HARABEYDİ, ŞAHANE OLDU

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Valiliği ve Makine Mühendisleri Odası işbirliğiyle harabeden Manisa’ya değer katan bir esere dönüşen Makine Mühendisleri hizmet binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

HARABEYDİ, ŞAHANE OLDU

Tarihi binanın Manisa’ya kazandırılmasında öncü olan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa tarihini gün yüzüne çıkarmak en büyük görevimiz. Harabeden Manisa’ya değer katan bir esere dönüşen bu binanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Valiliği ve Makine Mühendisleri Odası Manisa Temsilciliği işbirliği ile restore edilen tarihi binanın açılışı gerçekleştirildi. Makine Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilciliği’nin hizmet vereceği binanın açılış törenine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, MHP İl Başkanı Tanju Balatlı, Genel Sekreter Yardımcıları Fuat Uzun ve Yılmaz Gençoğlu, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Makine Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Açılış töreninde Makine Mühendisleri İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar dönemin Valisi Refik Arslan Öztürk’ün önerisi üzerine binanın restore işine büyük heyecanla talip olduklarını ifade ederek, “O dönemde bir protokol imzaladık. Ancak o zaman o protokole rağmen ihale kanunundaki değişiklerle binanın yapımına başlayamadık. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün büyük destekleriyle buranın protokolünü imzaladık ve ihalesini yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Peyzaj düzenlemesinde yine Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle tamamladık. Bu eseri el birliğiyle bitirdik. Manisa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve odamızın çabaları sonucu bu güzide eseri bugün açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

YENİDEN CAN BULDU

Makine Mühendisleri Odası’na kazandırılan tarihi binanın açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, restorasyonu tamamlanan binanın 2009 yılında ön protokolünün imzalandığını belirterek, o dönemde hiçbir adım atılmadığını kaydetti. Başkan Ergün, “Protokol bizim önümüze geldiğinde hemen imzaları atıp çalışmaları başlattık. O dönem Manisa Belediyesi, Manisa Valiliği ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle güzel bir binayı Manisa’mıza kazandırmış olduk. Geldiğimiz noktada atıl durumda bırakılmış ve adeta kaderine terk edilmiş olan bu tarihi bina, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Hakkı Bayraktar’ın gayreti ve Belediyemizin desteği ile adeta yeniden can buldu” dedi.

TARİH, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYLE YENİDEN CANLANIYOR

Başkan Ergün, tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması için gayret gösterdiklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ve sokak sağlıklaştırmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Ergün, “ Manisa’da göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması hususunda önemli ve titiz çalışmalara imza attık. Şehzadeler Şehri olan Manisa’nın bu kimliğinin yalnızca adıyla değil, tarihi dokusuyla da ön plana çıkması adına kamulaştırma çalışmaları yaptık. Tarihi Ulucami’nin etrafının açılmasından Gülgün Hatun Hamamı, Hüsrevağa Camiden, darphanenin restorasyonuna, yüzlerce yıllık geçmişi bulunan cami, medrese ve külliyelerin restorasyonuna kadar onlarca eseri gün yüzüne çıkardık. Manisa’mızın büyükşehir olmasıyla birlikte şimdi bu çalışmamızı 17 ilçemizin tamamına yaymayı planlıyoruz. Bununla ilgili ilk ve en önem verdiğimiz adımı Kula’da attık. Tarihi Kula evlerinin restore edilerek, turizme kazandırılması için Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak Bekir Beyler Konağı ve Beyler Evi’nin restorasyonunu üstlendik. Bu çalışmalarımız devam ediyor ve inşallah Büyükşehir Belediyesi olarak diğer tarihi evlerin de restorasyonu için öncülük etmiş olacağız. Bunların yanı sıra tarihi çarşıların ön plana çıkması ve kentleşme değil de şehir inşa etmek için sokak sağlıklaştırma projelerimizi sırasıyla hayata geçiriyoruz. Tarihi Kurşunluhan’dan Kapalı Çarşı’ya kadar olan bölümde dış cephe yenilemeleri çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımız etap etap devam edecek ve toplam 508 adet parselin dış cephe restorasyonları gerçekleştirilmiş olacak. Tarihe saygı projemiz kapsamında tarihi mekanların gün yüzüne çıkması için attığımız adımlara bundan sonra da devam edeceğiz” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ MANİSA’YA DEĞER KATTI

Kurumlar arasındaki işbirliğine dikkat çeken Başkan Ergün, hizmet binasının kafeterya sosyal alan noktasında da hizmet vereceğini dile getirdi. Başkan Ergün, “Bu açıdan da baktığımızda böylesi güzel bir işbirliğiyle Manisa’mıza bu eseri kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alanın peyzaj düzenlemesini de yine Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak biz üstlendik. Ayrıca buradaki klimalar ile elektrik tesisatı da ihale kapsamının dışında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla sağlandı. Netice itibariyle güzel bir işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz bu güzel eserin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen başta ilgili daire başkanlarım, geçmiş dönemde belediye başkan yardımcılarım ve daire müdürlerim olmak üzere, kimin emeği geçtiyse herkesten Allah razı olsun” dedi.

BENZERLERİNE ÖRNEK OLMALI

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ardından söz alan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise güzel bir vesile ile bir araya geldiklerini ifade ederek tarihi binanın restorasyonunda emek harcayan tüm kurumlara teşekkürlerini ifade etti. Bektaş,” Tarihi eserlerimize sahip çıkamadığımızda yok olup gidiyorlar. Hâlbuki tarihe ne kadar ihtiyacımız var. Bu topraklarda yaşanan her olayın anlatılmasına, geleceğe o perspektife bakmaya çok ihtiyacımız var. Bu anlamda kurumlarımız el ele vermişler bir eseri yok olmaktan da kurtarmışlar. Hayırlı olsun. Katkısı olan, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Geleceğimiz adına, şehrimiz adına benzerlerinin olmasına çok ihtiyacımız olduğunu vurguluyorum ” dedi. Konuşmaların ardından     Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Valiliği ve Makine Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilciliği işbirliği ile restore edilen binanın bahçesine çınar ağacı dikildi. Çınar ağacının dikilmesinin ardından protokol üyeleri binanın açılışını gerçekleştirdi. Akabinde Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, restore edilerek Manisa’ya kazandırılan binayı gezerek açılışın hayırlı olmasını temenni ettiler. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.