banner278

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK CİHAZ ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerini destek olan cihazın Manisa’da dağıtımı başladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, cihazın ücretsiz verildiğini hatırlatarak, tüm görme engelli vatandaşları başvuru yapmak için kuruma davet etti.

GÖRME ENGELLİLERİN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK CİHAZ ÜCRETSİZ DAĞITILIYOR

Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi bu yıl yeniden hayata geçirildi.   
Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.
 
MANİSA’DA DAĞITIMI BAŞLADI 
Önceki yıllarda Türkiye genelinde 26 ilde dağıtılan Gören Göz cihazı, 2018 yılı kapsamında yeni baştan tasarlanarak daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtılıyor. Bu iller arasında Manisa da var. Cihazın dağıtımı 7 Mayıs’ta başlamıştı. Görevli eğitmen de cihaz alan görme engellilere özel eğitim veriyor. Eğitim süresi cumartesi günü sona erecek. Cihazın dağıtımı ise devam edecek.  
Cihazı almak isteyen görme engellilerin Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurması yeterli.   
50 KİŞİYE VERİLDİ 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, şuana kadar 50 kişiye cihaz verildiğini belirterek, diğer görme engelli vatandaşları kuruma beklediklerini ifade etti. Konan, görme engellilerin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran cihazın ücretsiz olarak engellilere verildiğini ve kullanımı hakkında da gerekli desteğin sağlandığını sözlerine ekledi.  

GÖREN GÖZ CİHAZI İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI:
•Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
•2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak),
•Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olmak,(Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.)
•Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak,
•Görme engellinin dağıtım yapılacak olan 41 ilde (Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Giresun, Isparta, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak) ikamet etmek veya bu illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olmak.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:
•Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
•Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
•İkametgâh belgesi. (Bu belge TC kimlik numarası ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince MERNİS veri tabanından alınacaktır.)
•Dağıtım yapılacak illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.