HEKİMLER SAĞLIK BAKANLIĞINA İSYAN ETTİ

Manisa Tabip Odası, gezi eylemlerinde yaşanan çatışmalarda yaralanan eylemcileri tedavi eden doktorlara Sağlık Bakanlığı tarafından dava açılmasını eleştirdi.

HEKİMLER SAĞLIK BAKANLIĞINA İSYAN ETTİ

Haber:Berfin Adıcan

Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Derya Pekbayık, geçtiğimiz yıl yaşanan gezi eylemlerinde çatışmalardan zarar gören eylemcileri tedavi ettikleri gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Tabip Odası ve Hatay Tabip Odası yönetim kurulu üyelerine açılan davalara tepki gösterdi.

DAVALAR SİYASİ

Davaların siyasi olduğunu ifade eden Pekbayık: “Duydunuz mu? Ankara Tabip Odası ile, Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu Üyelerinin görevden alınması için Sağlık Bakanlığı mahkemeye gitti. Gerekçe;Gezi sürecinde Tabip Odaları’nın yaptıkları. Ne yapmış hekimler? Ne yapmış olabilirler? ‘Hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet göstermişler’. Gezi eylemlerinde sağlık sorunu yaşayanlar, sağlık hizmetlerine ulaşmak için büyük güçlük çektiler ve Sağlık Bakanlığı bu olağanüstü duruma rağmen sahada hizmet vermek için bir girişimde bile bulunmadı. Yaralananlara kısa sürede ulaşabilecek acil yardım ekipleri ihtiyaç olan alanlarda yeterli sayıda bulundurulmadı. İşte hekimler, bunu yaptı. Biz siz hepimiz, Sağlık Bakanlığı’nın açtığı bu davaların siyasi davalar olduğunu biliyoruz. Çünkü, hükümetin kendisine muhalif gördüğü hiçbir şeye tahammülü yok.” şeklinde konuştu.

‘HEKİMLİĞİMİZ YARGILANAMAZ’

Hekimliğin yargılanamayacağını ifade eden Dr. Pekbayık: “Maalesef; Haziran direnişinin bilançosu ağır oldu. 2013 Haziran ayında yaşanan gezi parkı eylemlerinde, polis şiddeti ve kullanılan biber gazi sonucu yaşamını yitiren yurttaşlarımız oldu. Binlerce kişi yaralandı, birçok sağlık sorunu yaşandı. İşte bu olağandışı ortamda, halka fedakârlık ve feragatle hizmeti görev bilen hekimler, tıp öğrencileri, diş hekimleri, eczacılar, tüm sağlık çalışanları sokaklara çıkıp ihtiyacı olan herkesin yardımına koştular. Hekim, sağlıkçı olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterdi, o şartlarda yardıma koşmaya. Bizler, meslek onuru ve insanlık değerlerine uygun davranışları nedeniyle baskıya uğrayan haklarında dava açılan hekimlerimizi yalnız bırakmayacağız. Hasta ve yaralı tedavi etti diye, hekimler yargılanamaz. Çünkü hekimlik yargılanamaz. Hekimliğimiz yargılanamaz. Bizler bu davaya müdahiliz ve yaşananlara tanığız. Duruşma günü, yani yarın saat 9:30 da Ankara Adliyesindeyiz. Hekimlere ve Hekimliğe dokunmayın diye.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.