HAYVANCILIKTA KRİZ KAPIDA

Manisa’da geçimini hayvancılıktan sağlayan yaklaşık 100 bin üretici artan maliyetler karşısında üretim yapamaz duruma geldiği için, hayvanlarını bir bir kesimhanelere gönderiyor… Sektör temsilcileri gerekli önlemlerin alınmaması durumunda hayvancılığı 2014’de büyük bir krizin beklediğini ifade ediyor.

HAYVANCILIKTA KRİZ KAPIDA

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticiler, yıllardır çözüme ulaşamayan sorunları karşısında hayvanlarını kesimhanelere göndererek kendi çözüm yolunu yaratmak zorunda kalıyor.

En son geçtiğimiz günlerde Ulusal Süt Konseyi çiğ sütün referans fiyatını 1 lira 5 kuruş olarak belirlemesi üreticiyi memnun etmedi.  Artan maliyetler karşısında üretim yapamaz duruma gelen üretici referans fiyatın çok altında 85-95 kuruştan süt satıyor. Sattığı 1 litre süt ile 1 kilo yem alamayan üretici, bunun yanı sıra bankalara olan kredi borcunu ödeyemediği için çareyi hayvancılık sektöründen çekilmekte buluyor.

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜ 2014’TE KRİZ BEKLİYOR

Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, tek geçim kaynağı hayvancılık olan çiftçinin uzun zamandan bu yana artan maliyetler karşısında üretemez duruma geldiğine işaret ederek, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda 2014 yılında sektörü büyük bir kirizin beklediği görüşünü savundu.

Manisa il genelinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren 33 bin  işletmenin bulunduğuna dikkat çeken Kırlıoğlu, bu 33 bin işletmede hayvancılıktan geçimini sağlayan yaklaşık 100 bin üreticinin bulunduğuna dikkat çekti.

“BU FİYATLARLA ÜRETİM MÜMKÜN DEĞİL!”

Çiğ sütte açıklanan referans fiyatına da değinen Kırlıoğlu, 1 lira 5 kuruşluk çiğ süt fiyatının piyasadaki karşılığının 85 kuruş ile 95 kuruş arasında olduğunu belirterek, bu fiyatlarla üreticinin üretimi sürdürmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Kırlıoğlu “Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatını belirledi. Haziran sonuna kadar Türkiye genelinde çiğ sütün referans fiyatı 1 lira 5 kuruş oldu. Bu fiyattan süt satan üretici çok az.Dövizdeki artışa bağlı olarak yem fiyatları artacak, mazotun ve gübrenin fiyatı artacak dolayısıyla çiğ süt üretim maliyetleri yükselecektir.”

1 KİLO YEM 1 LİTRE SÜTTEN DAHA PAHALI

Dünyada 1 litre süte 1,5 kilo yem alınabiliyorken, bizim ülkemizde bir litre sütle bir kilo yem alınamadığını  vurgulayan Kırlıoğlu, 2002’de 15 kg süt ile 1 torba yem alınabilirken, 2013’te 55 kg süt ile 1 torba yem alınabildiğinin altını çizdi. Üreticinin bankalardan kullandığı krediler ile üretim yapabildiğini kaydeden Kırlıoğlu, dolar ve Euro’nun sürekli yükseldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu “Doların artmasıyla birlikte yem zam gördü. Yemin yüzde 60’ı dışardan geldiği için dolara endeksli. Mısır, buğday, kepek dışarıdan geliyor. 1 kilo yem, 1 litre sütten daha pahalı. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenler kredi ile ayakta duruyor. Hatta tek banka ile değil, iki, üç banka ile çalışıyor. 33 bin işletmeden kredi kullanmadan üretim yapan çok azdır. Yaklaşık yüzde 70- yüzde 80’i  banka kredileri ile faaliyetine devam ediyor.  Ben de 3 bankadan kredi kullanıyorum. Büyük üreticiler, hayvan varlığı 100’ün üzerinde olan üreticiler bankalardan tıkandıkları gibi süt firmalarından  100 milyar, 150 milyar avansla üretim yapmaya çalışıyorlar. Eskiden hayvancılığın güçlü olduğu bölgelerden biri olan Demirci ilçesinde sıkıntılarla mücadele edemeyen üretici hayvanlarını kesimhanelere göndermek zorunda kaldı. Bugün biz Manisa merkezdeki çiftçi olarak bu sıkıntılarla mücadele etmekte zorlanıyorsak düşünün artık Demirci’de ki  çiftçiyi, Kula’nın kırsal bölgesindeki çiftçinin halini. Hayvancılık krize girecek diye bir şey yok zaten krizde.”

ÜRETİCİ SÜREKLİ BANKALARA BORÇLANIYOR

Maliyetleri karşılayamayan çiftçinin sürekli bankalara borçlandığını ifade eden Ahmet Kırlıoğlu,  çiftçinin banka borçlarının acil olarak yapılandırılması gerektiği görüşünü savundu. Kırlıoğlu, sektörün bir çıkmaza doğru sürüklendiğini belirterek, önlem alınmaması durumunda önümüzdeki günlerde ineklerin kesime gideceğini, sektörü de büyük bir krizin beklediğini dile getirdi. Hülya Kılınç

Kaynak: manşetgazetesi 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.