HACI ADAYLARI GÜN SAYIYOR

Manisa Müftü Vekili Osman Canbolat 24 bin Manisalının 8 yıldır hacı olabilmek için sıra beklediğini açıkladı. Bu yılki ilk hac kafilesinin 4 Eylül Perşembe sabahı kutsal topraklara uğurlanacağını dile getiren Canbolat hacı adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu.

HACI ADAYLARI GÜN SAYIYOR

Hac için son 2 senedir yeni başvuru almadıklarını belirten Manisa İl Müftü Vekili Osman Canbolat, “Geçen yıl ön kayıtta 7’nci yılını dolduranlar üzerinde kura çekildi. Onlarda daha sonraki kota uygulaması dolayısıyla gidemeyenler vardı. Bu sene yine geçen yıl gidemeyenler direk alındı ve geçen yıl 7’nci yılını dolduranlar arasında yeniden kura çekildi bundan dolayı yeni bir ön kayıt yapılamadı. Türkiye’de çok yoğun bir şekilde Hac müracaatı ve bekleyenler var. Manisa’mız için bu yıl itibariyle bekleyenlerin sayısı 24 bin dolayında. Bunlar 8 yıldır müracaatlarını yapıyorlar. Her yıl kayıtları otomatik olarak yenileniyor ve onlarla ilgili kuralar çekiliyor. Kura sonucu gidemeyenler bir sonraki seneye aktarılıyor. Bu sayı bugün için 24 bin dolayında. Bu sene ise Manisa’dan hacca gidebilecek olan adaylarımızın sayısı bin 109. bunların 663’ü Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizasyonu ile hacca gitmekte, 446’sı da acenteler vasıtasıyla hac görevlerini ifa edip inşallah tekrar geriye dönecekler” dedi.

İLK KAFİLE 4 EYLÜL’DE YOLA ÇIKACAK

Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonu ile Hacca gidecek olan ilk kafileyi 4 Eylül Perşembe günü sabah 08.30’da Laleli Mesir Camii önünden uğurlayacaklarını aktaran Canbolat, “Bir hafta sonra ilk kafilemizi Laleli Mesir Camii önünden yolcu edeceğiz. Bu kafilede 175 kişi olacak. Bunlar normal tipte hacca müracaat etmiş adaylarımız. Takribi 38 ila 40 gün arasında hac vazifelerini ifa etmek üzere mübarek topraklarda bulunacaklar. Ondan sonra diğer gruplar, müstakil tip ve otel tip gruplarda ara ara daha sonraki dönemlerde hacca uğurlayacağız inşallah” şeklinde konuştu.

HER TÜRLÜ EĞİTİM VERİLDİ

Hacı adayları için her türlü eğitimi verdiklerinin altını çizen Canbolat, “Hacı adaylarımız için haziran ayında, 3-4 Haziran’da, 10-11 Haziran’da Çeşnigir Camiinde seminer yaptık. Burada planlı programlı bir şekilde hac ile ilgili bilgileri, hac öncesi hazırlıkları, dini boyutunu anlattık. Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli doktorlarımız geldiler ve onlarda sağlıkla ilgili konularda seminer verdiler ve burada hacılarımız yetiştirdik. Bunların yanı sıra Diyanet TV’de de programlar yapıldı. Hacca yolculuk ile kutsal yolculuk ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Hacılarımız o konuda bilgilendirilmiş bir vaziyette inşallah hacca gidecek ve görevlerini ifa edecekler” dedi.

SABIRLA HAREKET ETSİNLER

Hacı adaylarına tavsiyelerde de bulunan Canbolat şunları söyledi: “Biz hacı adaylarımın aşılarını yaptırdık. Onları aşılı bir vaziyette gönderiyoruz inşallah ama orada yine dikkat etsinler. Sağlıklarına sıhhatlerine dikkat etsinler. Kendilerini aşırı şekilde yormasınlar. Güneşte çok fazla dolaşmasınlar. Mümkün mertebe güneşin etkisinin azaldığı zamanlarda görevlerini ifa etmek üzere hareket etsinler. Birbirlerine karşı saygıyı ve sabrı hiçbir zaman elden bırakmasınlar. Hac yolculuğunda insanın yanına alacağı en fazla ihtiyaç duyacağı şey sabırdır. Sabırla hareket etsinler, sabırlarına yenik düşmesinler ve inşallah görevlerini ifa ederek tekrar memleketimize dönsünler diyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.