyoruz. Türkiye’de de radyatörde öncüyüz, birinci sıradayız.” dedi.
KRİZLER BİZİ ETKİLEMEDİ
  Küresel anlamda yaşanan ekonomik krizlerin kendilerini hiç etkilemediğini kaydeden Akçen, “Krizler bizi etkilemedi. Satışımızın yüzde 40’ı ihracat, yüzde 60’ı da iç pazarda. 2015 yılında biz yüzde 15 büyüyerek yolumuza devam ettik.  Bu yıl da yüzde 15 yüzde 20’ler bir hedef koyduk kendimize. Geçen seneyi tutturduk. İhracatta da iyiyiz, iç pazarda da iyiyiz. Görüyoruz ki iç pazarda aç, dışarısı, ihracat da öyle. Onun içinde yeni yatırımlara başladık. Fabrikamız tabi belli bir metrekarede. Yenisi için yanındaki arsaları almaya başladık. Bize zaten kirli çıkı derler. Hep arsa alırız. Çünkü rahmetli başkanımız Ekrem Elginkan da hep onu yapardı. Artık sığmıyoruz onun için yeni yeni arsalar alıyoruz. Belki bu ürün gamımıza yeni ürünler de ekleyebiliriz. Mutfak ve banyo dolapları düşünüyoruz.” dedi.
ECA BÜNYESİNDE 20 FİRMA VAR 

  ECA bünyesinde 20 firma olduğunu kaydeden Akçen şunları söyledi: “Bünyemizde 20 firma var. 3 bin 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu rakam taşeronlarla birlikte 5 bin kişiyi buluyor. Yeni taşeron kanunu da çıkıyor. Devletimiz ne derse boynumuz kıldan incedir.”

 “EĞİTİME VE KALİFİYE ELAMAN YETİŞTİRMEYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Elginkan Topluluğu olarak kurucu başkanları Ekrem Elginkan’ın vasiyeti doğrultusunda eğitime büyük önem verdiklerini kaydeden Akçen, “İstanbul Maltepe’de yeni bir okul yaptıracağız. Ankara’dan bir fen lisesi yapımı için teklif geldi. 10 dönümlük bir yeri bize tahsis ediyorlar ama önce onu biz tapusuyla üstümüze alıyoruz, yapıyoruz ve tekrar devlete bağışlıyoruz. Arkasından da o binaların ne eksiği varsa onu da tamamlıyoruz. Sadece bina yapmıyoruz, laboratuvarı, bilgisayarı, sosyal tesisi ve spor salonu ile birlikte yapıyoruz. Bir duvar yapıp vermiyoruz. Masası sandalyesi, müdürün odasındaki telefonuna kadar dayayıp döşüyoruz devletimize öyle veriyoruz. Bizim amaçlarımızın içinde en önemli yerlerden birisi eğitimdir. Eğitim derken, eğitimi biz vermiyoruz. Sadece Vakıf okullarımız var orada da çırak yetiştiriyoruz. Çırak derken sanayi kesimine eleman yetiştiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı olarak.” diye konuştu.


ÇİN’E BİLE RADYATÖR SATIYORUZ, KOMBİ SATIYORUZ”

Krizde büyümelerinin sebebini nakit paralarının çok olmasına bağlayan Akçen, “Bizim nakit paramız çok. Cebimizde paramız var çok şükür. Senelerdir olan birikimlerimiz, işlerimizin iyi gitmesinden kaynaklanıyor.Nakit parası oldu mu insan her türlü yatırımı yapar. Yatırımlarımızı düzgün yaparsak, geri dönüşümlerini iyi sağlarsak o zaman sorununuz olmaz. Bizim paramız var onun için yatırımlarımızı yapıyoruz. Kriz dönemleri bizim için fırsattır. Avrupa’da da biraz sıkıntı var biliyorsunuz. Biz ne yaptık? Asya Pasifik ülkelerine açıldık. Kamboçya’da showroom açtık. Çin’e bile radyatör satıyoruz, kombi satıyoruz. Şimdi Asya Pasifik’te başladık. Tabiki sıcak yerlerde kombi ve radyatör değil, onun yerine musluk, vitrifiye, vana, armatür türlerini satıyoruz. Asya pazarına da inşallah iyi bir hakimiyet kuracağız. Endonezya’da bir fabrika gezdirmek istediler Toto isminde dünyaca ünlü bir fabrika. ‘Neredeymiş bu Toto dedim’ ‘Sizi gezdirelim’ dediler. Toto’nun oradaki müdürü emiş ki ‘Bu gelenler kim?’ ECA demişler. ‘Aman, sokmayın. Onlar bizim Avrupa’daki rakiplerimiz’ demiş. Bu benim için çok büyük bir onur kaynağı oldu. Hepimizin gözleri doldu ve ben de dedim ki ‘Gidin Toto’nun karşısında bana bir yer bulun fabrika açacağım’ dedim ve açacağım da göreceksiniz. Çünkü rakibin üzerine gidersen rakibi yenersin. Yeni ürünler ve maliyeti düşük tabiî ki çünkü maliyeti yüksek ürünlerde para kazanamazsınız ama bu maliyeti düşük demek ürünün kalitesinin inmesi demek değildir. Güzel şeyler yapıyoruz. Yeni fabrikalarımızı da yapacağız.” ifadelerini kullandı.

200 ÇALIŞANA ÜMRE MÜJDESİ

Başarıya ve hedeflere fabrikalardaki çalışanları ile ulaştıklarının altını çizen Elginkan Topluluğu ve Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen;

“Çalışanlarımız için ne yapsak azdır. Bu yıl Nisan ayında 200 çalışanımızı Ümre’ye götüreceğiz. Bünyemizde bulunan fabrikalardan 10’ar kişi alacağız. Ümre götürme kriterlerimiz arasında fabrikalarda en eski çalışmaları ve sağlıklı olmaları yeterli olacaktır” diyerek çalışanlarına Ümre müjdesini verdi.   

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.