HALKI KANDIRMA BAŞKAN!

Manisa'da Şubat ayı meclis toplantısında AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında ipler koptu.

HALKI KANDIRMA BAŞKAN!

AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan yaptığı yazılı açıklamayla Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü hedef aldı.

Gürcan, "Meclisteki krizin sorumlusu Cengiz Ergün'dür. Önerge verilmesini engellemeye çalışıyor. Yüksek su faturalarının sorumlusu MASKİ'dir ve bunu kabul etmiyor. Cengiz Ergün 11 AK Partili ilçe belediyesini engelliyor. Biz otopark ücretlerine yüzde 100 zamma engel olduk. Cengiz Ergün halkı kandırmaya çalışıyor" diye çıkıştı.

AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan yaptığı açıklamada, Şubat ayı meclis toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün saygı sınırlarını aşan davranışlarda bulunarak meclisi hiçe saydığını söyledi. Son günlerde MASKİ su faturalarının vatandaşları çileden çıkarttığını söyleyen Gürcan “AK Parti olarak bu konuda hareket geçtik. Bu mağduriyetlerin önlenmesi için gerekeni yapacağız” dedi. Otopark ücretlerine yapılacak olan yüzde 100 zammı engellediklerini belirten Gürcan “Ergün şunu bilsin ki; bu mecliste halkın zararına olan hiçbir karara AK Parti olarak destek olmayacağız.”dedi.

KRİZİ O ÇIKARDI

AK Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan son meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından kriz çıkarıldığını söyledi. Gürcan “10 Şubat 2015 tarihli Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün tutum ve davranışlarından dolayı ortaya çıkan  ve saygı sınırlarını aşan görüntüleri kamuoyu ibretle izlemiştir. AK Parti gurubu olarak bugüne kadar gösterdiğimiz iyi niyetli uzlaşmacı tavrımız maalesef Ergün tarafından suistimal edilmiştir” denildi. 

KRİZİN SORUMLUSU

Son meclis toplantısının daha ilk dakikasında Ergün tarafından kriz çıkartıldığını belirten Gürcan “Halkın oylarıyla seçilmiş meclis üyeleri tarafından verilen önergeleri gündeme almamak gibi bir davranış sergileyerek de meclis iradesini yok saymaya teşebbüs etti. Bir belediye meclis üyesinin önerge verme hakkı ve yetkisini bile kabullenemeyen Cengiz Ergün, önergelerin önce ilgili daire başkanlığına verilmesini isteyecek kadar meclisi yok sayar hale geldi” dedi.  

ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

Bir belediye başkanının önerge vermenin meclis üyesinin en doğal hakkı olduğunu bilmesi gerektiğini belirten Gürcan, “Meclis üyesi önergeyi meclise verir, ilgili komisyona havale edilir ve gerekiyorsa ilgili dairesinin görüşü komisyon tarafından alınır. Son kararı da meclis verir” dedi. AK Parti gurubu tarafından verilen ve Ergün’ün gündeme almak istemediği önergelerin kamu yararına olan, okul, hastane ve kamu binalarının imarıyla ilgili olduğunu kaydeden Gürcan, bu önergelerin 5216 sayılı kanun çerçevesinde verilen önergeler olduğunu ve  MHP ve CHP guruplarının da zaman zaman önerge verdiğini söyledi. 

YÜKSEK FATURALARININ SORUMLUSU MASKİ 

Son günlerde Manisalıların tepkisini çeken yüksek su faturaları ile ilgilide açıklamada bulunan Gürcan ”MASKİ'nin 2015 yılı 2. Olağan Kongresinde Büyükşehir olmamız sebebiyle tüm il çapında yani bütünşehirde su faturaları ve su bedellerinin tespiti çalışması yapılmış, bu çalışmalarda bütün ilçelerin su bedelleri belli bir koordinasyon içerisinde yapılması amaçlanmıştır. Yoğunluğun konut faturalarına verilmesi sebebiyle iş yerlerinin su faturaları göz ardı edildi. İş yeri faturalarına kademe getirilerek işyeri sahipleri faturalar açısından mağdur edildi. Kademe getirilmesi nedeniyle 3 ila 4 aydır düzenlenmeyen faturalar bir kalemde düzenlenerek kademelerin aşılmasına sebebiyet verilmiş, 30 ton üstü tonaj fiyatı vergiler dahil 14.5 TL'ye gelmiş, bir önceki döneme göre faturalar  üçe dörde katlanmıştır. Mağduriyet Manisa’da binlerce işletmeyi ve vatandaşı çaresiz bırakmıştır. Bu konuda AK Parti gurubu, MASKİ’nin genel kurul yapmasını ve sorunu çözmesini sağlamak üzere harekete geçmiştir” dedi.

AK BELEDİYELERİ ENGELLİYOR

Evsel atıkların toplatılması görevi Büyükşehir kanununda ilçe belediyelerine verildiğini ifade eden Gürcan ”Mesken ve ticarethanelerde belirli oranda evsel atık bedeli alınması kanun gereğidir. Bunun tahsilatını yapacak olan MASKİ’dir. İlçe belediyelerinin bu konuda hiçbir yetkisi yoktur. Sayın Başkan bunu bilerek kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Yanlış hesaplanan su faturaları nedeniyle vatandaşın cebinden büyük rakamlarda para tahsil eden Sayın Ergün, konu ilçe belediyelerine aktarılacak cüzi bedellere gelince ortalığı ayağa kaldırmaktadır. Ergün’ün amacı 11 Ak Parti belediyesinin gelirlerini azaltarak veya engelleyerek hizmet yapmasının önüne geçmektir” dedi.

PARALARI ÖDEMİYOR

Yine ilçe belediyeleri adına imar kanunu gereği otopark parası olarak tahsil edilen paraların Büyükşehir Belediyesi’nin hesabına yatırıldığını ifade eden AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan “Büyükşehir belediyesi, kanun gereği elde ettiği otopark gelirlerinden ilçe belediyelerine devretmesi gereken miktarı yatırmamaktadır. Bu konuyla ilgili yazışmalar yapılmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi vurdumduymaz tavrını devam ettirmektedir. Bu paraların bir an önce ödenmesini talep ediyoruz” dedi.

POLİTİK HESAPLARIN PEŞİNDE OLMAYIZ

AK Parti gurubunun milletin hizmetine yönelik her türlü teklife onay verdiğini belirten Zülfikar Gürcan “Cengiz Ergün’ün hizmet yapılması için bugüne kadar talep ettiği her türlü borçlanmaya onay verildi. Son mecliste yine 180 Milyon TL’lik borçlanma yetkisi komisyona gönderilmeden kendisine verilmiştir. Sadece bu örnek bile Manisa’mıza hizmet konusunda AK Parti’nin asla politik hesapların peşinde olmadığını göstergesidir. Gurubumuzun itirazı Ergün’ün ilçe belediyelerine, belediye meclisine, halkın oylarıyla seçilmiş belediye meclis üyelerini yok sayan tutum ve uygulamalarıdır” dedi.

YÜZDE 100 ZAMMA AK PARTİ ENGEL OLDUK

Başkan Ergün’ün son meclis toplantısında açık, kapalı ve cadde kenarlarında ki otoparkların saat ve abone ücretlerine yüzde 100’leri bulan oranlarda zam yapılması ile ilgili teklifde bulunduğunu söyleyen Gürcan “AK Parti grubunun hassasiyetinden dolayı bu zam teklifi enflasyon oranlarına çekilmiştir. Ergün’ün bu  tutumunun nedenlerinden birisi de vatandaşın lehine olan düzenlemelerin  AK Parti grubu tarafından yapılmasıdır. Şunu bilsin ki; bu mecliste halkın zararına olan hiçbir karara AK Parti olarak destek olmayacağız. Ayrıca yine AK Parti grubunun teklifi ile cadde kenarlarındaki otoparkların ilk 15 dakikası ücretsiz hale getirilmiştir. Bu kararda halkımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

CENGİZ ERGÜN HALKI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR

AK Parti grubu olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da siyasi sorumlulukları gereği olumlu muhalefet anlayışını devam ettireceklerini belirten Gürcan ” Ergün’ün meclisin ahengini bozan davranışlarını Manisa halkının takdirine sunuyoruz. Belediye Meclis üyeleri halkın oyları ile seçilmiş ve halk adına çalışan insanlardır. Belediye Meclisleri Belediye Meclis üyelerinin vatandaş adına sorunları dile getirebileceği, çözüm isteyebileceği tek mercidir. Meclisten sonra basına engellendiğini söylemek de tek cümle ile halkı kandırmaya çalışmaktır. Büyükşehir meclisi hizmetin önünü açan Manisa'ya taş üstüne taş koyanın el üstünde tutulduğu bir düşünce yapısıyla hizmete devam etmekte ve bundan sonra da  bu şekilde devam edecektir. Halkın iradesini temsil eden meclisin iradesini kendi kontrolü altına almaya çalışan Ergün’ün bu davranışları her zaman hak ettiği şekilde karşılığını görecektir” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SERHAT TUNÇ - 3 yıl önce

ADAMIN HAYATI REKLAM BU GÜN MAGNESİA YA GİTTİM BEN BU PARAYI ÖDETMEM DİYE RESMİ VAR CENGİZ ERGÜNDEN SOGUDUM ARTIK


Avatar
onur - 3 yıl önce

ONCE IMARI HALLEDIN MANISA MERKEZDE EV YOK EV .BARAKAYA 500 TL KIRA ISTIYORLAR HIZMET EDIN MILLETE